Głos - dlaczego tak często go tracisz?
Czy jesteś jedną z tych osób, które regularnie tracą głos na pewien czas i nie wiedzą dlaczego tak się dzieje? Jeśli tak, to nie martw się na zapas, nie jesteś sam z tym problemem. Są ludzie, którzy naprawdę często muszą zmagać się z tą przypadłością. Nie zawsze jest ona jednak spowodowana przez niedomagania natury fizycznej.
Bez względu na powód, dla którego Twój głos zanika, prawda jest taka, że problem ten może utrudnić Twoją skuteczność i wydajność w pracy, a także osobiste relacje z innymi osobami.
Dlatego ważne jest w takim przypadku uzyskanie podstawowych informacji na temat tego, z jakiego powodu występuje najczęściej zjawisko utraty głosu. A także odnośnie tego, jak można pomóc w jego leczeniu i zapobieganiu jego nawrotom.
Dzisiaj zamierzamy przyjrzeć się właśnie temu zagadnieniu. Zapraszamy do lektury!
Czynniki, które mogą przyczynić się do tego, że utracisz głos
Rodzaj wykonywanej przez Ciebie pracy
Istnieją na rynku liczne profesje, które stawiają wysokie wymagania wobec Twojego głosu. Stanowi on bowiem jeden z istotnych instrumentów wykorzystywanych przez Ciebie każdego dnia.
Wśród zawodów, które mogą najbardziej obciążać Twój głos i przyczyniać się do jego utraty znajdują się między innymi:
- Nauczyciele
- Tłumacze lub lektorzy
- Osoby zajmujące się planowaniem i organizacją wydarzeń
- Wokaliści i śpiewacy
- Operatorzy central telefonicznych i tzw. call-center oraz help-desków
- Kelnerzy
Jeśli na powyższej liście znajduje się również Twoja praca, to usilnie zalecamy Ci stosowanie naturalnych środków zaradczych. Pomogą Ci one poradzić sobie ze zjawiskiem nadmiernego wykorzystania tak ważnego dla Ciebie instrumentu, jakim jest Twój głos.
Warto także rozważyć konsultację u specjalisty zajmującego się terapeutyką mowy. Będzie on w stanie nauczyć Cię technik korzystania ze swojego głosu w nieco zdrowszy i mniej obciążający struny głosowe sposób.
Warunki akustyczne a Twój głos
W rejonach miejskich i silnie zurbanizowanych, kiedy tylko wychodzimy na zewnątrz, jesteśmy nieustannie bombardowani szumem i hałasem związanym z ruchem ulicznym. Jeśli pójdziemy do kawiarni lub restauracji, spotkamy się z tym samym zjawiskiem.
Dodatkowo oprócz standardowego hałasu panującego w takich lokalach w tle może lecieć głośna muzyka. Dodatkowo zmusza ona ludzi do podnoszenia tonu głosu celem swobodnej rozmowy.
Przeczytaj także: Ból gardła i migdałków – naturalne lekarstwa
W efekcie tych wszystkich czynników wysilasz swoje gardło i swój głos tak bardzo, że po zakończeniu spotkania towarzyskiego nadchodzi czas, w którym możesz dostrzec, że zaczyna boleć Cię gardło i pojawia się u Ciebie charakterystyczna chrypka.
W takim przypadku zaczynasz marzyć o cichej pogawędce ze znajomymi, zamiast kolejnego spotkania w hałaśliwym lokalu. Ogólnie rzecz biorąc, hałas w Twoim otoczeniu to to bardzo częsta przyczyna problemów z głosem.
Warunki środowiskowe
Niestety jakość powietrza, którym oddychamy w miastach, pogarsza się właściwie z dnia na dzień. Najbardziej oczywisty przykład znaleźć można w ogromnych aglomeracjach miejskich, w których piesi zmuszeni są nosić maski, aby w ogóle móc wyjść z domu.
Co więcej, powszechnie spotykana dziś klimatyzacja może powodować duże problemy związane z krtanią, tchawicą oraz gardłem, ponieważ przyczynia się ona do wysychania błon śluzowych, która chroni drogi oddechowe. Oczywiście zjawisko to także negatywnie wpływa na Twój głos.
Powody, dla których możesz utracić swój głos
Ponadto występują także inne istotne przyczyny zdrowotne, z powodu których często można stracić głos. Obejmują one między innymi:
Palenie tytoniu
Doskonale wiemy o tym, jak negatywnie papierosy wpływają na Twoje płuca. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną powstawania nowotworu krtani i strun głosowych? Już w średnio zaawansowanym stadium istnieje poważne ryzyko tego, że Twój głos zniknie całkowicie i nieodwracalnie.
Natomiast dobrą (o ile w tej sytuacji można użyć tego słowa) wiadomością jest to, że ten typ raka nie jest jakoś szczególnie agresywny. Zatem kiedy zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, zazwyczaj daje się go wyleczyć bez większych problemów.
Kiedy jednak kolejny raz stracisz głos, ta okoliczność może stać się doskonałą okazją do przeprowadzenia gruntownego badania swojej krtani i strun głosowych pod kątem ewentualnej obecności tego nowotworu.
