Infekcja pochwy – wykrycie i prawidłowe leczenie

Chociaż wydaje się to niesamowite, jogurt naturalny jest cennym źródłem probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy i zwalczyć infekcję.
Infekcja pochwy – wykrycie i prawidłowe leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każda kobieta na świecie wie, co to infekcja pochwy. Jest to bowiem jedna z najczęściej występujących kobiecych dolegliwości. Jej przyczyny i objawy nie zawsze są jednak takie same. Każdy przypadek powinien być leczony indywidualnie.

Dla wielu kobiet infekcja pochwy jest problemem bardzo wstydliwym, często do tego stopnia, że nie mają one odwagi pójść do lekarza i postanawiają ją zbagatelizować, czekając aż samo przejdzie. Jest to wielki błąd! Nie ma się czego wstydzić, zwłaszcza że dolegliwość ta dotyczy każdej kobiety.

Każda z nas chociaż raz w życiu musi zmierzyć się z tym wstydliwym problemem, a wiele robi to znacznie częściej. Nie należy lekceważyć żadnych zmian w obrębie flory bakteryjnej pochwy, ponieważ mogą one być źródłem poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ryzyko wystąpienia infekcji pochwy wzrasta wraz ze zwiększoną aktywnością seksualną. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemu. Infekcje intymne mogą być również wynikiem niewystarczającej higieny osobistej, zmian hormonalnych, noszenia nieodpowiedniej bielizny itp.

Które kobiety są szczególnie narażone na infekcje pochwy?

Infekcje intymne zwykle mają dwie główne przyczyny. Z jednej strony mamy aktywne życie seksualne, a z drugiej – namnażanie się bakterii i grzybów pochodzących z okolic odbytu.

Mając na względzie te dwa czynniki, nie dziwi więc fakt, że każda kobieta – od małej dziewczynki po dojrzałą kobietę – jest nieustannie narażona na atak bakterii w intymnych obszarach ciała.

Zwykle przynajmniej raz w życiu każda z nas pada ofiarą infekcji pochwy i nie ma w tym nic niepokojącego – po prostu trzeba pójść do lekarza i poddać się prawidłowemu leczeniu.

Zmartwiona kobieta lezy na kanapie

Najczęściej dolegliwość ta jest wywołana przez bakterie pochodzące z okrężnicy i okolic odbytu, które podczas nieprawidłowej higieny intymnej przedostają się do pochwy.

Pamiętaj zawsze o podcieraniu się od przodu do tyłu, czyli od pęcherza moczowego i pochwy w kierunku odbytu. Taki nawyk pozwoli ci uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Inną powszechną przyczyną infekcji intymnych są grzyby, które namnażają się w wyniku zaburzeń flory bakteryjnej pochwy. Objawy mogą być różne i zależą od konkretnego przypadku i konkretnej kobiety. Wspólny mianownik stanowią jednak:

  • ból
  • dyskomfort
  • stan zapalny
  • żółtawe upławy o nieprzyjemnym zapachu

Infekcja pochwy – Jak ją wykryć?

Jest czymś zupełnie normalnym, że u każdej kobiety od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej z pochwy wydzielają się białe lub żółtawe upławy. Stanowią one naturalny cykl samooczyszczania i nawilżania się tego narządu. Wydzielina ta jest całkowicie zdrowa w następujących przypadkach:

  • Jeśli kolor upławów jest przezroczysty lub białawy
  • Jeśli upławy są bezzapachowe lub o lekko kwaśnym zapachu
  • W czasie owulacji wydzielina jest bardziej obfita, a jej konsystencja przypomina białko kurzego jaja.

Kiedy upławy zaczynają odbiegać od normy i dodatkowo pojawiają się nieprzyjemne objawy, prawdopodobnie dopadła cię infekcja intymna.

Infekcja intymna u kobiety

Zaalarmować powinny cię następujące symptomy:

  • Upławy o silnym zapachu
  • Pieczenie i swędzenie w okolicach narządów intymnych
  • Pieczenie i ból podczas oddawania moczu
  • Ból i podrażnienie podczas stosunków seksualnych
  • Ciemnobrązowe, zielonkawe lub ciemnożółte upławy

Jeśli nie zareagujemy w porę i zbagatelizujemy powyższe objawy, wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji. Zwykła infekcja pochwy może rozszerzyć się aż do szyjki macicy i doprowadzić do stanu zapalnego oraz wrzodów, będących wynikiem działania grzybów, bakterii albo wirusów.

Stąd tak ważne jest wczesne wykrycie zburzeń flory bakteryjnej pochwy i jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Infekcja pochwy – Naturalne leczenie

Pamiętaj, że każda infekcja intymna jest wyleczalna. Kuracja lecznicza zależy jednak od jej typu i stopnia zaawansowania. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje niezbędne badania w celu wykluczenia chorób przenoszonych drogą płciową, a następnie przepisuje odpowiednią kurację antybiotykową.

Wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadku wszelkiego rodzaju infekcji intymnych i zwykle bez kuracji antybiotykowej nie da się zwalczyć źródła zakażenia.

Chcielibyśmy jednak polecić ci kilka naturalnych produktów i metod, które doskonale wspierają leczenie farmakologiczne.

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny jest zdrowy i stanowi cenne źródło probiotyków, pomagających ustabilizować poziom kwasowości flory bakteryjnej narządów intymnych, który ulega zaburzeniom w przypadku jakiejkolwiek infekcji.

Jogurt naturalny - lek na infekcje pochwy

Spożywanie jednego jogurtu naturalnego dziennie wspomaga odzyskiwanie dobrych bakterii i jednocześnie stymuluje usuwanie szkodliwych mikroorganizmów.

Infekcja pochwy: Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antybiotyczne, które doskonale wspomagają zwalczanie infekcji pochwy.

Przygotuj ciepłą kąpiel. Dodaj do wody sześć kropli olejku z drzewa herbacianego, a następnie zanurz ciało na około 15 minut. Przekonaj się sama, że nieprzyjemne objawy nieco ustępują.

Nagietek

Nagietek jest cennym naturalnym źródłem związków przeciwbarkteryjnych, które powszechnie stosuje się do produkcji produktów do higieny intymnej kobiet.

Nagietek

Chociaż roślina ta jest bardzo delikatna dla kobiecego ciała, skutecznie zwalcza wywołujące infekcje mikroorganizmy.

Prawidłowa wentylacja

Pamiętaj, że również intymne części twojego ciała muszą swobodnie oddychać. Dbaj o prawidłową higienę osobistą, stosuj bawełnianą bieliznę i staraj się nie dopuścić do wytworzenia się w okolicach pochwy wilgotnego środowiska, które sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii.

Eksperci w dziedzinie ginekologii zalecają używanie wyłącznie bawełnianej bielizny i przewiewnych ubrań, zwłaszcza w upalne dni. Są oni również przeciwnikami obcisłych spodni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Borges, S., Silva, J., & Teixeira, P. (2014). The role of lactobacilli and probiotics in maintaining vaginal health. Archives of Gynecology and Obstetrics. https://doi.org/10.1007/s00404-013-3064-9
  • Tariq Sadiq, S., & Hay, P. (2016). The vaginal microbiota in health and disease. In The Human Microbiota and Chronic Disease: Dysbiosis as a Cause of Human Pathology. https://doi.org/10.1002/9781118982907.ch16
  • Cassone, A. (2015). Vulvovaginal Candida albicans infections: Pathogenesis, immunity and vaccine prospects. BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1111/1471-0528.12994

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.