Hemoglobina - produkty, dzięki którym podwyższymy jej poziom
Hemoglobina to jeden z najważniejszych wskaźników, jakie sprawdzamy podczas rutynowego badania krwi. Gdy jej poziom spada, pojawia się anemia.
Gdy ciało nie dysponuje odpowiednią ilością żelaza koniecznego do transportowania tlenu, pojawiają się nieprzyjemne objawy. Rzecz w tym, że anemia nie pojawia się zwykle w sposób oczywisty.
Jeżeli Twoja hemoglobina spada, będzie konieczne wprowadzenie pewnych zmian w Twojej diecie. W takiej sytuacji należy sięgać po produkty bogate w żelazo – wyrówna to poziom hemoglobiny w Twoim organizmie, a ponadto poprawi Twoje samopoczucie. Nie będziesz już czuć zmęczenia ani znużenia.
Co należy wiedzieć o hemoglobinie?
Chodzi o element czerwonych krwinek odpowiedzialny za transport tlenu z płuc po całym ciele. Hemoglobina składa się z łańcuchów białkowych i cząsteczek hemu, składających się z żelaza.
Organizm wyodrębnia konieczną ilość żelaza z pożywienia, które przyjmujemy. Dzięki temu jest w stanie przeprowadzić syntezę hemu.
Anemia pojawia się, gdy nie spożywamy wystarczających ilości żelaza. Pojawia się ona przede wszystkim u kobiet w ciąży bądź u osób, które przez dłuższy czas pracowały ciężko i pod presją.
Przeczytaj także: Dieta wegetariańska – wypróbuj aby schudnąć
Ryzyko tej dolegliwości zwiększa się również u osób cierpiących na nowotwór jelita grubego bądź krwawiące wrzody. Bywa, że anemia dotyka osób utrzymujących dietę wegetariańską lub wegańską, jeżeli nie dbają o odpowiednie jej zbilansowanie.
Aby poznać poziom hemoglobiny w organizmie, należy wykonać badanie krwi. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy pojawiają się objawy takie jak zmęczenie, zawroty głowy, uczucie zimna, rozdrażnienie, wycieńczenie, brak energii, senność i tym podobne.
Gdy będziesz już mieć rezultaty badań, lekarz zaleci odpowiednią dietę. Zaleci Ci przede wszystkim produkty bogate w żelazo takie jak ryby, jajka, wołowinę, rośliny strączkowe, brokuł oraz szpinak.
Pamiętaj, że w kwestii diety istnieją połączenia bardzo zdrowe oraz te niekorzystne, których należy unikać – z punktu widzenia wchłaniania żelaza z pokarmu.
Cytrusy oraz produkty bogate w witaminę C pomagają na przykład przyswoić ten ważny składnik. Nabiał z kolei znacznie utrudnia organizmowi wchłonięcie żelaza. Dlatego też zaleca się spożywanie sera i mleka nie później niż godzinę przed jedzeniem dań zawierających dużo żelaza.
Produkty typu napoje gazowane, czekolada oraz kawa “ujmują” żelazo z tego, co jemy. Dlatego nie warto sięgać po nie w porze obiadu bądź kolacji.
Hemoglobina – domowe sposoby, by podnieść jej poziom
Kuracja z użyciem sałaty
Jest ona jednym z naturalnych i skutecznych remediów, które śmiało można zastosować w leczeniu anemii. Jest tak dlatego, że roślina ta zawiera wysokie dawki żelaza. Staraj się zawierać sałatę w możliwie jak największej ilości posiłków.
Naturalna kuracja na anemię z użyciem szpinaku
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, szpinak to roślina o wysokiej zawartości żelaza. Składnik ten jest niezbędny, by powstała hemoglobina. Szpinak zapobiega anemii i pomaga ją leczyć.
Kuracja na anemię z użyciem migdałów
Bakalie te zawierają miedź, która oprócz żelaza i innych witamin uczestniczy w syntezie hemoglobiny. Możesz namoczyć siedem migdałów na około dwie godziny, następnie zmielić je, obierając z czerwonawej skórki. Jedz pastę raz dziennie, na czczo.
Leczenie anemii z użyciem sezamu
Sezam to bogate źródło żelaza. Umieść łyżkę sezamu w szklance z ciepłą wodą na kilka godzin, następnie zmiel je i odcedź. Zmieszaj zmielone nasiona ze szklanką mleka osłodzoną odrobiną cukru. Pij codziennie.
Kuracja na anemię z sokiem z marchwi, pomarańczy i buraków
Te trzy składniki są doskonałe na podwyższanie poziomu hemoglobiny, dzięki czemu są naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce z anemią. Sposób wykonania jest bardzo prosty – wystarczy umieścić w mikserze dwa buraki i dwie marchewki – obrane i pokrojone w kawałki.
Dokładnie wszystko zmiksuj i pij codziennie na czczo przez 9 dni pod rząd. Odpocznij przez miesiąc i – jeśli jest to konieczne – powtórz cały proces.
Naturalna kuracja na anemię z użyciem miodu
Na długiej liście leczniczych właściwości, jakie zapewnia nam miód, znajduje się pobudzanie produkcji hemoglobiny. Oprócz żelaza, miód zawiera również magnez i miedź. Jest również pomocny we wzmacnianiu układu odpornościowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación Española de Afectados por Linfoma, Mieloma y Leucemia (AEAL). El aparato circulatorio.
- Cleveland Clinic. Low hemoglobin. Abril 2022.
- Cleveland Clinic. Anemia. Septiembre 2022.
- Hardison, R. C. (2012). Evolution of hemoglobin and its genes. Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine. https://doi.org/10.1101/cshperspect.a011627.
- John Hopkins Medicine. Vitamin B12 deficiency anemia.
- Lynch S. R, Cook J. D. Interaction of vitamin C and iron. Annals of the New York Academy of Science. 1980. 355: 21-44.
- Marti, H. R. (1969). Hemoglobin. Experientia. https://doi.org/10.1016/j.jtbi.2017.04.012.
- Mayo Clinic. Folato (ácido fólico). Febrero 2021.
- Mayo Clinic. Low hemoglobin count. Mayo 2022.
- Medline Plus. Cobre en la dieta. Biblioteca Nacional de Medicina. Noviembre 2021.
- National Health System. Vitamin B12 or folate deficiency anemia. Mayo 2022.
- Piskin E, Cianciosi D, et al. Iron absorption: factors, limitations, and improvement methods. ACS Omega. Junio 2022. 7 (24): 20441-20456.
- Sabatine, M. S., Morrow, D. A., Giugliano, R. P., Burton, P. B. J., Murphy, S. A., McCabe, C. H., … Braunwald, E. (2005). Association of hemoglobin levels with clinical outcomes in acute coronary syndromes. Circulation. https://doi.org/10.1161/01.CIR.0000162477.70955.5F
- Saunders A. V, Winston J. C, et al. Iron and vegetarian diets. The Medical Journal of Australia. 2013. 199 (4): S11-S16.
- Zijp I.M, Korver O, Tijburg L. B. Effect of tea and other dietary factors on iron absorption. Critical Reviews in food science and nutrition. Septiembre 2000. 40 (5): 371-98.