Jeśli wykryjesz go we wczesnym stadium, będziesz w stanie pozbyć się choroby w krótkim czasie i bez nadmiernych komplikacji. Oczywiście musisz pamiętać o tym, aby skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli ta dolegliwość ma charakter regularnie nawracającej.
Guzki i polipy na strunach głosowych lub w ich okolicy
Chociaż oba te schorzenia mają zupełnie różny charakter kliniczny, to jednak z punktu widzenia laików, jakimi zapewne wszyscy jesteśmy, oba mają charakter narośli, które pojawiają się na strunach głosowych.
Zjawisko to może być porównane ze zgrubieniami występującymi na stopach (jak np. haluksy lub odciski), spowodowanymi stosowaniem nieodpowiedniego obuwia przez dłuższy czas.
Dlatego też, kiedy regularnie stosujemy niezdrowe nawyki przez długi okres lub zmuszamy samych siebie do prowadzenia intensywnych rozmów, szczególnie mocno nasilając głos, nasz aparat mowy może zostać przeciążony. Polipy i guzki są przykładem skutków ubocznych takich sytuacji.
Przeczytaj także: Dysfonia – jak ją leczyć naturalnymi sposobami?
Jeśli chodzi natomiast o sam proces ich leczenia, guzki mogą zniknąć samoistnie. Musisz jednak zacząć korzystać ze strun głosowych w odmienny sposób – na przykład ćwicząc nowe sposoby mówienia (języki obce!) lub śpiewając. Jeśli jednak nie znikną, wówczas konieczne będzie poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.
Polipy są zazwyczaj usuwane bezpośrednio drogą operacyjną, bez dodatkowych zabiegów terapeutycznych.
Ostre zapalenie krtani lub gardła
Jest to najmniej poważny problem, z którym może wiązać się utrata głosu. Jest to choroba mająca typową postać stanu zapalnego krtani, która jednak w większości ustępuje samodzielnie lub po zastosowaniu terapii odpowiednimi lekami.
Są jednak ludzie, którzy cierpią na tę dolegliwość naprawdę często. Jeśli zaliczasz się do tego grona, najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie poszukanie alternatywnych metod leczenia. Nauczą Cię one, jak zoptymalizować korzystanie ze swojej krtani i strun głosowych bez narażania tego organu na nadmierne obciążenie.
Jeśli stracisz głos z tego powodu, nie musisz się martwić niepotrzebnie. Za kilka dni wróci samoistnie. Możesz natomiast coś zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia i zadbać o krtań. Znakomicie sprawdzają się w tym przypadku również naturalne, domowe remedia.
Refluks rozworu przełyku
Możesz doświadczyć tej klasycznej dolegliwości zwanej potocznie (choć nieprawidłowo) zgagą na przykład po obfitym posiłku. Towarzyszyć jej będzie nieprzyjemny smak w ustach, który stanowi istotną wskazówkę, że możesz mieć refluks rozworu przełyku, który jest dość nieprzyjemną i stosunkowo poważną chorobą.
Nie jest ona niebezpieczna dla ogólnego stanu Twojego zdrowia, stanowi jedynie źródło nieprzyjemnych dolegliwości. W bardziej zaawansowanym stadium refluks objawia się cofaniem kwasu żołądkowego wysoko do przełyku, co powoduje stopniowe uszkodzenie narządów, z którymi się on styka.
Jeśli kwas dotrze aż do strun głosowych, najprawdopodobniej na dłuższą chwilę stracisz głos.
Pierwszą rzeczą, aby rozwiązać ten problem, jest spożywanie produktów żywnościowych, które są łatwiejsze do strawienia i mniej kaloryczne. W ten sposób poprawisz stan swojego gardła, dbając jednocześnie o kondycję żołądka i układu pokarmowego.
Warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy. Kiedy się dowiesz, gdzie dokładnie znajduje się źródło problemu, będziesz w stanie poddać się odpowiedniemu leczeniu w razie potrzeby.
Najlepiej jednak poszukać długoterminowych użytecznych alternatyw pozwalających Ci zadbać o głos. W razie wątpliwości konsultacja ze specjalistą z dziedziny foniatrii na pewno może okazać się bardzo pomocna. Takie sesje pomogą Ci odzyskać głos i zapobiec wystąpieniu tego problemu w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Surow, J. B., & Lovetri, J. (2000). “Alternative medical therapy” use among stagers: Prevalence and implications for the medical care of the singer. Journal of Voice. https://doi.org/10.1016/S0892-1997(00)80085-5
- Dowding, K., & John, P. (2011). Voice and choice in health care in England: Understanding citizen responses to dissatisfaction. Public Administration. https://doi.org/10.1111/j.1467-9299.2011.01960.x
- Asaoka, D., Nagahara, A., Matsumoto, K., Hojo, M., & Watanabe, S. (2014). Current perspectives on reflux laryngitis. Clinical Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1007/s12328-014-0535-x
- Reiter, R., Rommel, D., & Brosch, S. (2013). Long term outcome of psychogenic voice disorders. Auris Nasus Larynx. https://doi.org/10.1016/j.anl.2013.01.002
- Bouchayer, M., & Cornut, G. (1992). Microsurgical treatment of benign vocal fold lesions: indications, technique, results. Folia Phoniatrica. https://doi.org/10.1159/000266150