Czy folia aluminiowa jest bezpieczna?
Już od dekad folia aluminiowa gości prawie w każdej kuchni na całym świecie. Dzięki swojej uniwersalności i wielu niezwykłym zastosowaniom zyskała sobie sporą rzeszę zwolenników. Jest wykonana z materiału nieżelaznego specjalnie dostosowanego do pakowania żywności, dłuższego przechowywania produktów lub gotowania.
Ostatnio jednak słyszymy coraz więcej burzliwych dyskusji oraz pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących jej używania. Czy aby na pewno folia aluminiowa jest tak bezpieczna, jak nas o tym zapewniano?
Zdrowie, a folia aluminiowa
Na razie brak jest naukowych dowodów na to, że produkt ten ma związek z występowaniem niektórych chorób. Jednak kraje takie jak Francja, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy i Brazylia zakazały jej użytku przynajmniej do przechowywania i pakowania jedzenia.
W innych częściach świata wciąż jest stosowana w kuchni, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyko niesie ze sobą regularne używanie folii aluminiowej.
Niewielkie ilości aluminium mogą przenikać do żywności
Według Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zarówno folia aluminiowa, jak i pojemniki wykonane z dodatkiem aluminium mogą powodować przenikanie tego pierwiastka do żywności w trakcie przechowywania.
Wyniki ostatnio przeprowadzanych badań potwierdziły, że to ciepło jest w głównej mierze odpowiedzialne za przedostawanie się aluminium do żywności. Dlatego im wyższa temperatura, tym więcej tego metalu wpuścimy do naszego jedzenia.
Podczas badań mierzony był poziom pierwiastka w żywności zaraz po ugotowaniu, po odgrzewaniu i po zamrażaniu produktów zawiniętych w folię aluminiową. Okazało się, że stwierdzono w żywności ilości, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
Podobne badania zostały przeprowadzone w amerykańskim Uniwersytecie w Sharjah i Instytucie w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Tamtejsze wyniki ostrzegają, że aluminium szczególnie wchłaniane jest przez produkty kwaśne i roślinne takie jak pomidory, ocet, przyprawy, sól czy cytrusy.
Sprawdź też: Przechowywanie jedzenia – 6 częstych błędów
Prawdopodobne długoterminowe problemy ze zdrowiem
Po przedostaniu się do organizmu aluminium zaczyna gromadzić się w tkankach, a w szczególności w kościach. Jest to ostrzeżenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ponieważ pierwiastek ten może przekroczyć barierę łożyskową i dotrzeć do mózgu płodu.
Inne hipotezy zakładają, że akumulacja tego pierwiastka może być przyczyną zachorowania na Alzheimera, niektóre rodzaje nowotworów czy może być przyczyną bezpłodności. Wszystkie te założenia jednak jak na razie są tematem burzliwych dyskusji i jeszcze nie ma naukowych dowodów, które by je potwierdzały.
Agencja do Spraw Substancji i Ewidencji Chorób (ATSDR) potwierdza, że wszyscy przez cały czas jesteśmy narażeni na działanie niskich dawek aluminium, które znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie czy jedzeniu.
Jednak stwarza on niebezpieczeństwo dla zdrowia, staje się toksyczny i prowadzi do zachorowań, dopiero gdy jego stężenie jest odpowiednio wysokie.
Zanieczyszczenie środowiska, a folia aluminiowa
Folia aluminiowa uważana jest za jeden z produktów najbardziej zanieczyszczających nasze środowisko. Aluminium jest substancją otrzymywaną z metalu zwanego boksytem. W procesie jego pozyskiwania generowanych jest wiele odpadów, które zanieczyszczają rzeki i wody gruntowe.
Oprócz tego proces wytwarzania folii wymaga dużego nakładu energii.
Zobacz także: Dom przyjazny środowisku – Garść porad
Folia aluminiowa i jej lepsze wykorzystanie
- Folię aluminiową możesz używanać z obydwu stron. Różnica pomiędzy częścią matową i połyskującą wiąże się z procesem jej wytwarzania. W ostatniej fazie produkcji folia przechodzi przez maszynę, który z jednej strony pozostawia ją bardziej błyszczącą.
- Unikaj zawijania w folię produktów o kwaśnym charakterze na przykład pomidorów. Zamiast tego lepiej zdecydować się na papier śniadaniowy.
- Powszechnym stosowaniem folii aluminiowej jest umieszczanie jej w piekarniku w celach zachowania jego czystości. Powinniśmy jednak tego unikać. Wytwarzane ciepło nie jest rozprowadzane równomiernie i może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie sprzętu kuchennego.
- Unikaj stosowania folii aluminiowej do przechowywania przekąsek i potraw w zamrażalniku.
- Folię aluminiową możesz zastąpić na przykład papierem śniadaniowym lub folią spożywczą. Jednak do przechowywania potraw najlepiej użyj szklanych pojemników.
Należy zaznaczyć, że zagrożenia związane ze stosowanie folii aluminiowej w kuchni wymagają dalszych badań i potwierdzeń. Powyższe mają służyć jako informacja dla konsumenta o możliwych konsekwencjach regularnego korzystania z tego materiału.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- European Food Safety Authority (2008). Safety of aluminium from dietary intake. EFSA Journal 754, 122.
- Bassioni, G., Mohammed, F.S., Zubaidy, E.A., and Kobrsi, I. (2012). Risk assessment of using aluminum foil in food preparation. International Journal of Electrochemical Science 7, 4498–4509.
- Turhan, S. (2006). Aluminium contents in baked meats wrapped in aluminium foil. Meat Science 74, 644–647.
- Ferreira, P. C., Piai, K. D. A., Takayanagui, A. M. M., & SeguraMunoz, S. I. (2008). Aluminum as a risk factor for Alzheimer’s disease. Revista Latino-Americana de Enfermagem, 16(1), 151–157. https://doi.org/10.1590/S0104-1169200800010002