Jaskra - naturalne sposoby na jej zapobieganie
Jaskra jest chorobą oczu, charakteryzującą się podniesionym ciśnieniem w oku. Wzrost ciśnienia osłabia włókna nerwu wzrokowego i zmienia ich strukturę. Większość chorych nie odczuwa objawów w pierwszych fazach choroby. Ale z biegiem czasu, będą oni doświadczać postępującej utraty wzroku.
Ten artykuł wyjaśni jak zapobiegać rozwojowi jaskry przy pomocy naturalnych metod. Jaskra – co należy o niej wiedzieć…
Jaskra co należy o niej wiedzieć
Liczba osób cierpiących na tę chorobę jest bardzo wysoka (ok. 2% populacji powyżej 40 roku życia), a jest ona jedną z przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku.
Istnieją dwa rodzaje jaskry:
Jaskra zamykającego się kąta
W tym rodzaju jaskry zmniejsza się kąt utworzony przez rogówkę i podstawę tęczówki. Szybko podnosi się ciśnienie wewnątrz gałkowe. Objawami tego rodzaju jaskry są rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy, widzenie “halo” i silny ból.
Jaskra otwartego kąta przesączania
Ten typ jaskry rozwija się powoli, a pogorszenie wzroku następuje małymi krokami. Jest to bardziej rozpowszechniony rodzaj choroby, a jego objawy są trudniejsze do zauważenia.
Jaskra może być wrodzona (pojawia się od urodzenia do 3 roku życia), młodzieńcza (dziedziczna pojawia się po 3 roku życia) lub dorosła (pojawia się po 40 roku życia).
Ponadto może być przyczyną innych chorób, takich jak zaćma, krwotok ciała szklistego, i inne urazy. Choroba może również wymagać operacji.
Aby zdiagnozować jaskrę, lekarze korzystają z wielu badań. Celem ich jest ustalenie ciśnienia wewnątrz gałkowego i sprawdzenie, stanu nerwu wzrokowego. Do badań tych należą:
- Heidelberg Retina Tomograf (HRT)
- Pachymetria (pomiar grubości rogówki)
- Ultrasonografia oka (badania struktury oka)
- Gonioskopia (pomiar kąta między tęczówką a rogówką)
- Lampa szczelinowa i biomikroskop (Powiększa widok nerwu wzrokowego)
- Tonometria (mierzy ciśnienie płynu w oku)
- Badanie pola widzenia
Do grupy ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania na jaskrę zaliczamy:
- Ludzi pochodzenia afrykańskiego lub azjatyckiego
- Osoby po 60 roku życia
- Pacjentów z niewydolnością krążenia (przede wszystkim cukrzyca, niedoczynność tarczycy, lub nadciśnieniem)
- Osoby u, których w rodzinie występowała jaskra
- Osoby cierpiące na uszkodzenia oka lub krótkowzroczność
- Osoby, które przyjmują kortykosteroidy
Jak można w naturalny sposób zapobiegać jaskrze?
Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia oraz konsultować się z okulistą raz w roku. Dzięki temu szybciej uda nam się zdiagnozować chorobę i niezwłocznie rozpocząć leczenie, ale to nie wystarczy. Weźcie pod uwagę następujące porady::
Obniż poziom insuliny
Niniejsze zalecenie jest nie tylko skierowane do osób cierpiących na cukrzycę. Wszyscy powinni unikać spożywania nadmiernej ilości cukrów i innych potraw, które podnoszą poziom cukru we krwi, a co za tym idzie zwiększają poziom insuliny.
Aby powstrzymać rozwój jaskry, dobrym pomysłem będzie ograniczenie spożywania tych pokarmów do minimum:
- Makaron
- Pieczywo
- Ryż biały
- Rafinowane zboża
- Słodycze
- Ziemniaki
Regularne ćwiczenia
Są one związane z poprzednia radą. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydzielania insuliny i obniżenie ciśnienie krwi są ćwiczenia fizyczne.
Każdy rodzaj aktywności fizycznej, dwa lub trzy razy w tygodniu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia oczu i uniknięcie rozwoju jaskry. Możesz wybrać każdą aktywność, pamiętaj jednak, że aby była skuteczna musisz ją wykonywać regularnie.
Jedz luteinę
Znakomicie wzmacnia ona wzrok. Działa jako przeciwutleniacz, chroni komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Warto również spożywać zaekastynę, która wykazuje podobne właściwości co luteina.
Oba składniki możemy znaleźć w:
- Jarmużu
- Szpinaku
- Brokułach
- Żółtkach jajek
- Brukselce
Unikaj tłuszczów
Tłuszcze są obecne w większości dań typu fast food, które obecnie spożywamy. Jednym z wielu problemów związanych z tłuszczami, jest to że utrudniają one wchłanianie kwasów tłuszczowych omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 są zdrowe i ważne dla zdrowia oczu.
Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów sprzyja zwyrodnieniu plamki. Żywność, której należy unikać to:
- Masło
- Frytki
- Pieczywo
- Hamburgery
- Produkty przetworzone
Jedz jagody
Czerwone owoce, jak czarne jagody i żurawina, są doskonałymi naturalnymi pokarmami, które pomagają zadbać o wzrok. Mogą one również pomóc uniknąć rozwoju chorób, takich jak jaskra czy zaćma.
Dzieje się tak dzięki flawonoidom w nich zawartym, które również nadają im czerwony koloru. Flawonoidy wzmacniają naczynia włosowate, mięśnie i nerwy wzrokowe.
Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jagody zawierają również cukier i mogą podnosić poziom insuliny. Z tego powodu zalecamy jedzenie ich z umiarem, nie więcej niż garść dziennie.
Oto kilka innych ciekawych i przydatnych porad, które mogą pomóc, w zapobieganiu lub spowolnieniu rozwoju jaskry:
- Unikaj czynności, które wymagają dużego nacisku na oczy
- Zawsze miej okulary przeciwsłoneczne, nawet podczas zimy i w pochmurne dni
- Nie pij alkoholu w nadmiernej ilości
- Nie pal papierosów
- Ogranicz spożycie kofeiny do minimum
- Zachowuj dietą bogatą w witaminy A i C
- Wysypiaj się co noc
Ważne jest również, aby zadbać o swoje oczy. Unikaj siedzenia przed monitorem komputera przez cały dzień. Co godzinę, poświęć kilka minut na odpoczynek lub używaj specjalnych okularów do pracy przed monitorem.
W ten sposób twój wzrok będzie mniej zmęczony i zmniejszysz niebezpieczeństwo podwyższenia ciśnienia wewnątrz gałkowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Weaver, D. T. (2012). Glaucoma. In Pediatric Clinical Ophthalmology: A Color Handbook. https://doi.org/10.1201/b15762
- McMenemy, M. G. (2014). Primary open angle glaucoma. In Clinical Glaucoma Care: The Essentials. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-4172-4_12
- Weinreb, R. N., Aung, T., & Medeiros, F. A. (2014). The pathophysiology and treatment of glaucoma: A review. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2014.3192
- Bock, R., Meier, J., Nyúl, L. G., Hornegger, J., & Michelson, G. (2010). Glaucoma risk index: Automated glaucoma detection from color fundus images. Medical Image Analysis. https://doi.org/10.1016/j.media.2009.12.006