Jaskra - czym jest i jak ją leczyć?
Jaskra (z łac. glaucoma) jest bardzo poważną dolegliwością, na którą należy naprawdę uważać. Nie chodzi o to, żeby żyć w strachu; musisz nauczyć się ją rozpoznawać i odpowiednio szybko reagować. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się czym jest jaskra, skąd się bierze i jak jej uniknąć.
Jaskra: co to takiego?
Jest to choroba oczu, która pojawia się stopniowo. Jaskra – niepoddana leczeniu – może nawet prowadzić do ślepoty. Dlatego też nie można zapominać o corocznym badaniu okulistycznym – tylko wtedy wykryjesz problem na czas i zachowasz wzrok.
Żeby móc zrozumieć tę dolegliwość, przede wszystkim musisz wiedzieć jak działa ludzkie oko.
W jego przedniej części znajduje się rogówka, odpowiedzialna za ochronę i dostęp światła. Tęczówka, z kolei, rozszerza się i zwęża, kontrolując absorpcje światła przez źrenicę. Światło dostaje się do soczewki, a potem do siatkówki. To właśnie ona – przy pomocy nerwu wzrokowego – przesyła obrazy do naszego mózgu.
Tylnia część naszych oczu jest wypełniona tzw. cieczą wodnistą, która zaczyna swój obieg w źrenicy a kończy w układzie krwionośnym. Jeżeli przepływ cieczy wodnistej jest prawidłowy, ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest na odpowiednim poziomie. Jeżeli, natomiast, odpływ ten nie działa jak należy, owe ciśnienie może ulec zachwianiu.
Praktycznie u wszystkich pacjentów obieg cieczy wodnistej zostaje zablokowany i zaczyna się ona gromadzić, powodując wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a co za tym idzie, może uszkodzić nerw wzrokowy.
Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy, zazwyczaj jaskra jest już w stadium zaawansowanym. Wtedy pacjenci skarżą się na niedowidzenie, brak ostrości, bóle głowy, bóle oczu, mdłości i wymioty oraz pojawienie się plamek i światełek.
Największe ryzyko dotyczy osób po 60. roku życia, osób pochodzenia afrykańskiego lub latynoskiego, osób z uwarunkowaniami genetycznymi oraz osób krótkowzrocznych, cukrzyków i tych, którzy leczeni są sterydami.
Jaskra – jak jej zapobiec?
Żeby zredukować ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, przede wszystkim, należy wykonywać regularne badania okulistyczne. Dotyczy to nas wszystkich, bez wyjątków, a zwłaszcza ludzi po 40. roku życia i przypadków wymienionych powyżej. Weź pod uwagę, że jeżeli jaskra już spowodowała częściową utratę widzenia, jest to proces nieodwracalny.
Należy również wziąć pod uwagę:
Spożycie kwasów omega 3
Produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, jak na przykład ryby, są doskonałym sprzymierzeńcem.
Zielone warzywa liściaste
Posiadają ogromne ilości przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Najlepiej spisują się: kapusta pekińska, szpinak, brokuły i brukselki.
Unikaj tłuszczów trans
Wywołują one wiele niepożądanych efektów – między innymi podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Staraj się nie jadać gotowych, kupowanych dań, potraw smażonych, fast foodów, itd.
Jadaj owoce leśne
Zwłaszcza jagody. Sa bardzo bogate w flawonoidy, które transportują nutrienty do mięśni i nerwów. Są przepyszne i nie zawierają cukru.
Ostrożnie z wagą ciała
Zdrowy tryb życia jest warunkiem koniecznym. Uprawiaj sporty, dbaj o siebie i uważaj na to, co jesz.
Co jeść?
Oprócz wyżej wymienionych produktów, zadbaj o odpowiednią ilość witamin:
Witamina B1
Jest wszechobecna w bakaliach, takich jak migdały, orzechy włoskie i laskowe, w ryżu razowym i płatkach owsianych, w roślinach strączkowych i owocach.
Witamina A
Świetnie działa na wzrok, pomaga uniknąć ślepoty i poprawia widzenie w ciemnościach. Do jej najlepszych źródeł należą:
- Szpinak.
- Bazylia.
- Marchew.
- Pomidory.
- Dynia.
- Arbuz.
- Banany.
- Mniszek lekarski.
- Mango.
- Jabłka.
- Śliwki.
- Melon.
Witamina C
Jest świetnym antyoksydantem i pomaga zapobiec wielu dolegliwościom, również tym związanym ze wzrokiem. Produkty bogate w witaminę C to:
- Owoce cytrusowe.
- Kiwi.
- Pestki dyni.
- Kasztany.
- Pistacje.
Produktami, które sprzyjają pojawianiu się problemów z jaskrą są: niektóre proteiny (na przykład czerwone mięso), kawa i czekolada.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McMenemy MG. Primary open angle glaucoma. In: Clinical Glaucoma Care: The Essentials. 2014.
- Lee DA, Higginbotham EJ. Glaucoma and its treatment: A review. American Journal of Health-System Pharmacy. 2005.
- Siddique SS, Suelves AM, Baheti U, Foster CS. Glaucoma and Uveitis. Survey of Ophthalmology. 2013.
- Weaver DT. Glaucoma. In: Pediatric Clinical Ophthalmology: A Color Handbook. 2012.
- Quigley, H. A., Addicks, E. M., Green, W. R., & Maumenee, A. E. (1981). Optic nerve damage in human glaucoma: II. The site of injury and susceptibility to damage. Archives of ophthalmology, 99(4), 635-649. https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/633758
- Weinreb, R. N., & Khaw, P. T. (2004). Primary open-angle glaucoma. The Lancet, 363(9422), 1711-1720. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673604162570
- Heijl, A. (2015). Glaucoma treatment: by the highest level of evidence. The Lancet, 385(9975), 1264-1266. https://secure.jbs.elsevierhealth.com/action/getSharedSiteSession?rc=1&redirect=https%3A%2F%2Fwww.thelancet.com%2Fjournals%2Flancet%2Farticle%2FPIIS0140-6736%2814%2962347-3%2Ffulltext%3Fcode%3Dlancet-site%26dgcid%3Drecommender_referral_trendmd
- Group, C. N. T. G. S. (1998). The effectiveness of intraocular pressure reduction in the treatment of normal-tension glaucoma. American journal of ophthalmology, 126(4), 498-505. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002939498002724
- Sommer, A. (1989). Intraocular pressure and glaucoma. American journal of ophthalmology, 107(2), 186-188. https://secure.jbs.elsevierhealth.com/action/getSharedSiteSession?redirect=https%3A%2F%2Fwww.ajo.com%2Farticle%2F0002-9394%2889%2990221-3%2Fpdf&rc=0