Uszy – dowiedz się jak należy o nie dbać

· Wrzesień 2, 2017
Oprócz usuwania zabrudzeń, które się znajdują na zewnątrz i wewnątrz ucha, higiena tego ważnego narządu obejmuje również jego ochronę przed nazbyt głośnymi dźwiękami. Dowiedz się jak zadbać o swoje uszy.

Uszy to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Nie tylko pozwalają wychwytywać dźwięki wokół nas, ale również pozwalają naszemu ciału zachować równowagę. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o uszy, by zapobiegać potencjalnym stanom zapalnym, które mogłyby negatywnie wpłynąć na słuch.

Higiena uszu nie obejmuje jedynie usuwania z nich zabrudzeń, ale również unikanie zbyt dużego hałasu, co w dzisiejszym świecie nie jest łatwym zadaniem.

Dowiedz się jak dbać o ten cenny organ ponieważ uszkodzony słuch najczęściej jest problemem nieuleczalnym.

Uszy – jak dbać o ich zewnętrzną część

słuchawki na uszach

Czyszczenie uszu nie ogranicza się tylko do usuwania woskowiny z ich wnętrza. Musisz również pamiętać o małżowinie. Mogą się na niej bowiem rozwijać bakterie, które przedostaną się do środka.

Aby oczyścić małżowinę uszną, postępuj według poniższych wskazówek:

 • Zmocz lekko czysty patyczek higieniczny w letniej wodzie.
 • Przetrzyj nim dokładnie całą małżowinę uszną, pamiętając o tym, by wyczyścić również uszy z tyłu.

Staraj się unikać dużego hałasu i długotrwałego słuchania głośnej muzyki, szczególnie z użyciem słuchawek.

Coraz więcej młodych osób zgłasza się do lekarza z problemami słuchu wywołanymi słuchaniem głośnej muzyki. Choć jest to niewątpliwa przyjemność, warto ją ograniczyć aby uniknąć późniejszych kłopotów ze słuchem.

Co to jest woskowina uszna

Wiele osób myśli, że higiena uszu polega tylko i wyłącznie na usuwaniu woskowiny, czyli kleistej, nieprzyjemnej wydzieliny powstającej wewnątrz ucha.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że woskowina, zwana również z  łaciny cerumen, jest substancją, która chroni uszy. Trzeba usuwać jej nadmiar, ale należy pamiętać o jej korzystnym działaniu.

Woskowina ma za zadanie chronić bębenki w uszach przed czynnikami zewnętrznymi. Jest barierą chroniącą przed kurzem, ciałami obcymi i wszelkimi szkodliwymi substancjami, które mogą się przedostać do środka ucha.

Co więcej, delikatna warstwa woskowiny w uchu chroni ten cenny narząd przed bakteriami, które mogłyby wywołać niebezpieczne stany zapalne. Dlatego też nie należy przesadnie często czyścić uszu w środku.

Jak powinna wyglądać higiena ucha

higiena uszu

Woskowina z uszu usuwa się tak naprawdę sama kiedy się kąpiemy lub kiedy myjemy głowę albo gdy nagromadzi się ona w nadmiernej ilości.

Staraj się myć uszy ciepłą wodą, ale nie pozwól, aby dostała się ona do środka. Po wyjściu spod prysznica lub z kąpieli, osusz dokładnie małżowinę uszną za pomocą delikatnego ręcznika.

Czyszczenie uszu domowymi sposobami

Jeśli czujesz, że w twoich uszach zalegają zabrudzenia, możesz zastosować jeden z poniższych sposobów na czyszczenie uszu.

Obydwa są oparte na wprowadzaniu płynów do kanału ucha. Jest to metoda dużo bardziej bezpieczna, niż wkładanie do ucha jakichkolwiek przedmiotów, jak np. patyczków higienicznych.

1. Czyszczenie uszu roztworem soli

Roztwór soli to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na wyczyszczenie uszu.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa soli
 • 1/2 szklanki wody

Sposób użycia

 • Połącz łyżkę soli i pół szklanki wody.
 • Podgrzej nieco roztwór, aby osiągnął on temperaturę ciała lub niewiele wyższą.
 • Zmocz w roztworze wacik, a następnie przetrzyj nim dokładnie małżowinę uszną.
 • Wprowadź kilka kropel roztworu soli do środka ucha.
 • Jet to świetny sposób na oczyszczenie uszu z woskowiny i bakterii, które mogą wywoływać bolesny stan zapalny.

2. Woda utleniona do czyszczenia uszu

Woda utleniona od dawna jest stosowana do czyszczenia uszu. Pozwala na w pełni bezpieczne i sprawne pozbycie się bakterii rozwijających się wewnątrz ucha.

 • Połącz równie części wody utlenionej i zwykłej wody.
 • Zanurz w roztworze wacik.
 • Przetrzyj wacikiem uszy na zewnątrz, a następnie wprowadź kilka kropli roztworu do środka.

Pamiętaj, że nie wolno wprowadzać do ucha żadnych przedmiotów, szczególnie o ostrym zakończeniu. Patyczki higieniczne powinny być stosowane tylko do czyszczenia małżowiny usznej.

Zadbaj o higienę swoich uszu zanim pojawią się jakiekolwiek problemy.