Grejpfrut i oliwa sposobem na detoks!

7 grudnia, 2018
Kiedy wątroba i pęcherzyk żółciowy są zanieczyszczone, koniecznie musisz przejść na zdrową i zrównoważoną dietę oraz sięgnąć po jakieś naturalne remedium.

Czy wiesz, że każdy z nas powinien regularnie przeprowadzać detoks organizmu? Grejpfrut i oliwa z oliwek znakomicie nam w tym pomogą!

Wątroba spełnia bardzo ważne funkcje, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn, wirusów i bakterii z naszego ciała. Oprócz tego, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i systemie immunologicznym.

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest fundamentalne dla zdrowia. Pomaga zapobiegać chorobom i najróżniejszym przypadłościom, które pojawiają się wtedy, kiedy nie pozbywamy się z organizmu wszystkich resztek pokarmowych i wnikających do niego każdego dnia toksyn.

Żeby ułatwić jej pracę, od czasu do czasu należy wykonać swego rodzaju detoks, który pomoże usunąć toksyny i nagromadzone odpadki. W tym celu świetnie spisze się grejpfrut w połączeniu z oliwą z oliwek.

Grejpfrut i oliwa z oliwek sprzymierzeńcami zdrowej wątroby

Zadbaj o zdrowie wątroby, przeprowadzając jej cykliczny detoks! Proponowana poniżej mikstura na bazie grejpfruta i oliwy z oliwek pomoże skutecznie usunąć toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii, które w namiarze mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób.

Funkcje wątroby

Kiedy nasza wątroba zaczyna miewać trudności, należy jak najszybciej reagować.

Zdrowa wątroba spełnia w naszym organizmie następujące funkcje:

 • Zwalcza infekcje.
 • Produkuje enzymy i podstawowe proteiny.
 • Usprawnia przemianę materii.
 • Wchłania i magazynuje bardzo istotne nutrienty, takie jak witaminy A, D, E i K.
 • Produkuje i reguluje pracę hormonów.
 • Eliminuje toksyny z krwi, a także oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów.

Przeczytaj również artykuł: Zdrowa i sprawna wątroba – 3 niezawodne zupy.

Co powoduje uszkodzenia wątroby?

Szklanka alkoholu w ręce

Organizm musi pracować 24 godziny na dobę, żeby móc wyeliminować substancje toksyczne, które trafiają do różnych organów. Wiąże się to z naszym stylem życia i wolnymi rodnikami.

Wątroba należy do organów, które zajmują się  zwalczaniem największej części tych toksynStąd bardzo często jest przeciążona i nie działa sprawnie.

Do podstawowych przyczyn niewydolności wątroby należą:

 • Spożywanie leków i używek.
 • Gromadzenie się toksyn wchłoniętych przez skórę, przez układ oddechowy, a także za pośrednictwem spożywanej żywności.
 • Choroby, takie jak WZW lub nowotwory.
 • Czynniki zewnętrzne, czyli na przykład zanieczyszczone powietrze.

Grejpfrut i oliwa z oliwek – na czym polega detoks?

Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć spożycie wody i włączyć do codziennej rutyny aktywność fizyczną. To pierwszy i najważniejszy krok, żeby móc usprawnić pracę wątroby.

Kiedy pęcherzyk żółciowy i wątroba są już zanieczyszczone, koniecznie trzeba skorzystać z jakiegoś remedium, które przyspieszy i ułatwi usuwanie toksyn. Grejpfrut z dodatkiem oliwy z oliwek działa jako środek oczyszczający.

Jest to całkowicie naturalny sposób, dlatego możesz korzystać z niego nawet codziennie.

Właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek

To podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej. Naturalnie chroni wątrobę, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, hamuje działanie toksyn, które docierają do organizmu za sprawą zanieczyszczenia powietrza i związków chemicznych.

Oliwa z oliwek zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny wywoływany przez toksyny oraz, dzięki obecności antyoksydantów, pomaga chronić komórki wątrobowe.

Przeczytaj także artykuł: Oliwa z oliwek – domowe lekarstwo

Grejpfrut i jego właściwości

Świeży grejpfrut

Grejpfrut jest doskonałym diuretykiem, czyli środkiem o działaniu moczopędnym. Oprócz tego, że jest bogaty w witaminę C, beta-karoten i bioflawonoidy, zawiera także przeciwutleniacze, które eliminują toksyny z organizmu.

Grejpfrut pobudza również produkcję enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za hamowanie wolnych rodników i zapobieganie chorobom, nawet takim jak nowotwory.

Jak przeprowadzać detoks?

Poniższa formuła powinna być stosowana wraz ze zmianą nawyków żywieniowych, czyli ze zdrową dietą i codzienną aktywnością fizyczną. Należy zredukować do minimum wszystkie czynniki, które mogą powodować zatrucie wątroby.

Koktajl z grejpfruta

Składniki

 • Nieduży czerwony grejpfrut (lub połówka)
 • ¼ małej cytryny
 • 1 starty ząbek czosnku
 • 1 lub 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (25 lub 50 g)

Przygotowanie

 • Grejpfrut powinien być przekrojony na pół. Nie obieramy go ze skóry! Aby w pełni wykorzystać wszystkie składniki odżywcze, warto spożywać także białą błonę i skórkę.
 • Kawałek cytryny, czosnek, oliwę z oliwek i grejpfruta miksujemy na gęsty krem. Następnie odstawiamy na godzinę.
 • Po upływie tego czasu, zjadamy jedną łyżkę stołową preparatu. Możemy też rozcieńczyć go z wodą, aby napój miał bardziej płynną konsystencję.

Dawkowanie

 • Tego typu detoks nie trwa zbyt długo – maksymalnie dwa lub trzy dni.
 • Naszą pastę jadamy rano i wieczorem. Jako dodatek do terapii, polecamy napary ziołowe, buliony warzywne i naturalne koktajle.
 • Carriaga, M. T., & Henson, D. E. (1995). Liver, gallbladder, extrahepatic bile ducts, and pancreas. Cancer. https://doi.org/10.1002/1097-0142(19950101)75:1+<171::AID-CNCR2820751306>3.0.CO;2-2
 • Center, S. A. (2009). Diseases of the Gallbladder and Biliary Tree. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2009.01.004
 • Rogers, A. B., & Dintzis, R. Z. (2012). Liver and Gallbladder. In Comparative Anatomy and Histology. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-381361-9.00013-5