Funkcjonowanie nerek - 8 porad, aby poprawić ich pracę
Nerki to delikatne narządy, które są podatne na takie czynniki jak zła dieta, stres i negatywne emocje. Ważne jest, aby uważać na nerki, by zapobiegać poważnym chorobom, zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki problemów z tym narządem. W poniższym artykule podzielimy się 8 poradami na lepsze funkcjonowanie nerek poprzez dietę, naturalne środki zaradcze i proste sztuczki.
Wskazówki na lepsze funkcjonowanie nerek
1. Pij wodę
Picie wody przez cały dzień jest najprostszym, najtańszym i najbardziej naturalnym sposobem na zatroszczenie się o nerki. Jak również zapobieganie kamieniom nerkowym, stanom zapalnym i infekcjom. Jednakże upewnij się, że jest to woda o niskiej zawartości sodu. Jeśli tak nie jest, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
- Pij co najmniej 6 szklanek wody dziennie. Rozłóż tę czynność na cały dzień, pij wodę między posiłkami, a przede wszystkim na czczo.
2. Kontroluj spożycie soli
Niewielka ilość soli każdego dnia jest dla Ciebie dobra, o ile nie jest to sól rafinowana (wybieraj sole morskie, sól himalajską i tym podobne). Problem pojawia, jeśli spożywasz zbyt dużo soli, zarówno w gotowych daniach, jak i w przyprawach.
Dania mrożone zawierają zwykle sól kuchenną, która jest tylko chlorkiem sodu i nie zawiera składników mineralnych i pierwiastków śladowych, które Twój organizm potrzebuje.
- Jeśli spożywasz zbyt dużo soli, Twoje nerki będą musiały zatrzymać więcej wody, aby móc ją przetworzyć. To powoduje brak równowagi płynów w ciele.
- Nadmierne spożycie soli powoduje również wzrost ciśnienia krwi, co z czasem może uszkodzić nefrony.
3. Zmniejsz spożycie nabiału
Sól nie jest jedynym produktem, który jest szkodliwy dla Twoich nerek. Mleko i produkty mleczne zwiększają ilość wapnia usuwanego z organizmu wraz z moczem. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, zwłaszcza jeżeli nie pijesz dużo wody i masz predyspozycje genetyczne.
- Osoby spożywające produkty mleczne dla większej ilości wapnia powinny pamiętać, że wapń z nabiału nie jest właściwie trawiony. W dłuższym okresie może uszkodzić nerki.
4. Ogranicz cukier
Nerki wraz z płucami, są odpowiedzialne za zrównoważenie pH krwi. Spożywanie cukru zwiększa kwasowość Twojego organizmu, co może przeciążyć nerki.
- Chociaż zawsze mówi się, że to sól jest główną przyczyną problemów z nerkami, cukier może również negatywnie na nie wpływać.
- Możesz wybrać zdrowe alternatywy, takie jak stewia, panela czy cukier kokosowy.
5. Poć się
Za każdym razem kiedy się pocisz, zmniejszasz obciążenie nerek. Pocenie się to kolejny sposób na usunięcie płynów i toksyn z organizmu. W rezultacie pocenie się może być doskonałym sposobem na poprawę czynności nerek.
Jakie są dobre sposoby na pocenie się?
- Ćwiczenia fizyczne o wysokiej lub średniej intensywności lub ćwiczenia interwałowe.
- Sauna.
- Jedzenie pikantnych produktów, takich jak imbir czy pieprz cayenne.
6. Oczyszczanie nerek
Raz lub dwa razy w roku, zwłaszcza podczas zmiany pór roku, dobrze jest przeprowadzić oczyszczenie organizmu lub detoks. Pomoże to nerkom usunąć toksyny i ogólnie poprawić czynność wątroby i nerek.
Aby wykonać detoks nerek spróbuj następujących środków:
- zupa czosnkowa i zupa cebulowa,
- zielony koktajl z gruszki, selera i jabłka,
- herbata z mniszka lekarskiego, łopianu i skrzypu.
7. Wpływ strachu na nerki
Negatywne emocje mogą również wpływać na funkcjonowanie nerek i innych narządów. Gniew niszczy wątrobę, smutek uszkadza płuca, a głównym winowajcom problemów z nerkami jest strach. Profesjonalni terapeuci mogą pomóc Ci nauczyć się stawiać czoła życiu z odwagą i optymizmem.
8. Ciepłe okłady
Podobnie jak wątroba, nerki mogą czerpać korzyści z miejscowo stosowanego ciepła. Możesz do tego użyć butelki z gorącą wodą lub podgrzewanej poduszki. Bardzo ważne jest, aby nie wietrzyć nerek zimnym powietrzem, jeśli masz z nimi problemy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Benigni, A., Morigi, M., & Remuzzi, G. (2010). Kidney regeneration. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(10)60237-1
- Blaine, J., Chonchol, M., & Levi, M. (2015). Renal control of calcium, phosphate, and magnesium homeostasis. Clinical Journal of the American Society of Nephrology. https://doi.org/10.2215/CJN.09750913
- U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Gerich, J. E. (2010). Role of the kidney in normal glucose homeostasis and in the hyperglycaemia of diabetes mellitus: Therapeutic implications. Diabetic Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1464-5491.2009.02894.x