Uszy - dowiedz się, jak należy o nie dbać

Oprócz usuwania zabrudzeń, które się znajdują na zewnątrz i wewnątrz ucha, higiena tego ważnego narządu obejmuje również jego ochronę przed nazbyt głośnymi dźwiękami. Dowiedz się, jak zadbać o swoje uszy.
Uszy - dowiedz się, jak należy o nie dbać

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Uszy to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Nie tylko pozwalają wychwytywać dźwięki wokół nas, ale również pozwalają naszemu ciału zachować równowagę. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o uszy, by zapobiegać potencjalnym stanom zapalnym, które mogłyby negatywnie wpłynąć na słuch.

Higiena uszu nie obejmuje jedynie usuwania z nich zabrudzeń, ale również unikanie zbyt dużego hałasu, co w dzisiejszym świecie nie jest łatwym zadaniem.

Dowiedz się, jak dbać o ten cenny organ ponieważ uszkodzony słuch najczęściej jest problemem nieuleczalnym.

Uszy – jak dbać o ich zewnętrzną część

Czyszczenie uszu nie ogranicza się tylko do usuwania woskowiny z ich wnętrza. Musisz również pamiętać o małżowinie. Mogą się na niej bowiem rozwijać bakterie, które przedostaną się do środka i wywołają infekcję.

słuchawki na uszach

Aby oczyścić małżowinę uszną, postępuj według poniższych wskazówek:

 • Zmocz nieznacznie czysty patyczek higieniczny w letniej wodzie.
 • Przetrzyj nim dokładnie całą małżowinę uszną, pamiętając o tym, by wyczyścić również uszy od tyłu.

Staraj się unikać dużego hałasu i długotrwałego słuchania głośnej muzyki, szczególnie z użyciem słuchawek.

Coraz więcej młodych osób zgłasza się do lekarza z problemami słuchu wywołanymi słuchaniem głośnej muzyki. Choć jest to niewątpliwa przyjemność, warto ją ograniczyć, aby uniknąć późniejszych kłopotów ze słuchem.

Co to jest woskowina uszna

Wiele osób myśli, że higiena uszu polega tylko i wyłącznie na usuwaniu woskowiny, czyli kleistej, nieprzyjemnej wydzieliny powstającej wewnątrz ucha.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że woskowina, zwana również z  łaciny cerumen, jest substancją, która chroni uszy. Trzeba usuwać jej nadmiar, ale należy pamiętać też o jej korzystnym działaniu.

Woskowina ma za zadanie chronić błonę bębenkową w uszach przed czynnikami zewnętrznymi. Jest ona barierą chroniącą przed kurzem, ciałami obcymi i wszelkimi szkodliwymi substancjami, które mogą się przedostać do środka ucha.

Co więcej, delikatna warstwa woskowiny w uchu chroni ten cenny narząd przed bakteriami, które mogłyby wywołać niebezpieczne stany zapalne. Dlatego też nie należy przesadnie często czyścić uszu w środku.

Czyste uszy – jak powinna wyglądać higiena?

Woskowina z uszu usuwa się tak naprawdę sama, kiedy się kąpiemy lub kiedy myjemy głowę albo gdy nagromadzi się ona w nadmiernej ilości.

woskowina w uszach

Staraj się myć uszy ciepłą wodą, ale nie pozwól, aby dostała się ona do środka. Po wyjściu spod prysznica lub z kąpieli, osusz dokładnie małżowinę uszną za pomocą delikatnego ręcznika.

Czyszczenie uszu domowymi sposobami

Jeśli czujesz, że w twoich uszach zalegają zabrudzenia, możesz zastosować jeden z poniższych sposobów na czyszczenie uszu.

Obydwa są oparte na wprowadzaniu płynów do przewodu słuchowego. Jest to metoda dużo bardziej bezpieczna, niż wkładanie do ucha jakichkolwiek przedmiotów, jak np. patyczków higienicznych.

1. Czyszczenie uszu roztworem soli

Roztwór soli to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na wyczyszczenie uszu.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa soli
 • 1/2 szklanki wody

Sposób użycia

 • Połącz łyżkę soli i pół szklanki wody.
 • Podgrzej nieco roztwór, aby osiągnął temperaturę ciała lub niewiele wyższą.
 • Zmocz w roztworze wacik, a następnie przetrzyj nim dokładnie małżowinę uszną.
 • Wprowadź kilka kropel roztworu soli do środka ucha.
 • Jet to świetny sposób na oczyszczenie uszu z woskowiny i bakterii, które mogą wywoływać bolesny stan zapalny.

2. Czyste uszy dzięki wodzie utlenionej

Woda utleniona od dawna jest stosowana do czyszczenia uszu. Pozwala na w pełni bezpieczne i sprawne pozbycie się bakterii rozwijających się wewnątrz ucha.

 • Połącz równie części wody utlenionej i zwykłej wody.
 • Zanurz w roztworze wacik.
 • Przetrzyj wacikiem uszy na zewnątrz, a następnie wprowadź kilka kropli roztworu do środka.

Pamiętaj, że nie wolno wprowadzać do ucha żadnych przedmiotów, szczególnie o ostrym zakończeniu. Patyczki higieniczne powinny być stosowane tylko do czyszczenia małżowiny usznej.

Zadbaj o higienę swoich uszu, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Burton, M. J., & Doree, C. (2018). WITHDRAWN: Ear drops for the removal of ear wax. The Cochrane database of systematic reviews7(7), CD004326. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004326.pub3
 • Clegg, A. J., Loveman, E., Gospodarevskaya, E., Harris, P., Bird, A., Bryant, J., Scott, D. A., Davidson, P., Little, P., & Coppin, R. (2010). The safety and effectiveness of different methods of earwax removal: a systematic review and economic evaluation. Health technology assessment (Winchester, England)14(28), 1–192. https://doi.org/10.3310/hta14280
 • Earwax build-up. (21 December 2017). National Health Service.  Recuperado de: https://www.nhs.uk/conditions/earwax-build-up/
 • Ernst E. (2004). Ear candles: a triumph of ignorance over science. The Journal of laryngology and otology118(1), 1–2. https://doi.org/10.1258/002221504322731529
 • Roland, P. S., Smith, T. L., Schwartz, S. R., Rosenfeld, R. M., Ballachanda, B., Earll, J. M., Fayad, J., Harlor, A. D., Jr, Hirsch, B. E., Jones, S. S., Krouse, H. J., Magit, A., Nelson, C., Stutz, D. R., & Wetmore, S. (2008). Clinical practice guideline: cerumen impaction. Otolaryngology–head and neck surgery : official journal of American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery139(3 Suppl 2), S1–S21. https://doi.org/10.1016/j.otohns.2008.06.026
 • Schwartz, S. R., Magit, A. E., Rosenfeld, R. M., Ballachanda, B. B., Hackell, J. M., Krouse, H. J., … Cunningham, E. R. (2017). Clinical Practice Guideline (Update) : Earwax (Cerumen Impaction) Executive Summary. Otolaryngology – Head and Neck Surgery (United States)156(1), 14–29. https://doi.org/10.1177/0194599816678832
 • Loveman, E., Gospodarevskaya, E., Clegg, A., Bryant, J., Harris, P., Bird, A., Scott, D. A., Davidson, P., Little, P., & Coppin, R. (2011). Ear wax removal interventions: a systematic review and economic evaluation. The British journal of general practice : the journal of the Royal College of General Practitioners61(591), e680–e683. https://doi.org/10.3399/bjgp11X601497

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.