Herbata, która pomoże Ci schudnąć z brzucha

Herbata ta, pita regularnie, w połączeniu z dużymi ilościami wody pomoże Ci schudnąć w krótszym czasie.
Herbata, która pomoże Ci schudnąć z brzucha
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Herbata, która ma pomóc Ci w walce ze zbędnymi kilogramami i nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu, musi mieć właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu to najczęściej efekt niewystarczającej wydolności organów odpowiedzialnych za detoks naszego organizmu. Właśnie dlatego Twoim sojusznikiem w odchudzaniu będzie taka oto herbata.

Tłuszczyk na brzuchu i jego konsekwencje

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to nie tylko problem estetyczny, obniżający Twoją samoocenę. Tkanka tłuszczowa i nadwaga mogą przyczynić się także do rozwoju wielu różnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

Tłuszczyk na brzuchu
  • nadciśnienie
  • problemy układu krążenia
  • cukrzyca
  • osteoporoza
  • problemy z oddychaniem
  • migreny
  • demencja

Na szczęście dostępnych jest wiele produktów, które w naturalny sposób pomogą Ci pozbyć się nadmiarowych kilogramów i oczyścić organizm  z toksyn, dzięki czemu unikniesz opisanych wyżej problemów ze zdrowiem.

Naturalna herbata odchudzająca – poznaj jej składniki

Herbata, na którą przepis znajdziesz poniżej, to doskonały sposób, by oczyścić organizm i wypłukać z niego toksyny. To wszystko za sprawą naturalnych produktów o wszechstronnych właściwościach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Cytryny i limonki

Limonki i cytryny to jedne z owoców o najpotężniejszym działaniu oczyszczającym, które można wykorzystać do naturalnego detoksu organizmu.

Z pewnością zorientowałaś się już, że dość często proponujemy włączyć je do różnych diet odchudzających – właśnie przez wzgląd na ich zdolność wydalania toksyn, niszczenia nadmiaru tkanki tłuszczowej i pobudzania procesów trawiennych.

Owoce te to także bogate źródło witaminy C, która jest niezbędna, by wzmocnić układ odpornościowy, a także kwasu cytrynowego, pobudzającego enzymy wątroby do pracy. Mają one działanie moczopędne, zapewniają też dawkę pektyny, dzięki której dłużej czujemy się najedzeni.

Co więcej, mimo swojego kwaśnego smaku, cytrusy paradoksalnie świetnie ograniczają kwaśne pH, zapobiegają napadom wilczego głodu i podjadaniu pomiędzy posiłkami.

Cynamon

Cynamon to z kolei naturalny środek obniżający poziom cukru we krwi. Pozwala uniknąć nagłych jego spadków czy skoków. Podniesiona insulina pomaga powstrzymać ciało przed spalaniem glukozy, co w konsekwencji często kończy się odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

Cynamon - herbata z cynamonem pozwala schudnać

Regularnie spożywając cynamon, przywracasz zdrowy poziom cukru we krwi – zbyt wysoki często wywołuje przybieranie na wadze i trudności w późniejszym pozbyciu się nadmiarowych kilogramów.

Miód

Wprawdzie miód zawiera więcej kalorii niż cukier (standardowa porcja cukru to 15 kalorii, a miodu – 21), jest jednak źródłem wielu substancji odżywczych i o wiele wolniej wchłania się w organizmie.

Miód zawiera witaminy, sole mineralne i aminokwasy o działaniu leczniczym. Nie bez powodu od wieków jest to jedno z najpopularniejszych naturalnych lekarstw.

Związki obecne w miodzie pomogą Ci obniżyć poziom stresu, wpłyną korzystnie na jakość snu i zapobiegną chorobom układu oddechowego. Miód to także środek ułatwiający wypróżnianie, choć w bardzo umiarkowanym stopniu.

Imbir

Imbir ma działanie przeciwzapalne, zwiększa także wrażliwość glukozy i poziom serotoniny w organizmie. Pomaga to zapanować nad nagłymi napadami głodu, a także przyspiesza procesy oczyszczania organizmu; ogranicza również retencję płynów.

Imbir - herbata z imbirem pomaga schudnąć

Imbir stymuluje także produkcję kwasów żołądkowych i redukuje dyskomfort związany z niestrawnością. Odpowiednia dawka imbiru to gwarancja lepszego wchłaniania substancji odżywczych i wydalania produktów przemiany materii.

Herbata odchudzająca – jak ją przygotować?

Co będzie Ci potrzebne?

  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżeczka miodu
  • mały kawałek imbiru

Sposób przygotowania

  • Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie dodaj wszystkie składniki oprócz miodu.
  • Pozostaw do zaparzenia przez 10 minut, a następnie odstaw do ostygnięcia na 5 minut.
  • Odcedź herbatę i posłódź ją łyżeczką miodu, tuż przed wypiciem.

Herbata na odchudzanie – jak i kiedy pić?

Aby spalić tkankę tłuszczową z brzucha, warto pić tę herbatę co najmniej dwa razy dziennie – najpierw rano na pusty żołądek, a następnie wieczorem, tuż przed pójściem spać. Rano pamiętaj, żeby po wypiciu herbaty odczekać pół godziny, zanim siądziesz do śniadania.

Jeśli zależy Ci na naprawdę efektywnych rezultatach, musisz być cierpliwa i wytrwała. Sama herbata odchudzająca to za mało – musisz uzupełnić ją zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami fizycznymi i spożywaniem codziennie dużych ilości wody.

Szybko zauważysz, że herbata ta dodaje Ci energii, a brzuch staje się wyraźnie szczuplejszy.

Herbata odchudzająca wraz ze zmianą nawyków i prowadzeniem zdrowego trybu życia przyniesie Ci wiele efektów. Nie wahaj się i zacznij stosować ten sposób jeszcze dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ali, B. H., Blunden, G., Tanira, M. O., & Nemmar, A. (2008). Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): A review of recent research. Food and Chemical Toxicology. Elsevier Ltd. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.085
  • Mohanapriya, M., Ramaswamy, L., & Rajendran, R. (2013). Health and Medicinal Properties of Lemon (Citrus Limonum). International Journal Of Ayurvedic And Herbal Medicine1(3), 1095–1100. Retrieved from http://interscience.org.uk/v3-i1/8 ijahm.pdf
  • Israili, Z. H. (2014). Antimicrobial properties of honey. American Journal of Therapeutics21(4), 304–323. https://doi.org/10.1097/MJT.0b013e318293b09b
  • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Oxford University Press. https://doi.org/10.1155/2014/642942

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.