Dieta kluczem na redukcję stanów zapalnych

25 Lipiec, 2020
Chociaż stan zapalny to naturalna reakcja obronna organizmu chroniąca przed działaniem substancji toksycznych, może zacząć atakować również zdrowe tkanki.
 

Czy dieta ma związek z występowaniem stanów zapalnych? Jak się okazuje, w znaczący sposób wpływa nie tylko na wagę, lecz także na stan zdrowia.

Częste spożywanie produktów wysoko przetworzonych jest przyczyną powstawania wielu chorób i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Jak zatem powinna wyglądać odpowiednia dieta? Wyjaśniamy w artykule!

Dieta kluczem do zdrowia i eliminacji stanów zapalnych

Na pewno wielu z nas wielokrotnie cierpiało z powodu stanów zapalnych. Czy pamiętasz te dni, gdy obudziłeś się z uczuciem opuchnięcia i obrzęku, gorszym samopoczuciem bez wyraźnej przyczyny, zmęczony i osłabiony?

Powodem może być spożywanie dużej ilości węglowodanów i cukru, co wpływa na wzmożoną produkcję insuliny. Z jednej strony, możemy dzięki temu budować masę mięśniową, co wpływa korzystnie, jeżeli wykonujemy ćwiczenia i uprawiamy sporty.

Z drugiej strony, gdy poziom insuliny wzrasta, organizm zaczyna magazynować tłuszcz, a cukier pozostaje we krwi, zatruwając ją i powodując stany zapalne.

dieta i jej wpływ na stany zapalne

Stany zapalne to naturalna reakcja obronna organizmu mająca na celu obronę przed działaniem substancji toksycznych. W niektórych przypadkach jest wynikiem ataku wirusów, w innych zbyt wysokiego poziomu insuliny, działania obcych substancji, uderzeń i infekcji.

 

Uwaga! Chociaż jest to sposób obrony organizmu, wcale nie oznacza, że jest czymś korzystnym, wręcz przeciwnie – niejednokrotnie przewlekłe stany zapalne zajmują zdrowe tkanki.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia przy cukrzycy typu 1, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz toczniu rumieniowatym.

Przeczytaj także artykuł: Jak cukier wpływa na organizm?

Dieta pomagająca uniknąć stanów zapalnych

Lekarze twierdzą, że kobiety są bardziej narażone na występowanie stanów zapalnych niż mężczyźni. Istnieją produkty, które kobiecy organizm gorzej przyswaja i w inny sposób magazynuje.

Warto o tym pamiętać, ponieważ stan zapalny, który przeciąga się w czasie, przyspiesza procesy starzenia i jest przyczyną wielu dolegliwości. Należą do nich otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, artretyzm, choroba Alzheimera, a także choroby serca.

Miej to na uwadze. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie prawidłowej diety.

Produkty bogate w kwasy omega-3

orzechy włoskie na stany zapalne

Zgodnie z American Journal of Clinical Nutrition dieta bogata w produkty zawierające kwasy omega-3 zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych.

 

Jej celem jest obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi za pomocą produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz zdrowych tłuszczy, które pomagają utrzymać właściwą wewnętrzną równowagę.

Jeden z najczęściej popełnianych błędów to spożywanie zbyt dużej ilości kwasów omega-6, które biorą udział w wytwarzaniu związków podobnych do hormonów, tak zwanych eikozanoidów. Substancje te przyczyniają się do powstawania przewlekłych stanów zapalnych.

Jakie zatem produkty bogate w kwasy omega-3 powinna zawierać prawidłowa dieta?

  • niebieskie ryby
  • łosoś
  • orzechy
  • nasiona chia
  • nasiona dyni

Dieta powinna uwzględniać także cytrusy

dieta na stany zapalne; grejpfrut

Dietetycy zalecają w szczególności grejpfruty. Jednak pomarańcze, cytryny, kiwi i mango również doskonale się nadają. Pamiętaj jednak, aby nie były zbyt dojrzałe, ponieważ wtedy ilość cukru wzrasta.

A jak cytrusy pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych? Przede wszystkim zawdzięczają swoje dobroczynne właściwości wysokim stężeniom witaminy C, E i flawonoidów.

Lekarze potwierdzają, że codzienne jedzenie grejpfrutów zmniejsza stężenie białka C-reaktywnego, czyli białka produkowanego przez wątrobę w odpowiedzi na każdy stan zapalny występujący w organizmie.

 

Nie zastanawiaj się zatem tylko zadbaj, aby Twoja dieta uwzględniała soczyste owoce.

Sok pomidorowy zawsze dobry

sok pomidorowy na stan zapalny

Czy lubisz pomidory? Jeśli tak, nie wahaj się dodawać je do swoich dań! Pomidory zawierają dużo likopenu, który jak wiadomo jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Ponadto, jest cennym źródłem minerałów i witamin, zwłaszcza witamin A, C. Witaminy te doskonale chronią układ pokarmowy i jednocześnie dezynfekują i oczyszczają organizm.

Warto również przyjrzeć się ostatnim wynikom badań opublikowanych przez British Journal of Nutrition, które udowadniają korzyści płynące z zastosowania kuracji z soku pomidorowego. Kuracja ta polega na codziennym piciu szklanki soku przez 12 dni w miesiącu.

Przeczytaj także: Sok pomidorowy – poznaj jego wszystkie zalety

Warzywa o dużych liściach

brokuły na stan zapalny
 

Czy wiesz, które warzywa mają duże liście? Do grupy tej należą między innymi szpinak i brokuły, czyli jedne z najzdrowszych warzyw. Zawierają witaminę K, która jest kluczowym składnikiem przy zwalczaniu stanów zapalnych.

Składnik ten w znacznych ilościach znajduje się w jelicie grubym, dlatego jeżeli dodatkowo je w niego zaopatrzymy, nie tylko wzmocnimy jelita, lecz także oczyszcza organizm z toksyn. Toksyny są główną przyczyną powstawania stanów zapalnych.

Korzyści, które płyną z czarnego ryżu

dieta na stan zapalny uwzględnia ryż czarny

Czy próbowałeś jak smakuje czarny ryż? Jest bardzo zdrowy i smaczny, dlatego warto by znalazł się w diecie.

Według badań opublikowanych w Journal of Agricultural and Food Chemistry czarny ryż pomaga zwalczyć stany zapalne związane z alergiami oraz astmą, ponieważ ogranicza wydzielanie histaminy prawie o 30%.

Trzeba również pamiętać, że jest to produkt bogaty w antyoksydanty, a oprócz tego doskonale pomaga w regulacji wagi, w ochronie serca, zapobiega występowaniu cukrzycy i dodatkowo zaopatrzy w potężną dawkę energii.