Infekcje intymne – zdiagnozuj problem
Infekcje intymne nie tylko są czymś nieprzyjemnym, ale mogą przeistoczyć się w bardzo bolesne dolegliwości. Rzeczywiście, wiele z nich przenosi się drogą płciową, ale nie jest to jedyna przyczyna.
Infekcje intymne mogą się rozwinąć podczas rutynowych czynności: korzystanie z łazienki publicznej czy nieodpowiednia higiena.
Istnieją sposoby, dzięki którym zredukujemy do minimum ryzyko zachorowania. Trzeba też znać wszystkie symptomy, żeby móc zareagować na czas.
Jak wykryć infekcje intymne?
Infekcje intymne można łatwo zdiagnozować, jeżeli potrafimy rozpoznać pierwsze symptomy, które pojawiają się wraz ze stanem zapalnym. Należą do nich:
- Zapach z pochwy.
- Swędzenie.
- Pieczenie.
- Ból przy oddawaniu moczu lub podczas kontaktów seksualnych.
- Wydzielina koloru zielonego, żółtego, różowego, białego. Może być bezzapachowa.
Którykolwiek z powyższych objawów może oznaczać infekcje intymne. Należy działać jak najszybciej, zanim problem stanie się dużo poważniejszy. Na szczęście, są sposoby, żeby ich uniknąć. Wystarczy dostosować się do kilku zaleceń.
Infekcje intymne – profilaktyka
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, infekcje intymne mogą się rozwinąć za sprawą wielu czynników.
Wystarczy jednak, że weźmiemy pod uwagę kilka prostych rad, a ryzyko będzie minimalne.
Bawełniana bielizna
Bielizna z bawełny świetnie wchłania wilgoć, zapobiegając rozwojowi drożdży i bakterii. Przy kupnie bielizny, zwróć na to szczególna uwagę.
Odpowiednia higiena
Infekcje intymne są ściśle związane z codzienną higieną. Należy dokładnie zadbać o okolice łonowe, używając takiego mydła, które nie wpływa na pH.
Weź pod uwagę, że talk, mydła perfumowane, kąpiele w bąbelkach, tampony i dezodoranty, mogą wpłynąć na florę bakteryjną pochwy.
Zobacz także: Higiena intymna – 5 domowych sposobów na zdrowie
Unikaj zbyt obcisłych ubrań
Jeansy i spodnie nazbyt przylegające do ciała stwarzają wspaniałe warunki do rozwoju bakterii i drożdży. Uwielbiają one miejsca ciepłe i wilgotne.
Staraj się zakładać ubrania dość luźne i przewiewne, takie jak na przykład spódnice.
Dobrze wytrzyj się ręcznikiem
Tak jak mówimy, wilgoci trzeba unikać. Pamiętaj, żeby dobrze wysuszyć ręcznikiem strefę łonową zanim założysz jakiekolwiek ubrania.
Nie myj się “od środka”
Mycie wnętrza pochwy jakimkolwiek płynem przyczynia się do zabicia tych “dobrych” bakterii, które zapobiegają stanom zapalnym. Zwiększa to ryzyko zachorowań na infekcje intymne, redukując zdolność obronną Twojego organizmu.
Popraw swoją dietę
Odpowiedni sposób odżywiania jest niezwykle ważny. Wiele badań dowodzi, że częste spożycie cukrów i alkoholu, połączone z ciągłym stresem, mogą wywołać infekcje intymne. Dlatego też eksperci odradzają tego typu dietę.
Zaleca się picie dużych ilości wody oraz jadanie warzyw i owoców.
- Do najbardziej zalecanych warzyw i owoców należą: kapusta, szpinak, ananas, rzodkiew, botwinka, czosnek, pietruszka, buraki, mniszek lekarski i cytrusy.
- Oprócz tego, rekomenduje się częste sięganie po jogurt naturalny, ponieważ zawiera kwas mleczny, zdolny naprawić florę bakteryjną.
Przeczytaj również: Dieta przeciwzapalna – 11 kluczowych punktów
Sok na infekcje intymne
Sok ten działa jak naturalny antybiotyk, zdolny zwalczyć wirusy, bakterie i grzyby, które mogą wywoływać infekcje okolic intymnych.
Czosnek jest również bogaty w antyoksydanty i nutrienty, które wzmacniają układ immunologiczny.
Składniki
- 1 pęczek liści szpinaku.
- 1 ząbek czosnku.
- 2 pomidory.
Sposób przygotowania
Dokładnie myjemy wszystkie składniki i miksujemy z dodatkiem 1/2 szklanki wody. Po uzyskaniu jednolitego koktajlu, wypijamy (bez odcedzania).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cribby, S., Taylor, M., & Reid, G. (2008). Vaginal Microbiota and the Use of Probiotics. Interdisciplinary Perspectives on Infectious Diseases. https://doi.org/10.1155/2008/256490
- White, B. A., Creedon, D. J., Nelson, K. E., & Wilson, B. A. (2011). The vaginal microbiome in health and disease. Trends in Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.tem.2011.06.001