Hormony i zaburzenia ich równowagi: 10 objawów

Chociaż opisywane tutaj objawy mogą w niektórych przypadkach być związane z także inną chorobą, to jednak zaburzenia równowagi hormonalnej są jedną z najczęstszych przyczyn ich występowania. Jednak przy odpowiedniej opiece medycznej łatwo jest je kontrolować.
Hormony i zaburzenia ich równowagi: 10 objawów

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2017

Gospodarka hormonalna odgrywa niezwykle istotną rolę w zdrowiu fizycznym i psychicznym każdego człowieka. Choć wielu z nas może ich nie doceniać, to jednak należy pamiętać o tym, że hormony są odpowiedzialne za wiele procesów fizjologicznych i psychicznych w całym naszym życiu.

Na przykład regulują wszystkie procesy podtrzymujące funkcje życiowe, takie jak metabolizm, szybkość wzrostu, płodność i popęd płciowy.

Oprócz tego, że są także odpowiedzialne za nasze nastroje i masę ciała, to dodatkowo hormony biorą udział w wielu ważnych procesach, które są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia.

To dlatego właśnie zaburzenia równowagi hormonalnej niesie ze sobą szereg katastrofalnych skutków dla naszego zdrowia. Mogą one przejawiać się w postaci różnego rodzaju chorób oraz innych dolegliwości, które obniżają (niekiedy znacząco) jakość i komfort naszego życia.

Badanie tarczycy

Wiele osób często myli objawy zaburzenia równowagi hormonalnej z innymi typowymi problemami ze zdrowiem, które jednak nie mają niczego wspólnego z poziomem hormonów w naszym organizmie.

Z tego też powodu niewątpliwie dobrym pomysłem jest nauczyć się rozpoznawać niektóre z podstawowych objawów wskazujących na nieprawidłowy poziom hormonów i poznać ich znaczenie. Nigdy nie należy odrzucać możliwości wystąpienia tego typu problemów u siebie!

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy omówić 10 najczęstszych objawów, jakimi cechują się zaburzenia równowagi hormonalnej. Dzięki temu będziesz w stanie szybko i sprawnie uzyskać prawidłową diagnozę oraz jak najszybciej poddać się profesjonalnemu leczeniu.

Zapraszamy do lektury!

1. Hormony, a długotrwały i trudny do wyleczenia trądzik

Niektóre kobiety cierpią z powodu pojawiających się na ich skórze wyprysków na kilka dni przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w ich organizmach.

Trądzik

Jednakże, jeśli występujący trądzik ma charakter przewlekły, a nowe wypryski pojawiają się nieustannie niezależnie od obecności menstruacji lub jej braku, może to oznaczać nieprawidłowy poziom androgenów w Twoim ciele.

Androgeny to hormony męskie, stanowią szeroką grupę, w które występuje między innymi dobrze znany testosteron.

Ta grupa hormonów stymuluje pracę procesów odpowiedzialnych między innymi za nadmierne wydzielanie łoju. Zostaje on następnie uwięziony w porach skóry, tworząc małe pryszcze i zaskórniki, które w bardziej zaawansowanych stadiach noszą nazwę trądziku.

2. Zaburzenia snu

Obniżone stężenie progesteronu tuż przed menstruacją może spowodować, że niektóre kobiety zaczną miewać trudności z zasypianiem.

Hormony mogą także zakłócać proces zasypiania także wskutek rozregulowania organizmu zaraz po porodzie. Jednak problem ten zazwyczaj lekarze wiążą ze stresem związanym z bycia matką i trudno też odmówić im tutaj racji.

Progesteron odpowiedzialny jest za procesy wpływające na stan relaksu całego ciała. Kiedy jego poziom zmniejsza się poniżej prawidłowej wartości, będziesz czuła się bardziej niespokojna, podenerwowana, a może nawet i zestresowana.

3. Nieustający głód

Nieustające łaknienie i chęć do jedzenia może stanowić poważną przeszkodę podczas realizowania dowolnego programu odchudzającego.

Stały głód może być tak naprawdę spowodowany wieloma przyczynami, ale z jedną z dosyć często występujących wiążą się hormony – a ściślej rzecz ujmując zaburzenia ich równowagi.

Głód

Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że brak wystarczających ilości snu wpływa na przyśpieszenie poziomu produkcji niektórych hormonów. Wśród nich znajduje się także grelina, która jest odpowiedzialna za bezpośrednie stymulowanie uczucia głodu i łaknienia.

