Glukoza i produkty, które ustabilizują jej poziom
Chcesz wiedzieć, jak żywność może sprawić, że glukoza ustabilizuje swój poziom? Odpowiedni sposób odżywiania to jeden z kluczy w leczeniu cukrzycy, ale i sposób na zmniejszenie ryzyka jej występowania.
Włączenie do codziennej diety produktów, które pomogą w ustabilizowaniu jej stężenia we krwi, sprawi, że cały proces leczenia i działanie medykamentów będą dużo bardziej efektywne.
Choć glukoza powinna być stale monitorowa, wprowadzenie pewnych modyfikacji i prowadzenie odpowiedniego trybu życia sprawi, że codzienne funkcjonowanie stanie się dużo łatwiejsze. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak z wykorzystaniem darów natury możesz poprawić swój stan zdrowia.
Glukoza a odżywianie
1. Szpinak i kapusta
Szpinak i kapusta to dwa produkty, które w szybkim czasie pozwolą ustabilizować poziom glukozy we krwi. Obydwa warzywa dostarczają naszemu organizmowi podobną ilość substancji odżywczych. Są bogate w witaminy A i C, które są szczególnie korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę.
Oprócz tego są źródłem pokaźnych ilości potasu, magnezu i żelaza, szpinak i kapustę bardzo łatwo wkomponować w dietę. A ich uniwersalny smak powoduje, że bez problemów można łączyć je z innymi składnikami.
Do przygotowywania słodkich koktajli można użyć jednego z warzyw i w ten sposób otrzymamy alternatywę dla deserów. O czym należy pamiętać to, by nie przesadzić z ilością tych warzyw w daniu? Okazuje się bowiem, że naturalne cukry, które zawierają, mogą spowodować odwrotny efekt i zwiększyć stężenie glukozy w organizmie.
Przeczytaj również: Cukier w Twoim jedzeniu – ile go jest i jak go zastąpić?
2. Fasola
Drugim produktem na naszej liście, który sprawia, że glukoza utrzymuje się na odpowiednim poziomie, jest fasola. Powszechnie uważa się, że nie wpływa ona korzystnie ze względu na wysoką zawartość węglowodanów.
Rzeczywiście – spożywana w nadmiarze może powodować niepożądane skutki, jednak z drugiej strony neutralizuje działanie innych składników pokarmowych, które niekoniecznie są korzystne dla cukrzyków.
Fasola w połączeniu z zielonymi warzywami ma zdolności do regulowania poziomu glukozy we krwi. Z łatwością można dopasować ją do każdej diety. Jest nieskomplikowana w przygotowaniu i stanowi podstawę wielu przepisów kulinarnych. Ta uprawiana ekologicznie jest najlepszym rozwiązaniem.
Główną jej zaletą jest to, że szybko zaspokaja uczucie głodu, a węglowodany są powoli wchłaniane. Oznacza to, że już po zjedzeniu niewielkiej ilości odczuwana jest satysfakcja z jedzenia, a poziom glukozy nie osiąga szczytowych granic.
Dostarcza ona również witamin, minerałów i niezbędnego błonnika, który ułatwia trawienie.
3. Pomidory a glukoza
Jeżeli cierpisz na cukrzycę naprawdę warto wykorzystać właściwości odżywcze tego warzywa. Główną zaletą pomidora jest łatwość w łączeniu z innymi produktami. Można jeść go na surowo lub po ugotowaniu. Ponadto stanowi podstawę wielu zup i sosów.
Pomidory są bogate w likopen, witaminę C, witaminę E i żelazo. Likopen jest dobrze znany ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Najwięcej ten substancji znajduje się w skórce, dlatego nie obieraj pomidorów – jedz je w całości.
4. Brokuły
Brokuły to jeden z tych produktów, którego absolutnie nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni. Szczególnie chorzy na cukrzycę powinni uwzględniać to warzywo w swojej diecie.
