Badanie słuchu – kiedy ostatni raz je zrobiłeś?

Badanie słuchu – kiedy ostatni raz je zrobiłeś?

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2017

Zwykle nie przywiązujemy wielkiej wagi do naszego słuchu aż do momentu, w którym zaczyna on szwankować. W wielu przypadkach jest jednak już za późno, by odzyskać dawną sprawność słuchową. Stąd też badanie słuchu należy robić regularnie. W przeciwnym razie jakość naszego życia może drastycznie zmaleć.

Pamiętajmy, że słuch stanowi podstawowy kanał naszej komunikacji z otaczającym nas światem. Szkoda, że wciąż niewielu z nas jest świadoma tego, jak ważnym elementem naszego codziennego życia jest sprawność słuchowa. Przecież to żadne poświęcenie zrobić raz w roku stosowne badanie. Dlaczego większość z nas wciąż zaniedbuje tę sferę życia?

Dzięki najnowszym technologiom badanie słuchu jest proste i szybkie. Diagnozę można postawić w zaledwie kilka minut. A ty, kiedy ostatni raz poddałeś się badaniu słuchu? Pamiętaj, że z wiekiem ryzyko utraty sprawności słuchowej znacząco wzrasta.

Chcielibyśmy zachęcić cię do regularnych badań słuchu. Często są one bezpłatne, proste i szybkie. Nie zakrywaj się już więcej wachlarzem wymówek i zacznij bardziej dbać o siebie już od dziś. Zacznij od słuchu!

Dlaczego warto regularnie badać słuch?

Zdaniem specjalistów badanie słuchu należy przeprowadzać regularnie, najlepiej co roku. Nie ma znaczenia, czy odnotowaliśmy jakikolwiek problem – nawet wtedy, gdy słyszymy idealnie, nie powinniśmy lekceważyć badań kontrolnych. Dlaczego? Poniżej podajemy kilka powodów.

Konwersacja kilku osób

Wykonuj badania raz do roku, zwłaszcza jeśli ukończyłeś już 50. rok życia

Chociaż problemy ze słuchem mogą pojawić się w każdym wieku, zwykle nasilają się one u osób po 50. roku życia. Pamiętajmy, że im szybciej wykryjemy problem, tym większe szanse na odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności. W przeciwnym razie dolegliwości będą się nasilać, a ich skutki mogą okazać się nieodwracalne.

  • Zaburzenia w funkcjonowaniu aparatu słuchowego można leczyć na wiele różnych sposobów, w zależności od typu problemu oraz od indywidualnych uwarunkowań chorego.
  • Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o zdrowie i regularnie odwiedza dentystę czy okulistę, niewielu należycie troszczy się o kondycję aparatu słuchowego. A przecież jest on równie ważny jak pozostałe aspekty naszego ciała.
  • Badania i statystyki wykazują, że obecnie ponad połowa osób po 50. roku życia nigdy nie poddała się nawet jednemu badaniu słuchu.
  • Warto jednak uświadomić sobie fakt, że utrata słuchu to problem sytuowany na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych chorób i dolegliwości – plasuje się tuż za zapaleniem stawów i nadciśnieniem tętniczym krwi.

Jedna na sześć osób ma problemy ze słuchem

Dane w tym zakresie są bardzo pouczające. W Europie, u 30% dorosłych mężczyzn i 20 % kobiet odnotowano zaburzenia słuchu, na tyle poważne, że negatywnie wpływają one na jakość codziennego życia.

  • Z drugiej strony, aż 71 milionów dorosłych osób (w wieku 18-80 lat) żyje z ubytkiem słuchu większym niż 25 dB. Światowa Organizacja Zdrowia kwalifikuje taki próg jako znaczący ubytek słuchu.
  • Z kolei dane dostarczone przez Stany Zjednoczone są jasne i jednoznaczne: 35 milionów Amerykanów boryka się ze znacznymi ubytkami słuchu.
  • Jeśli mowa o krajach rozwijających się, należy zaznaczyć, że odsetek zaburzeń pracy aparatu słuchowego jest jeszcze wyższy. Jest on powiązany z następującymi czynnikami: brak odpowiedniej opieki medycznej, większe ryzyko zakażeń i infekcji, trudności z dostępem do tego typu badań…

Sygnały wskazujące na zaburzenia słuchu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie warto czekać, aż pojawią się pierwsze problemy ze słuchem, lecz regularnie poddawać się badaniom kontrolnym, które pozwolą nam uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Jeśli zgadzasz się z większością poniższych stwierdzeń, powinieneś umówić się na wizytę u laryngologa jak najwcześniej.

Wizyta u laryngologa
  • Zauważasz, że z każdym rokiem wzrasta poziom głośności oglądanych przez ciebie programów telewizyjnych. Osoby z twojego otoczenia zwracają ci uwagę i proszą o ściszenie dźwięku.
  • Niejednokrotnie prosisz o powtórzenie tego, co mówią inni, ponieważ informacja nie dociera do ciebie za pierwszym razem.
  • Coraz częściej zdarza się, że nie możesz uczestniczyć w konwersacji, ponieważ nie słyszysz dobrze, co inni mówią. Szumy uszne uniemożliwiają ci zrozumienie całych zdań.
  • Twoi rozmówcy zwracają ci uwagę, że mówisz bardzo głośno.
  • Czasem trudno ci rozmawiać przez telefon, ponieważ nie jesteś w stanie usłyszeć wszystkich słów.

Jeśli któraś z powyższych sytuacji brzmi ci znajomo, nie masz na co czekać i jak najszybciej wybierz się na badanie słuchu.

Bezpłatne badanie słuchu

W wielu miastach można znaleźć miejsca, w których badanie to realizowane jest bezpłatnie. Nie masz więc nic do stracenia, a zyskać możesz naprawdę wiele. Przekonaj się o tym sam!

Punkty bezpłatnych badań można znaleźć w całym kraju. Są one realizowane przez lekarzy lub wyszkolony personel, którzy szybko stawiają diagnozę, chętnie odpowiadają na pytania pacjentów oraz rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z funkcjonowaniem aparatu słuchowego.

Lekarz laryngolog
  • Chociaż wiele badań słuchu jest bezpłatna, nadal niewielu z nas decyduje się na ich wykonanie. Badanie rozpoczyna się od krótkiej rozmowy, po której przychodzi czas na serię badań audiometrycznych.
  • Warto wiedzieć, że badanie słuchu jest bezbolesne, a jego wyniki szybkie i precyzyjne, dzięki czemu lekarz bez problemu może zaproponować nam odpowiednie leczenie.
  • Coraz częściej badanie to opiera się o najnowsze rozwiązania technologiczne.
  • Wiele firm oferujących bezpłatne badania słuchu daje swoim klientom dogodne rozwiązania kredytowe przy zakupie aparatu słuchowego. Niektóre nawet mają w swej ofercie ubezpieczenie w przypadku zgubienia lub uszkodzenia aparatu słuchowego.
  • Co więcej, niektóre firmy bezpłatnie wymieniają baterie w aparatach słuchowych lub dają możliwość darmowego wypróbowania danego aparatu, aby ocenić, czy spełnia on wszystkie potrzeby pacjenta.

Na zakończenie

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi przekonasz się, że regularne badania słuchu odgrywają ważną rolę w trosce o ogólne zdrowie organizmu. Pamiętaj więc, by co roku zbadać słuch – to nic nie kosztuje, a może znacząco wpłynąć na twoje późniejsze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.