Głośne myślenie nie jest oznaką głupoty
Głośne myślenie nie jest oznaką głupoty ani choroby psychicznej. Wręcz przeciwnie. Według przeprowadzonych badań, mówienie do siebie świadczy o wysokiej inteligencji.
Karty historii pełne są geniuszy, którzy mówili do siebie. Nie wydaje Ci się, że jest to błędny stereotyp? Głośne myślenie pomaga podejmować lepsze decyzje. Ale dlaczego? Czy nie wystarczy o tym tylko pomyśleć? Dlaczego musimy to usłyszeć?
Głośne myślenie pozwala usłyszeć swój wewnętrzny głos
Nasz umysł nieustannie jest wypełniony myślami. Rodzina, partner, przyjaciele… Każdy ma coś do powiedzenia, przez co czasem czujemy, że przegraliśmy własne prawo, by to osądzać.
Zwykle zadajemy sobie pytanie, co się z Tobą dzieje. Zamiast tego powinniśmy zapytać, co tak naprawdę myślimy. I wtedy głośne myślenie pomoże nam w rozwiązaniu danego problemu.
Nie chodzi o to, żeby jeszcze bardziej się tym martwić. Czasem trzeba powiedzieć do siebie, co tak naprawdę myślisz. Powinieneś również rozważyć koncepcje, które wpłyną na Ciebie.
Głośne myślenie pozwoli Ci dowiedzieć się, czego potrzebujesz. Pomoże Ci również utwierdzić się w tym przekonaniu. Dzięki temu poczujesz większą pewność siebie. Będziesz potrafił stawić czoła innym osobom.
Mówienie do siebie pobudza również wyobraźnię. Większość znanych osobowości potwierdza, że ich dzieła rodzą się z wewnętrznego i zewnętrznego dialogu.
- Jeśli mówisz o swoich zamiarach na głos, ich skuteczność ulega zwielokrotnieniu. To dzięki temu, że wypowiadasz je na głos.
- Więc możesz zacząć od pytania lub twierdzenia. Tutaj nie ma ograniczeń. Zadawaj je do woli, idź do przodu w poszukiwaniu odpowiedzi.
- Dzięki temu wypracujesz sobie bardzo wiele rozwiązań.
Zalety głośnego myślenia potwierdzają badania psychologiczne
Gary Lupyan i Daniel Swingley przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 20 osób.
Eksperci zabrali uczestników do supermarketu i poprosili o znalezienie jabłka i bochenka chleba.
- Według wyników, osoby, które wypowiadały swoje myśli na głos, osiągnęły najlepsze wyniki.
- Jednakże, udowodnili również, że tak się dzieje tylko wtedy, gdy punkt wyjścia jest nam znany.
Nasz mózg funkcjonuje lepiej w tej sytuacji. To dlatego, że jego zdolność do uczenia się jest o dużo lepsza.
- Eksperci dostrzegli również, że jest to skuteczne narzędzie do koncentracji. Myślę głośno, słyszę sam siebie. A gdy usłyszysz swoje myśli, będziesz w stanie pozbyć się zakłóceń, które Cię otaczają.
Z tego powodu, podejmowane przez Ciebie decyzje są bardzo nastawione na sukces.
Głośne myślenie pozwala uciec od tego, co nie daje nam spokoju. Mówienie na głos pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Ciebie lepsze.
Osoby, które myślą głośno, nie wykazują słabości. Wręcz przeciwnie, stają przed procesem odkrywania, zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz samego siebie. Kładą duży nacisk na koncentrację, zdając sobie sprawę z tego, co mogą zrobić.
W ten sposób utrzymują swoje wnioski. Jednocześnie utwierdzają się w przekonaniu, że pochodzą one z własnych chęci, a nie z oczekiwań innych osób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nielsen, J. (2014). Thinking Aloud: The #1 Usability Tool. Nielsen Norman Group. https://doi.org/10.1046/j.1365-2966.2003.07032.x
- Gary M Olson, Susan A Duffy, R. L. M. (2018). Thinking-Out-Loud as a Method for Studying 11 Real-Time Comprehension Processes. New methods in reading comprehension research.
- Stroebe, W., & Hewstone, M. (2005). European Review of Social Psychology. European Review of Social Psychology. https://doi.org/10.1002/0470013478