Tłuszcz na brzuchu - 8 produktów, które go spalą

Gromadzenie się tłuszczu w okolicy brzusznej to znacznie więcej niż tylko kosmetyczna kwestia - to problem zdrowotny. Na szczęście istnieje kilka produktów, które pozwalają go spalać nieszkodliwie i naturalnie.
Tłuszcz na brzuchu - 8 produktów, które go spalą
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tłuszcz gromadzący się wokół brzucha jest problemem, który nie tylko negatywnie wpływa na Twoją figurę, ale także naraża na ryzyko zdrowie Twojego ciała.

Ponieważ otacza kilka istotnych organów, brak kontroli w tym zakresie może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i wiele innych dolegliwości.

Dzieje się to stopniowo, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić do chorób, które wpłyną na jakość twojego życia. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zrobić bardzo wiele w tym zakresie, zwłaszcza zwracając uwagę na odpowiednie odżywianie i wykonując regularnie ćwiczenia fizyczne.

Nawyki te poprawiają Twój naturalny metabolizm i optymalizują procesy, w których ciało przemienia tłuszcz w energię. Zostało udowodnione, że niektóre produkty posiadają właściwości, które skutecznie mogą eliminować tłuszcz wokół brzucha.

Dzisiaj chcemy podzielić się z Tobą ośmioma produktami, które z czystym sumieniem możesz włączyć do swojej regularnej diety, by spalić niepotrzebny tłuszcz.

Nie wahaj się ich wykorzystać!

Dobre produkty na zbędny tłuszcz na brzuchu

1. Migdały

Zdrowe tłuszcze zawarte w migdałach i innych orzechach są przydatne do redukowania poziomu złego cholesterolu i toksyn, gromadzących się w organizmie w wyniku przejedzenia.

Migdały na drewnianej łyżce

Dzięki wysokiej zawartości magnezu, jedzenie migdałów wspiera budowę masy mięśniowej, a także poprawia Twoje osiągnięcia podczas aktywności fizycznej.

Co więcej, wysoka zawartość błonnika poprawia trawienie i przedłuża uczucie sytości, jednocześnie łagodzi stany zapalne.

2. Arbuz

Arbuz jest znany jako super-jedzenie we wspomaganiu spalania tłuszczu. W 91% składa się z wody, ale dostarcza przy tym antyoksydanty, witaminy, a także minerały, które wspomagają oczyszczanie organizmu.

Spożywanie arbuza trzyma w ryzach Twoje uczucie głodu, a dzięki niskiej zawartości kalorii jest to bardzo zdrowy sposób, by tracić wagę. Warto wspomnieć, że arbuz jest także dobrym źródłem witaminy B i witaminy C, a także potasu i magnezu.

3. Fasola

Fasola pomaga zredukować tłuszcz z okolic brzucha, a dodatkowo jest jednym z najlepszych produktów dla budowania mięśni. Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika zapobiega również powstawaniu komórek tłuszczowych i redukuje lipidy.

Miska fasoli w sosie pomidorowym

Dzięki zawartości protein, fasola jest energetycznym pożywieniem, które poprawia fizyczną wydajność podczas uprawiania sportu i ćwiczeń.

4. Ogórek

W 100 gramach ogórka znajduje się jedynie 45 kalorii i ponad 90% wody. Te właściwości sprawiają, że warzywo to zarówno odświeża, jak i wspomaga spalanie tłuszczu, będąc idealnym dodatkiem do bardzo wielu potraw.

Ogórek zawiera witaminy, minerały oraz dietetyczny błonnik, które wspomagają eliminację toksyn i płynów zatrzymanych w tkankach. Poprawia to trawienie, a dodatkowo pomaga utrzymać promienną skórę, dzięki witaminom C i B.

5. Owsianka

Organiczna owsianka to bez wątpienia jedno z najzdrowszych źródeł błonnika, jakie może być włączone do Twojej codziennej diety.

Ziarna róznych zbóż

Pomaga kontrolować uczucie nienasycenia, stabilizuje poziom cukru we krwi i zwiększa pokłady energii na cały dzień. Zalecana na śniadanie, ale możesz ją spokojnie spożywać o każdej innej porze, kiedy dopadnie Cię głód.

6. Siemię lniane

Siemię lniane stanowi jedno z najlepszych źródeł kwasów omega-3, wartościowego składnika odżywczego, który walczy ze stanami zapalnymi i redukuje nadmierny tłuszcz.

Zawiera błonnik, kontrolując nadmierne przyswajanie kalorii i wysoki poziom cholesterolu. Co więcej, zawiera lignany, które pomagają redukować masę ciała.

7. Oliwa z oliwek

Osoby, które dodają oliwę z oliwek do swojej diety, spożywają znacznie mniejsze ilości tłuszczów nasyconych. Co więcej, cieszą się lepszą kondycją układu sercowo-naczyniowego.

Buteleczki oliwy z oliwek i tłuszcz roślinny

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają apetyt na niezdrowe pożywienie, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na utratę wagi.

8. Pomidory

Jeden duży pomidor dostarcza zaledwie 33 kalorie oraz zapewnia wielkie ilości likopenu i niezbędnych minerałów. Regularne spożywanie stabilizuje poziom lipidów we krwi oraz wspomaga Twój metabolizm w walce z nadmiernym tłuszczem.

Pomidory dostarczają także antyoksydantów i witaminy, które długoterminowo zapobiegają różnym rodzajom nowotworów, schorzeniom serca, a także innym problemom związanym ze starzeniem się organizmu.

Jesteś gotowa, by dodać te produkty do swojej diety? Chociaż żaden z nich nie sprawi, że tłuszcz cudownie zniknie, to ich regularna konsumpcja daje wiele korzyści. Co więcej, pomaga w osiągnięciu celu, jakim jest niższa waga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hartley L., May MD., Loveman E., Colquitt JL., et al., Dietary fibre for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2016,
  • Shaw G., Barthel AL., Ross ML., Wang B., et al., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disaease. Cochrante Database Syst Rev, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.