Feng Fu - punkt, którego nie możesz przegapić!

Feng Fu - punkt, którego nie możesz przegapić!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tradycyjnej medycynie chińskiej ciało jest uważane za system energetyczny. Bazując się na tej podstawie, Chińczycy opracowali techniki, takie jak akupunktura, akupresura i masaże. Ustalono kilka konkretnych punktów, na przykład Feng Fu, które przy odpowiedniej stymulacji, mogą poprawić nasz stan, zarówno zdrowotny jak i emocjonalny.

Punkt Feng Fu jest jednym z najważniejszych. Znajduje się w miejscu, w którym łączy się głowa z szyją. Najczęściej stymuluje się go lodem. Pozwala czuć się młodym i pełnym energii.

Czemu służy stymulacja punktu Feng Fu?

Większości z nas zależy, żeby poprawić komfort naszego życia, zapobiec przedwczesnemu starzeniu się, mieć więcej energii, a przede wszystkim uniknąć problemów zdrowotnych. Oczywiście, najważniejszy jest zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, czy opanowanie stresu.

Punkt Feng Fu może okazać się jednak idealnym sprzymierzeńcem. Na czym to polega?

Pochodzenie terapii

Wraz z upływem czasu i osobistymi doświadczeniami, odczuwamy najróżniejsze odmiany bólu, od stóp do głów. Bóle mogą być powodowane przez fizyczne urazy (skaleczenia, oparzenia itp.) albo wewnętrzne dolegliwości (bóle głowy, bóle zębów itp.).

Jeżeli pojawiają się wyjątkowo często i nie mijają, wpływają na nasze codzienne obowiązki i jakość życia.

Bardzo często zażywamy środki przeciwbólowe, ale – niestety – nie rozwiązują one przyczyny problemu i mogą wywoływać skutki uboczne. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że tak prosta technika, jaką jest stymulacja punktu Feng Fu, może przynieść lepsze rezultaty niż jakakolwiek tabletka.

Używanie lodu do masażu punktu Feng Fu od wieków jest praktykowane w chińskiej medycynie alternatywnej. Opiera się na zasadach akupunktury – sztuki używania igieł dla poprawy zdrowia i samopoczucia pacjentów. W tym przypadku używa się jednak zwykłej kostki lodu.

Jak stymulować punkt Feng Fu?

Leżąc na brzuchu, połóż sobie na karku kostkę lodu (mniej więcej 2 x 2 cm), w miejscu gdzie znajduje się Feng Fu – między czaszką a szyją. Pozostaw go na 20 minut. Żeby się nie poruszał, możesz wykorzystać szalik albo bandaż.

To bardzo ważne, żeby powtarzać terapię regularnie, z 2 -3 dniowymi odpoczynkami . Najlepiej działa na czczo, czyli z pustym żołądkiem, albo przed pójściem spać.

Nie bój się – lód nie spowoduje, że złapiesz przeziębienie.

Zaraz po nałożeniu lodu, poczujesz zimno przez jakieś 40 sekund. Po tym czasie zaczniesz odczuwać uczucie ciepła, które sprawi, że terapia będzie jeszcze bardziej przyjemna. Możliwe, że przez pierwsze kilka dni będziesz w euforii – jest to związane ze uwolnionymi endorfinami.

Przeczytaj również: Akupresura – rozluźnij się w 30 sekund

Zalety stymulacji punktu Feng Fu

  • Poprawia jakość Twojego wypoczynku.
  • Sprawi, że będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem.
  • Doskonale reguluje przemianę materii.
  • Pomaga zapobiec przeziębieniom.
  • Zwalcza i łagodzi bóle głowy, bóle zębów, czy bóle stawów.
  • Sprzyja leczeniu chorób płuc i chorób serca.
    Sen
  • Odgrywa ważną rolę przy dolegliwościach neurologicznych.
  • Łagodzi dolegliwości jelitowe i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Poprawia funkcjonowanie tarczycy.
  • Polecana jest pacjentom z artretyzmem i nadciśnieniem.
  • Redukuje bóle miesiączkowe i objawy astmy.
  • Pomaga przy problemach psychologicznych i emocjonalnych: stres, stany lękowe, depresja i bezsenność.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Song, H. J., Seo, H. J., Lee, H., Son, H., Choi, S. M., & Lee, S. (2015). Effect of self-acupressure for symptom management: A systematic review. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2014.11.002
  • Yuan, Q. L., Guo, T. M., Liu, L., Sun, F., & Zhang, Y. G. (2015). Traditional chinese medicine for neck pain and low back pain: A systematic review and meta-analysis. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0117146
  • Eǧlence, R., Karataş, N., & Taşci, S. (2013). The effect of acupressure on the level of fatigue in hemodialysis patients. Alternative Therapies in Health and Medicine. https://doi.org/10.1007/s00405-018-5098-x
  • Zhao, J. Y., Liu, Y., Xi, S. H., & Xu, N. G. (2015). Clinical application regularity of Fengfu (GV 16) acupoint: research on ancient Chinese medical literature. Zhen Ci Yan Jiu = Acupuncture Research / [Zhongguo Yi Xue Ke Xue Yuan Yi Xue Qing Bao Yan Jiu Suo Bian Ji]. https://doi.org/10.13702/j.1000-0607.2015.02.017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.