Dzwonienie w uszach: usuń je naturalnymi metodami
Szumy uszne, znane również jako dzwonienie w uszach, są uciążliwym objawem, który może być spowodowany nagromadzeniem wosku, infekcjami lub ranami w uszach.
Owo “dzwonienie” to cichy dźwięk, który pojawia się w jednym lub obu uszach. Prawie zawsze towarzyszą mu bóle głowy, trudności ze słuchem lub problemy z koncentracją. Szumy mogą towarzyszyć nam przez dłuższy okres, ale mogą to być również pojedyncze epizody, następujące po sobie w pewnych odstępach czasu, stwarzające minimalne niedogodności.
Chociaż dzwonienie w uszach nie jest poważnym problemem i to normalne, że każdy z nas doświadcza tego od czasu do czasu, prawie zawsze zaleca się, aby odpowiednio na nie zareagować w celu uniknięcia komplikacji.
Na szczęście istnieją w 100% naturalne metody, które szybko przyniosą nam ulgę. Oto one!
1. Olej sezamowy na dzwonienie w uszach
Olej z nasion sezamu ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają złagodzić podrażnienie uszu, a tym samym zmniejszyć dzwonienie.
Jego bezpośrednie aplikacja odblokowuje kanały uszne, a także ułatwia usuwanie nadmiaru woskowiny.
Jak go stosować?
- Najpierw ogrzej niewielką ilość oleju z nasion sezamu, a następnie zaaplikuj 5 kropli do każdego kanału słuchowego.
- Przed użyciem sprawdź temperaturę, ponieważ olej nie powinien być zbyt gorący.
- Przechyl głowę tak, aby olej dotarł do wewnętrznej części ucha i pozostań w tej pozycji przez 2 lub 3 minuty.
- Następnie usuń pozostałości czystą chusteczką.
Przeczytaj koniecznie: Uszy – dowiedz się, jak należy o nie dbać
2. Ocet jabłkowy na dzwonienie w uszach
Kwasy organiczne znajdujące się w occie jabłkowym są przydatne w łagodzeniu infekcji, które powodują problemy ze słuchem i dzwonienie w uszach.
Ten naturalnie alkaliczny preparat przeciwdziała atakom wirusów i bakterii oraz pomaga w oczyszczaniu uszu zablokowanych przez zalegającą woskowinę.
Jak go stosować?
- Opcja 1. Rozcieńcz łyżkę octu jabłkowego w szklance letniej wody, a następnie wypij ją na pusty żołądek.
- Opcja 2. Zmieszaj produkt z wodą w równych częściach i nałóż od 3 do 5 kropli w zainfekowanym uchu.
3. Olej kokosowy
Olej kokosowy jest doskonale znany z wysokiej zawartości środków przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych. Sprawia to, że jest idealnym alternatywnym środkiem łagodzącym szumy uszne i infekcje ucha.
Zmienia środowisko wirusów i bakterii na niekorzystne dla nich, a tym samym zapobiega ich rozprzestrzenianiu się w kanałach usznych.
Jak go stosować?
- Ogrzej niewielką ilość nierafinowanego oleju kokosowego i zaaplikuj od 3 do 5 kropli do chorego ucha.
- Przechyl głowę tak, aby olej dotarł do wewnętrznej części. Po 3 minutach usuń resztki wosku zwilżoną chusteczką.
4. Nadtlenek wodoru
Przeciwdrobnoustrojowe właściwości nadtlenku wodoru mogą pomóc w leczeniu dzwonienia w uszach, kiedy są one spowodowane infekcją lub nadmiernym wytwarzaniem wosku.
Jego składniki łagodzą stan zapalny w zainfekowanym uchu, a także przywracają krążenie w jego obszarze, tym samym przynosząc ulgę.
Jak go stosować?
- Nałóż 3 lub 4 krople do chorego ucha i pozostaw je na 5 minut, a następnie osusz ucho.
- Powtarzaj zabieg w sześciogodzinnych odstępach.
5. Oliwa z oliwek na dzwonienie w uszach
Ze względu na zawarte w niej przeciwutleniacze i najważniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe, ten olej roślinny jest naturalnym rozwiązaniem dla różnego rodzaju problemów mających wpływ na zdrowie ucha.
Spożywanie oliwy wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu bezpośrednio uspokaja stany zapalne i szumy uszne.
Jak ją stosować?
- Podgrzej trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Kiedy będzie ciepła (ale nie za gorąca), nałóż 3 krople do zainfekowanego ucha.
- Pozostaw oliwę w uchu na 3 minuty, cały czas trzymając głowę lekko przechyloną w bok, a następnie osusz ucho.
Przeczytaj również: Oliwa z oliwek i jej niezwykłe zastosowania
6. Ananas
Spożywanie kilku porcji ananasa dziennie może zmniejszyć uciążliwe przypadki szumów usznych i infekcji ucha.
Dzieje się tak z powodu enzymu zwanego bromeliną, który poprawia krążenie krwi, pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych i zapobiega atakom wirusów i bakterii.
Jak go stosować?
- Podczas występowania epizodów szumów usznych postaraj się zjeść do 3 plastrów ananasa dziennie.
7. Grejpfrut pomaga złagodzić dzwonienie w uszach
Ubogi w kalorie i bogaty w przeciwutleniacze i naturalne włókna – grejpfrut to kolejny dodatek do naszej diety, który może przyspieszyć powrót do zdrowia po problemach dotykających uszu.
Świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta ma działanie przeciwzapalne i pomaga poprawić przepływ krwi, a tym samym przeciwdziałać różnym infekcjom i dolegliwościom.
Jak go stosować?
- Wypij 2 lub 3 szklanki soku grejpfrutowego, gdy dokucza Ci dzwonienie w uszach.
Jeśli doskwiera Ci dzwonienie w uszach, wypróbuj jedno z proponowanych przez nas rozwiązań i skorzystaj z ich właściwości. Jeżeli jednak szum jest wyjątkowo uporczywy, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie został on spowodowany urazem lub poważniejszą infekcją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Peña M. A. (2008) “Bases fisiopatológicas del tratamiento del tinnitus neurosensorial: Rol del sistema auditivo eferente”, Rev. Otorrinolaringol. Cir. Cabeza Cuello 2008; 68: 49-58
- Tunkel, D. E., Bauer, C. A., Sun, G. H., Rosenfeld, R. M., Chandrasekhar, S. S., Cunningham, E. R., … Whamond, E. J. (2014). Clinical practice guideline: Tinnitus. Otolaryngology – Head and Neck Surgery (United States). https://doi.org/10.1177/0194599814545325
- Enrico, P., Sirca, D., & Mereu, M. (2007). Antioxidants, minerals, vitamins, and herbal remedies in tinnitus therapy. Progress in Brain Research. https://doi.org/10.1016/S0079-6123(07)66029-4
- Curet, C., & Roitman, D. (2016). Tinnitus–evaluación y manejo. Revista Médica Clínica Las Condes, 27(6), 848-862.
- De Luis, D. A., & Aller, R. (2008, May). Ajo y riesgo cardiovascular. In Anales de medicina interna (Vol. 25, No. 5, pp. 237-240).