Guzek pod pachą - Czy to powód do niepokoju?
Pojawianie się guzków pod pachą czy też powiększenie węzłów chłonnych nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju, choć może być nieprzyjemne. Już za chwilę dowiesz się, co robić, gdy wykryjesz pod pachą guzek lub inną zmianę.
Skąd biorą się guzki pod pachą?
W 80% przypadków guzki pod pachą nie są powodem do obaw i nie zwiastują żadnych dalszych problemów zdrowotnych. Nie warto więc wpadać z ich powodu w panikę. Główną przyczyną powstawania zmian pod pachą są infekcje tkanki skórnej, na przykład stan zapalny wokół mieszka włosowego.
Poniżej znajdziesz kilka odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:
Najczęstsza przyczyna: zapalenie mieszka włosowego
Guzek pod pachą jest najczęściej związany ze stanem zapalnym w okolicy mieszka włosowego. Guzek ten może być bolesny i w pierwszej chwili wywołuje atak paniki, na szczęście nie jest to uzasadnione. Wrastający włosek może wywoływać stan zapalny w gruczole potowym.
W konsekwencji pot nie może się z niego wydostać, przez co dość szybko rozwijają się w nim bakterie. Po pewnym czasie pod pachą mogą pojawić się mniejsze lub większe guzki.
Zapalenie mieszka włosowego nie jest groźne, ale może być bolesne i bardzo uciążliwe. Często problem ten przechodzi sam, jednak w niektórych przypadkach guzek może rozwinąć się w torbiel, który będzie wymagał specjalistycznego leczenia.
W takiej sytuacji lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki, które ochronią Twój organizm przed zakażeniem gronkowcem. Jeśli jednak leki nie pomogą, trzeba będzie skłonić się ku innym sposobom usunięcia guzka.
Jak można zapobiec formowaniu się guzków i czyraków?
Niektórzy z nas są bardziej podatni na ich powstawanie i u takich osób jest to często nawracająca dolegliwość. Istnieją specjalne kremy o działaniu antyseptycznym, które spowalniają proces tworzenia się guzków. Jednak przede wszystkim warto zachować szczególną ostrożność przy depilacji, gdyż to właśnie nieprawidłowa depilacja może wywoływać wrastanie włosków.
Pamiętaj o prawidłowej higienie i złuszczaniu skóry pod pachami, tak aby pory pozostawały otwarte. Zrezygnuj też ze zbyt intensywnych dezodorantów zawierających duże ilości substancji chemicznych, ponieważ przyczyniają się one do podrażnienia tej wyjątkowo wrażliwej skóry.
Co najważniejsze jednak – nie wpadaj w panikę, gdy wykryjesz guzek pod pachą. To właśnie stan zapalny mieszka włosowego jest najczęstszą przyczyną występowania takiej zmiany pod skórą.
Powiększony węzeł chłonny
W tym przypadku również nie należy wpadać w panikę – powiększony węzeł chłonny to także wynik stanu zapalnego. Prawdopodobnie wiesz już, że pod pachą znajduje się wiele naczyń limfatycznych, które są odpowiedzialne za transport limfy do krwiobiegu, oczyszczanie i filtrowanie krwi. To właśnie one pomagają Ci zwalczyć większość infekcji.
Niestety czasami, gdy Twój układ odpornościowy jest osłabiony, węzły chłonne są spuchnięte i łatwo o rozwinięcie się stanu zapalnego. Stąd też biorą się guzki pojawiające się pod pachą. Powiększone węzły chłonne mogą być spowodowane wcześniejszą infekcją skóry lub infekcją bakteryjną.
Jeśli wykryjesz powiększony węzeł pod pachą, warto wybrać się na testy z limfy, które pozwolą określić przyczynę tej dolegliwości. Limfę do badań pobiera się bezpośrednio z gruczołu, jednak bez obaw – nie jest to bolesne.
Wyniki takiego testu wskażą, czy za powiększonym węzłem stoi jakaś infekcja bakteryjna, co pozwoli na wybranie odpowiedniej metody leczenia.
Guzek pod pachą a chłoniak
Pamiętaj – zawarte w naszym tekście informacje to tylko jedna z możliwości, a nie diagnoza! Guzek pod pachą w niewielkiej części przypadków może bowiem wskazywać na powiększony węzeł chłonny wywołany przez chłoniaka.
Chłoniaki to choroby nowotworowe możemy podzielić na chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze. Na szczęście wskaźnik wyleczalności jest dla nich dość wysoki- odpowiednio 90 i 70%. Oba te rodzaje mają związek z limfocytami B i to właśnie w ten sposób lekarz może określić, czy dana osoba choruje na chłoniaka.
Leczenie chłoniaków obejmuje chemioterapię, jednak jej intensywność jest uzależniona od indywidualnych cech każdego pacjenta. Metody leczenia i szanse na powrót do zdrowia są z każdym rokiem co raz większe, pamiętaj więc, że najważniejsza jest w wiara w swoje wyzdrowienie, odwaga i wsparcie najbliższych.
Czy guzek pod pachą musi oznaczać nowotwór?
Jeśli znajdziesz pod pachą guzek lub inną zmianę, pamiętaj, że nie warto martwić się na zapas. Zamiast panikować, warto po prostu jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską. W przypadku chłoniaka objawem towarzyszącym może być niewielka gorączka, problemy ze snem, nocne poty i utrata wagi.
Tak jak już wspomnieliśmy, najczęstszą przyczyną pojawiania się guzków jest stan zapalny mieszka włosowego. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć pozostałe możliwości i móc spać spokojnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zelenetz, A., Advani, R., Buadi, F., Cabanillas, F., Caligiuri, M., Czuczman, M., … Fayad, L. (2005). Linfoma No Hodgkin. Gaceta Mexicana de Oncología.
- Iglesias Rozas, J. (2009). Linfoma. Neurociencias.
- Calvagna, M. (2015). Forúnculo. Health Library: Evidence-Based Information.
- Sánchez Gaitán, J. C. (2013). Revisión bibliográfica: Forunculosis. Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica, 70(608), 569-571. https://www.medigraphic.com/pdfs/revmedcoscen/rmc-2013/rmc134c.pdf
- Murillo, C., Escobar, P., Fuentes, E., & Alvarado, J. S. (2007). Linfoma y su expresión en patología mamaria. Rev Obstet Ginecol, 2(1), 49-52. http://www.revistaobgin.cl/articulos/ver/420