
Jeśli zauważysz krew w kale to normalne, że od razu poczujesz strach. To coś, co przeraża każdego. Prawie wszyscy wiedzą przecież, że jest to jeden z objawów raka jelita grubego. Jednak znalezienie krwi podczas wizyty w toalecie może wynikać z…
Szybka identyfikacja i diagnoza w przypadku problemów z tarczycą jest bardzo ważna, a wręcz konieczna, by uniknąć komplikacji.
Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za kontrolę metabolizmu. Określa między innymi tempo spalania kalorii, tempo bicia serca oraz poziom hormonów. Wiele dorosłych osób cierpi z powodów problemów z tarczycą, które mogą prowadzić do wielu zaburzeń, zarówno fizycznych jak i emocjonalnych.
Do najczęściej występujących problemów z tarczycą możemy zaliczyć jej nadczynność, niedoczynność oraz guzy. Każda z tych dolegliwość wpływa inaczej na organizm, ale istnieje cała grupa symptomów wspólnych dla wszystkich schorzeń tarczycy. Oto 10 z nich, które powinieneś poznać.
Jeśli nawet po 8 czy 10 godzinach snu wciąż czujesz się osłabiony i przemęczony, może to oznaczać problemy z produkcją hormonów tarczycy czyli niedoczynność. Tarczyca jest odpowiedzialna za poziom energii, więc przewlekły brak sił i chęci do działania może być objawem, że nie funkcjonuje ona tak jak powinna.
Tarczyca odpowiada także za tempo przemian metabolicznych, czyli innymi słowy – spalania kalorii. Jeśli zaobserwujesz nagły przyrost masy ciała, może być to oznaka niedoczynności i niewystarczającej produkcji hormonów.
Z kolei jeśli nagle i bez wyraźnego powodu chudniesz, może to oznaczać, że tarczyca wydziela za dużo hormonów, co jest nazywane nadczynnością.
Zaburzenia hormonalne wynikające z problemów z tarczycą mogą wpływać także na Twój stan psychiczny i emocjonalny. Jeśli nagle dopada Cię stres, depresja czy niewytłumaczalne wahania nastroju, może świadczyć to o jakichś kłopotach z tym gruczołem.
Zobacz także: Poprawa nastroju – najskuteczniejsze wskazówki
Nagłe bóle mięśni, stawów i więzadeł mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych wynikających z problemów z tarczycą.
Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej mogą wywoływać również problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu menstruacyjnego czy spadek libido.
Tarczyca jest odpowiedzialna za regulację temperatury ciała. Wiecznie zimne dłonie i stopy, a także ciągłe uczucie chłodu mogą być więc kolejnym objawem chorób tarczycy i problemów metabolicznych.
Sucha skóra, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie to bardzo częste symptomy niedoczynności tarczycy.
Objawy te z czasem nasilają się i wymagają odpowiedniego leczenia, aby nie stały się przewlekłe.
Zmniejszona aktywność hormonów wpływa na procesy zachodzące w całym ciele i wiele różnych organów może mieć trudności z realizowaniem swoich zadań.
W przypadku układu trawiennego problemy z tarczycą objawiają się zaburzeniami we wchłanianiu się substancji odżywczych i w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii, przez co występują uciążliwe zaparcia.
Przeczytaj również: Leczenie zaparć bez środków przeczyszczających
Osoby cierpiące na zaburzenia pracy tarczycy często skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją.
Jest to spowodowane ograniczoną produkcją hormonów tarczycy i spowolnieniem wielu funkcji organizmu.
Problemy z tarczycą mogą objawiać się także stanem zapalnym i zwiększeniem rozmiaru tego gruczołu. Może objawiać się to bólem gardła, chrypką, chrapaniem, opuchlizną i złym samopoczuciem.
W bardzo dużej części przypadków schorzenia tarczycy są wykrywane dopiero w późniejszym stadium, ponieważ wcześniej są mylnie brane za objawy innych dolegliwości. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie symptomów, co pozwoli na wczesną diagnozę.
Ignorowanie problemów z tym gruczołem może prowadzić bowiem do wielu dalszych powikłań i komplikacji.
Jeśli zauważasz u siebie jeden lub więcej objawów opisanych powyżej, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę.
Regularne badania są szczególnie ważne, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób tarczycy.