Ale w grę wchodzą także inne hormony, jak na przykład leptyna. Jej zbyt niski poziom przekłada się na podwyższony apetyt, co naturalnie także znacząco utrudnia przestrzeganie prawidłowej diety.

4. Wahania nastroju i depresja

Spora część kobiet doświadcza różnego rodzaju zmian nastroju tuż przed rozpoczęciem swojego cyklu menstruacyjnego, w okresie ciąży oraz w trakcie trwania menopauzy.

Produkowane w tych okresach hormony mogą zwiększać poczucie stresu, wzmagać depresję i inne negatywne emocje, z którymi w normalnej sytuacji bez problemu jesteśmy w stanie sobie poradzić.

5. Migreny i bóle głowy

W niektórych okresach trwania cyklu miesiączkowego występujące w Twoim organizmie zmiany hormonalne mogą powodować bóle głowy i migreny.

Bóle głowy

Obie te dolegliwości mogą mieć charakter chroniczny. W takim przypadku należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy są one powodowane przez hormony oraz ewentualnie ustalić ich pochodzenie.

6. Suchość pochwy

Suchość pochwy to objaw występujący przeważnie u kobiet zmagających się z obniżonym poziomem estrogenu, między innymi w wyniku menopauzy.

Ten objaw nie tylko zwiększa ryzyko infekcji pochwy, ale ma również dotkliwe skutki na życie seksualne kobiety.

7. Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego

Kortyzol, który wraz z innymi działającymi podobnie substancjami określany jest jako hormony stresu, może powodować liczne fizyczne, niekiedy nieprzyjemne reakcje w Twoim organizmie.

W niektórych przypadkach wpływa on na zwiększenie napięcia mięśni, powodując silne bóle głowy, z kolei u innych osób zaburzenia jego poziomu powodują jedynie wahania nastroju.

Zaparcia

Jednak bywają takie sytuacje, kiedy to kortyzol potrafi naprawdę negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu pokarmowego, powodując wiele problemów z trawieniem. Mogą być to na przykład różnego rodzaju stany zapalne, bóle brzucha oraz uciążliwe zaparcia.

U pacjentów z zespołem jelita drażliwego często zaobserwować można „szalejące” hormony, z nieprawidłowym poziomem serotoniny na czele.

8. Chroniczne zmęczenie

Uczucie silnego wyczerpania i chroniczne zmęczenie może mieć wiele przyczyn. Należą do nich na przykład przeciążenie pracą, nieustanne zamartwianie się lub też nadmierny wysiłek fizyczny.

Jednak chroniczne zmęczenie może być także wynikiem nieprawidłowej pracy tarczycy, a konkretnie zbyt niskiej jej wydajności. Sytuacja taka w medycynie określana jest jako niedoczynność tarczycy.

Ten stan powoduje nagłe zwiększenie masy ciała, głównie z uwagi na to, że hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulację procesów metabolicznych w Twoim organizmie.

9. Zmiany w strukturze tkanek piersi

Wysoki poziom estrogenów zwiększa ból i wrażliwość Twoich piersi. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do powstawania w ich tkankach nowotworów, mięśniaków i cyst.

Badanie piersi

Z tego też powodu, niezmiernie istotną kwestią jest poddawanie się regularnym, okresowym badaniom piersi. Jeśli krępujesz się z powodu częstych wizyt u lekarza w tym właśnie celu, możesz także wykonywać takie badanie piersi u siebie w domu w celu sprawdzenia występowania ewentualnych grudek lub nieprawidłowości.

W takim przypadku z pomocy lekarza możesz korzystać co kilka miesięcy.

10. Obniżenie poziomu libido

Zakłócenia równowagi hormonalnej są jedną z głównych przyczyn obniżonego popędu seksualnego u kobiet. Objaw ten występuje zazwyczaj jako bezpośredni skutek niewystarczającego poziomu estrogenów, co jest typowym zjawiskiem występującym podczas menopauzy.

Na szczęście uporanie się z tym problemem jest stosunkowo proste, ponieważ hormony te można przyjmować w postaci syntetycznej, pod postacią tabletek. Oczywiście wyłącznie po uprzednim przepisaniu ich przez Twojego lekarza.

Jeśli po przeczytaniu opisanych przez nas powyżej objawów poczujesz, że możesz mieć w swoim przypadku zaburzenia równowagi hormonalnej, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza. Nawet jeśli odnosisz tylko takie wrażenie, nie zaszkodzi się upewnić.

Pamiętaj, że tylko specjalista będzie w stanie zaprezentować właściwą diagnozę i określić precyzyjnie dalsze postępowanie w celu wyleczenia Twojego problemu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.