Nie tylko pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi, ale poprawia ogólny stan zdrowia organizmu. Brokuły są bogate w witaminę A i C, która wzmacnia układ odpornościowy.
Są również źródłem białka roślinnego, dlatego zalecane są zwłaszcza w wypadku osób utrzymujących dietę bezmięsną. Oprócz tego dostarczają zalecaną dzienną dawkę błonnika pokarmowego.
5. Jabłko
Jabłko uważane jest za jeden z najlepszych owoców – dostarcza szeregu witamin, minerałów i błonnika. Jest tanie, łatwo dostępne i właściwie odpowiednie dla każdego, jako że zawiera niewielkie ilości cukrów i jest lekkostrawne.
Wskazane jest jeść jedno jabłko dziennie, szczególnie w wypadku osób cierpiących na cukrzycę. Choć może wydawać się, że jedzenie większych porcji nie zaszkodzi, jednak nie wolno zapominać, że jest to owoc mimo wszystko dostarcza cukrów do organizmu.
6. Płatki owsiane a glukoza
Rozpoczynanie dnia od porcji płatków owsianych to jeden z najlepszych wyborów. Jest to doskonały sposób na pożywne śniadanie dla osób cierpiących na cukrzycę, a to ze względu na dostarczanie węglowodanów, które są wolno wchłaniane.
Warto o tym pamiętać, ponieważ wpływa to bezpośrednio na poziom glukozy we krwi. Żywność, z której węglowodany są szybko wchłaniane, powoduje, że stężenie glukozy nagle wzrasta. W związku z tym organy mogą na tym znacznie ucierpieć. Natomiast przy wolnym wchłanianiu jest więcej czasu na ich przetwarzanie.
W ten sposób można zapobiec szybkiemu wzrostowi i spadkowi poziomu glukozy we krwi. Aby uatrakcyjnić porcję płatków owsianych, można uzupełnić je owocami takimi jak jeżyny czy truskawki. Można również przygotować je z miodem lub cynamonem.
Przeczytaj również: Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?
7. Szparagi a glukoza
Skład szparagów czyni je produktem niezwykle sycącym, co sprawia, że są odpowiednie dla chorych na cukrzycę. Oprócz tego są one ubogie w węglowodany i tłuszcze dlatego, jeżeli poziom glukozy jest Twoim problemem, możesz konsumować je bez obaw.
Wysoka zawartość błonnika sprzyja utracie wagi. Jest to aspekt szczególnie ważny dla osób borykających się z cukrzycą. Można łączyć je z łososiem, kurczakiem czy stekiem. Ułatwiają ona bowiem trawienie produktów mięsnych.
Zamiast traktować cukrzycę lub zagrożenie jej wystąpienia jako ograniczenie, można spróbować skoncentrować się na możliwościach, jakie daje natura i zastosować je na swoją korzyść oraz potraktować jako szansę na polepszenie zdrowia.
Choroba nigdy nie jest czymś dobrym, jednak w niektórych wypadkach można podejść do niej jak do okazji, by zacząć żyć lepiej i zatroszczyć się o swoją dietę i o siebie.
Na początku może być to trudne, ale zawsze staraj się wybierać te naturalne produkty spożywcze, a swoją dietę opieraj na świeżych warzywach i owocach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- I. Brownlee, A.Fairclough, A. Hall, and J. P. (2012). The potential health benefits of seaweed and seaweed extract. Seaweed : Ecology, Nutrient Composition and Medicinal Uses. Marine Biology : Earth Sciences in the 21st Century .
- Ramachandran, S., Fontanille, P., Pandey, A., & Larroche, C. (2006). Gluconic acid: Properties, applications and microbial production. Food Technology and Biotechnology.
- Verstrepen, K. J., Iserentant, D., Malcorps, P., Derdelinckx, G., Van Dijck, P., Winderickx, J., … Delvaux, F. R. (2004). Glucose and sucrose: Hazardous fast-food for industrial yeast? Trends in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.tibtech.2004.08.001