Grejpfrut i oliwa sposobem na detoks!

Kiedy wątroba i pęcherzyk żółciowy są zanieczyszczone, koniecznie musisz przejść na zdrową i zrównoważoną dietę oraz sięgnąć po jakieś naturalne remedium.
Grejpfrut i oliwa sposobem na detoks!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy wiesz, że każdy z nas powinien regularnie przeprowadzać detoks organizmu? Grejpfrut i oliwa z oliwek znakomicie nam w tym pomogą!

Wątroba spełnia bardzo ważne funkcje, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn, wirusów i bakterii z naszego ciała. Oprócz tego, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i systemie immunologicznym.

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest fundamentalne dla zdrowia. Pomaga zapobiegać chorobom i najróżniejszym przypadłościom, które pojawiają się wtedy, kiedy nie pozbywamy się z organizmu wszystkich resztek pokarmowych i wnikających do niego każdego dnia toksyn.

Żeby ułatwić jej pracę, od czasu do czasu należy wykonać swego rodzaju detoks, który pomoże usunąć toksyny i nagromadzone odpadki. W tym celu świetnie spisze się grejpfrut w połączeniu z oliwą z oliwek.

Grejpfrut i oliwa z oliwek sprzymierzeńcami zdrowej wątroby

Zadbaj o zdrowie wątroby, przeprowadzając jej cykliczny detoks! Proponowana poniżej mikstura na bazie grejpfruta i oliwy z oliwek pomoże skutecznie usunąć toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii, które w namiarze mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób.

Funkcje wątroby

Kiedy nasza wątroba zaczyna miewać trudności, należy jak najszybciej reagować.

Zdrowa wątroba spełnia w naszym organizmie następujące funkcje:

  • Zwalcza infekcje.
  • Produkuje enzymy i podstawowe proteiny.
  • Usprawnia przemianę materii.
  • Wchłania i magazynuje bardzo istotne nutrienty, takie jak witaminy A, D, E i K.
  • Produkuje i reguluje pracę hormonów.
  • Eliminuje toksyny z krwi, a także oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów.

Przeczytaj również artykuł: Zdrowa i sprawna wątroba – 3 niezawodne zupy.

Co powoduje uszkodzenia wątroby?

Szklanka alkoholu w ręce

Organizm musi pracować 24 godziny na dobę, żeby móc wyeliminować substancje toksyczne, które trafiają do różnych organów. Wiąże się to z naszym stylem życia i wolnymi rodnikami.

Wątroba należy do organów, które zajmują się  zwalczaniem największej części tych toksynStąd bardzo często jest przeciążona i nie działa sprawnie.

Do podstawowych przyczyn niewydolności wątroby należą:

  • Spożywanie leków i używek.
  • Gromadzenie się toksyn wchłoniętych przez skórę, przez układ oddechowy, a także za pośrednictwem spożywanej żywności.
  • Choroby, takie jak WZW lub nowotwory.
  • Czynniki zewnętrzne, czyli na przykład zanieczyszczone powietrze.

Grejpfrut i oliwa z oliwek – na czym polega detoks?

Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć spożycie wody i włączyć do codziennej rutyny aktywność fizyczną. To pierwszy i najważniejszy krok, żeby móc usprawnić pracę wątroby.

Kiedy pęcherzyk żółciowy i wątroba są już zanieczyszczone, koniecznie trzeba skorzystać z jakiegoś remedium, które przyspieszy i ułatwi usuwanie toksyn. Grejpfrut z dodatkiem oliwy z oliwek działa jako środek oczyszczający.

Jest to całkowicie naturalny sposób, dlatego możesz korzystać z niego nawet codziennie.

Właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek

To podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej. Naturalnie chroni wątrobę, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, hamuje działanie toksyn, które docierają do organizmu za sprawą zanieczyszczenia powietrza i związków chemicznych.

Oliwa z oliwek zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny wywoływany przez  toksyny oraz, dzięki obecności antyoksydantów, pomaga chronić komórki wątrobowe.

Przeczytaj także artykuł: Oliwa z oliwek – domowe lekarstwo

Grejpfrut i jego właściwości

Świeży grejpfrut

Grejpfrut jest doskonałym diuretykiem, czyli środkiem o działaniu moczopędnym. Oprócz tego, że jest bogaty w witaminę C, beta-karoten i bioflawonoidy, zawiera także przeciwutleniacze, które eliminują toksyny z organizmu.

Grejpfrut pobudza również produkcję enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za hamowanie wolnych rodników i zapobieganie chorobom, nawet takim jak nowotwory.

Jak przeprowadzać detoks?

Poniższa formuła powinna być stosowana wraz ze zmianą nawyków żywieniowych, czyli ze zdrową dietą i codzienną aktywnością fizyczną. Należy zredukować do minimum wszystkie czynniki, które mogą powodować zatrucie wątroby.

Koktajl z grejpfruta

Składniki

  • Nieduży czerwony grejpfrut (lub połówka)
  • ¼ małej cytryny
  • 1 starty ząbek czosnku
  • 1 lub 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (25 lub 50 g)

Przygotowanie

  • Grejpfrut powinien być przekrojony na pół. Nie obieramy go ze skóry! Aby w pełni wykorzystać wszystkie składniki odżywcze, warto spożywać także białą błonę i skórkę.
  • Kawałek cytryny, czosnek, oliwę z oliwek i grejpfruta miksujemy na gęsty krem. Następnie odstawiamy na godzinę.
  • Po upływie tego czasu, zjadamy jedną łyżkę stołową preparatu. Możemy też rozcieńczyć go z wodą, aby napój miał bardziej płynną konsystencję.

Dawkowanie

  • Tego typu detoks nie trwa zbyt długo – maksymalnie dwa lub trzy dni.
  • Naszą pastę jadamy rano i wieczorem. Jako dodatek do terapii, polecamy napary ziołowe, buliony warzywne i naturalne koktajle.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.