Kalafior - 10 leczniczych właściwości

Kalafior dostarcza organizmowi licznych składników odżywczych. Jest wśród nich błonnik, który pomaga nam zachować dobre zdrowie i oczyścić organizm z toksyn.
Kalafior - 10 leczniczych właściwości

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kalafior często gości na Twoim stole? Czy może w ogóle nie lubisz jego smaku? Jeśli odpowiedziałbyś twierdząco raczej na drugie pytanie, najwyższy czas poczytać o zaletach tego warzywa z rodziny krzyżowych.

Kalafior jest bogaty w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy), C, K i E. Zawiera on również istotne minerały, jak wapń, magnez, fosfor, potas i mangan. Jest ponadto jednym z najlepszych źródeł białka roślinnego.

Kalafior zawiera śladowe ilości tłuszczu. Oprócz protein, roślina ta dostarcza dużej ilości błonnika i kwasów tłuszczowych omega 3. Dlatego regularne jedzenie kalafiora zapewni ci zdrowie i siłę.

Oto niektóre z korzyści, jakie przynosi jedzenie tego wspaniałego warzywa.

1. Kalafior wspomaga układ krążenia

Witamina K zawarta w kalafiorze ma właściwości przeciwzapalne i wpływa na lepsze krążenie krwi.

To z kolei pomaga zapobiegać nagromadzeniu tłuszczu we krwi, który może wywołać problemy krążeniowe, w tym miażdżycę. Sulforafan obecny w kalafiorach również ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. Pomaga bowiem obniżać ciśnienie krwi.

kalafior

2. Zaburzenia trawienia

Jak już wspomnieliśmy, kalafior zawiera mnóstwo błonnika. Składnik ten jest bardzo ważny dla prawidłowych procesów trawiennych. Błonnik pomaga również oczyszczać ciało z toksyn.

Z kolei sulforafan chroni wyściółkę żołądka. Dzięki temu żołądek jest bardziej odporny na działanie szkodliwych bakterii.

Kalafior zawiera również dużą ilość izotiocyjanianów. Oznacza to, że pomaga chronić żołądek przed wrzodami, a jelito grube przez nowotworem.

3. Kalafior walczy z rakiem u dzieci

Sulforafan oraz izotiocyjaniany zawarte w kalafiorze pomagają w walce z rakiem. Jest to możliwe dzięki ich właściwościom chemoprewencyjnym oraz zawartym w nich antyestrogenom. Te dwa kluczowe elementy blokują rozwój komórek nowotworowych.

rak u dzieci

Kalafior pomaga zatem w walce z rakiem.

Jeśli nie wystąpiła u ciebie choroba nowotworowa i chcesz się przed nią uchronić, musisz o czymś wiedzieć. Kalafior pomaga chronić przed takimi nowotworami, jak:

  • rak płuc
  • nowotwór pęcherza
  • rak piersi
  • nowotwór prostaty
  • rak jajników
  • nowotwór macicy

Koniecznie zobacz też artykuł: Rak piersi – czy można mu zapobiec?

4. Kalafior zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej

Kalafior bardzo korzystnie wpływa na zdrowie oczu. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy. Mogą one pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniom plamki żółtej. W niektórych przypadkach pomagają też w walce z utratą wzroku.

Sulforafany chronią tkanki znajdujące się w siatkówce. Siatkówka może ulec uszkodzeniu pod wpływem stresu oksydacyjnego. Kalafior pomaga zatem chronić Twój wzrok. Jest też w stanie zapobiegać innym chorobom oczu, jak np. katarakty.

5. Redukuje uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV

Sulforafan zawarty w kalafiorze pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Dzięki kalafiorowi nie musisz się martwić o takie problemy, jak:

  • stany zapalne;
  • rak skóry wywołany promieniowaniem UV;
  • zaczerwienienia skóry spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi po poparzeniu słonecznym;
  • szkodzenia komórek;

Ważne jest, aby nie wystawiać skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Samo jedzenie kalafiora nie wystarczy. Pamiętaj, aby zawsze nakładać na skórę krem z filtrem. Nie spędzaj też zbyt dużo czasu opalając się.

6. Zaburzenia neurodegeneracyjne

Kolejnym powodem, który powinien przekonać Cię do jedzenia kalafiora jest fakt, że pomaga on chronić organizm przez zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.

Sulforafan zawarty w kalafiorze stymuluje produkcję odtruwających enzymów. Pomaga również mózgowi naprawiać uszkodzenia neuronów wywołane stresem oksydacyjnym lub stanem zapalnym.

Oznacza to, że zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się choroby Parkinsona lub Alzheimera.

7. Kalafior na nadciśnienie

Możesz poprawić stan swoich żył jedząc kalafiora. Warzywo to ma bowiem właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Kwasy tłuszczowe omega 3 oraz błonnik pomagają obniżyć ciśnienie oraz poziom złego cholesterolu (LDL). Jest to zalecane każdemu, kto cierpi na jakąkolwiek chorobę układu krążenia, w tym choroby serca.

8. Wyrównuje poziom elektrolitów

Jedzenie kalafiora pomaga wyrównać poziom elektrolitów w organizmie. Zapewnia to poprawne funkcjonowanie naszego systemu nerwowego. Dzięki temu twoje mięśnie będą się kurczyć tak, jak powinny.

Jeśli jesteś osobą wysportowaną, zapewne pijesz dużą ilość napojów dla sportowców. Wiele osób sięga po te napoje właśnie w celu wyrównania poziomu elektrolitów.

mężczyzna na siłowni

Problem w tym, że napoje dla sportowców zawierają dużą ilość niepotrzebnego cukru. Dlatego włączenie kalafiora do swojej diety może być dobrą alternatywą.

9. Zdrowy mózg i komórki

Fosfor zawarty w kalafiorze znacznie pomaga w regeneracji błon komórkowych. Jest to niezbędne dla odpowiedniej pracy mózgu i układu nerwowego.

Kalafior zawiera również potas oraz witaminę B6. Składniki te są istotne dla pracy neuroprzekaźników oraz całego mózgu. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz, aby Twój mózg był czujny i pracował na wysokich obrotach.

10. Kalafior chroni przed cukrzycą

Kalafiory pomagają chronić organizm przez cukrzycą. Dzieje się tak za sprawą dużej lilości witaminy C i potasu, dzięki którym organizm może regulować metabolizm i poziom glukozy we krwi.

Kiedy w organizmie jest za mało potasu, podnosi się poziom glukozy. Może to być bardzo groźne dla osób cierpiących na cukrzycę. Z tego właśnie powodu musisz spożywać odpowiednią ilość produktów zawierających potas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imran M., Salehi B., Sharifi Rad J., Aslam Gondal T., et al., Kaempferol: a key emphasis to its anticancer potential. Molecules, 2019. 24 (12): 2277.
  • Abbaoui B., Lucas CR., Riedl KM., Clinton SK., Mortazavi A., Cruciferous vegetables, isothiocyanates, and bladder cancer prevention. Mol Nutr Food Res, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.