Problemy z tarczycą - 10 objawów

Szybka identyfikacja i diagnoza w przypadku problemów z tarczycą jest bardzo ważna, a wręcz konieczna, by uniknąć komplikacji.
Problemy z tarczycą - 10 objawów

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2019

Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za kontrolę metabolizmu. Określa między innymi tempo spalania kalorii, tempo bicia serca oraz poziom hormonów. Wiele dorosłych osób cierpi z powodów problemów z tarczycą, które mogą prowadzić do wielu zaburzeń, zarówno fizycznych jak i emocjonalnych.

Do najczęściej występujących problemów z tarczycą możemy zaliczyć jej nadczynność, niedoczynność oraz guzy. Każda z tych dolegliwość wpływa inaczej na organizm, ale istnieje cała grupa symptomów wspólnych dla wszystkich schorzeń tarczycy. Oto 10 z nich, które powinieneś poznać.

Problemy z tarczycą – 10 objawów

Przemęczenie

Jeśli nawet po 8 czy 10 godzinach snu wciąż czujesz się osłabiony i przemęczony, może to oznaczać problemy z produkcją hormonów tarczycy czyli niedoczynność. Tarczyca jest odpowiedzialna za poziom energii, więc przewlekły brak sił i chęci do działania może być objawem, że nie funkcjonuje ona tak jak powinna.

Zmiany masy ciała

Tarczyca odpowiada także za tempo przemian metabolicznych, czyli innymi słowy – spalania kalorii. Jeśli zaobserwujesz nagły przyrost masy ciała, może być to oznaka niedoczynności i niewystarczającej produkcji hormonów.

Wahania wagi

Z kolei jeśli nagle i bez wyraźnego powodu chudniesz, może to oznaczać, że tarczyca wydziela za dużo hormonów, co jest nazywane nadczynnością.

Wahania nastroju

Zaburzenia hormonalne wynikające z problemów z tarczycą mogą wpływać także na Twój stan psychiczny i emocjonalny. Jeśli nagle dopada Cię stres, depresja czy niewytłumaczalne wahania nastroju, może świadczyć to o jakichś kłopotach z tym gruczołem.

Bóle ciała

Nagłe bóle mięśni, stawów i więzadeł mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych wynikających z problemów z tarczycą.

Ból pleców

Problemy układu rozrodczego

Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej mogą wywoływać również problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu menstruacyjnego czy spadek libido.

Ciągłe uczucie zimna

Tarczyca jest odpowiedzialna za regulację temperatury ciała. Wiecznie zimne dłonie i stopy, a także ciągłe uczucie chłodu mogą być więc kolejnym objawem chorób tarczycy i problemów metabolicznych.

Osłabienie włosów, skóry i paznokci

Sucha skóra, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie to bardzo częste symptomy niedoczynności tarczycy.

Rozdwojone paznokcie

Objawy te z czasem nasilają się i wymagają odpowiedniego leczenia, aby nie stały się przewlekłe.

Zaparcia

Zmniejszona aktywność hormonów wpływa na procesy zachodzące w całym ciele i wiele różnych organów może mieć trudności z realizowaniem swoich zadań.

W przypadku układu trawiennego problemy z tarczycą objawiają się zaburzeniami we wchłanianiu się substancji odżywczych i w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii, przez co występują uciążliwe zaparcia.

Problemy z koncentracją

Osoby cierpiące na zaburzenia pracy tarczycy często skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją.

Problemy z koncentracją

Jest to spowodowane ograniczoną produkcją hormonów tarczycy i spowolnieniem wielu funkcji organizmu.

Głos i gardło

Problemy z tarczycą mogą objawiać się także stanem zapalnym i zwiększeniem rozmiaru tego gruczołu. Może objawiać się to bólem gardła, chrypką, chrapaniem, opuchlizną i złym samopoczuciem.

Jak reagować na objawy chorób tarczycy?

W bardzo dużej części przypadków schorzenia tarczycy są wykrywane dopiero w późniejszym stadium, ponieważ wcześniej są mylnie brane za objawy innych dolegliwości. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie symptomów, co pozwoli na wczesną diagnozę.

Prześwietlenie

Ignorowanie problemów z tym gruczołem może prowadzić bowiem do wielu dalszych powikłań i komplikacji.

Jeśli zauważasz u siebie jeden lub więcej objawów opisanych powyżej, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę.

Regularne badania są szczególnie ważne, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób tarczycy.

To może Cię zainteresować ...
Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!

Aby fizjologia tarczyca przebiegała prawidłowo w naszej diecie musimy regularnie spożywać jod. Fizjologia tarczycy jest niezbędna dla organizmu.  • Zgliczyńska-Widłak, J. (1992). Leczenie niedoczynności tarczycy L-tyroksyna. Endokrynologia Polska. https://doi.org/10.1038/526163a
  • Owecki, M., Michalak, A., Nikisch, E., & Sowiński, J. (2006). Subkliniczna niedoczynność tarczycy ma wpływ na repolaryzacje komór serca, mierzona skorygowanym odstępem QT (QTc). Przegla̧d Lekarski. https://doi.org/10.1021/ja034786n