Jak dobrze spać, gdy noc jest szczególnie upalna

Aby dobrze spać, kiedy jest gorąco, a także by sen działał regenerująco, bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, a także unikanie obfitych kolacji
Jak dobrze spać, gdy noc jest szczególnie upalna

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy rzeczywiście można dobrze spać kiedy noc jest szczególnie upalna? Choć nie jest to łatwe, to jednak nie jest niewykonalne. Jeśli bowiem odpowiednio się przygotujemy, możemy dobrze spać praktycznie w każdych warunkach.

Takich działań wymaga od nas pora roku, jaką jest lato. Choć w ciągu dnia z radością i czasem bez limitów korzystamy z życia, to kiedy zapada noc, nie każdy potrafi dobrze spać bez klimatyzacji w pokoju.

Opowiemy więc o kilku prostych sposobach na to, by upalna noc nie przeszkodziła nam w tym, byśmy mogli dobrze spać. 

Jak dobrze spać letnią nocą?

Kobieta pije szklankę wody

Jedno z najczęściej zadawanych pytań w trakcie gorących dni to: co zrobić, aby dobrze spać? Zapewnienie sobie odpowiedniego wypoczynku, gdy temperatura przekracza 26 °C wydaje się bowiem wręcz niemożliwe. Dlaczego?

Przeczytaj również podobny artykuł: Zdrowy sen i relaks dzięki naturalnym herbatkom ziołowym

Otóż wysoka temperatura otoczenia nie pozostaje bez wpływu na nasze ciało. Dokładniej mówiąc oddziałuje bezpośrednio za procesy odpowiedzialne w organizmie za zdrowy sen.

Aby zminimalizować negatywne działanie upału warto przyjrzeć się naszym nawykom tuż przed udaniem się na spoczynek. Mają one bowiem bardzo duży wpływ na to, czy będziemy mogli dobrze spać.

Picie dużej ilości wody

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś już, że powinnyśmy wypijać co najmniej dwa litry wody każdego dnia i być może starasz się do tej normy zbliżyć. Ale co wtedy, gdy lato sprawia nam niespodziankę i temperatura powietrza jest wyższa, niż byśmy sobie tego życzyły?

Przeczytaj również podobny artykuł: Picie wody na czczo – co zmienia w Twoim organizmie?

Oczywiste jest, że o wiele szybciej dochodzi do odwodnienia organizmu. To z kolei oznacza, że dwa litry dziennie to zdecydowanie za mało. Tak więc jeśli odpowiednio nawadniasz się zwłaszcza przed nadchodzącą nocą, to z pewnością będziesz mogła dobrze spać.

Chłodna sypialnia

Oczywiście nie chodzi o to, by sypialnia zamieniła się nagle w lodówkę. Wszystko należy robić z rozsądkiem. Również schładzać pomieszczenie, w którym spędzimy noc. Postaraj się więc zapewnić sobie temperaturę poniżej wspomnianych 26 °C.

Jeżeli nie dysponujesz klimatyzacją, posłuż się innymi metodami na ochłodzenie powietrza w sypialni. Możesz na przykład włączyć wentylator i postawić przed nim miskę z kostkami lodu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sypialnia – 5 pomysłów, aby była bardziej przyjazna!

O nocnym upale myśl już w dzień. Nie otwieraj niepotrzebnie okien, aby pomieszczenie się nie nagrzewało. Dobrą porą na wietrzenie są wczesne godziny ranne.

Lekka kolacja

Lekka kolacja

To prawda, że latem jemy mniej, a nasze menu składa się w większej mierze z produktów lekkostrawnych. Jemy więcej surówek, sałatek, a mniej zup i ciężkostrawnych sosów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Owoce po kolacji, czy przed – co jest zdrowsze?

Jednakże szczególnie warto zadbać o to, by lekkostrawny był ostatni spożywany przez nas danego dnia posiłek. To dobry sposób na to, by dobrze spać.

  • Przed udaniem się na spoczynek staraj się wybierać raczej jogurty, świeże owoce, lody i świeże soki.
  • Nie jedz posiłków obfitych, pikantnych i mocno przyprawionych.
  • Ze względu na działanie pobudzające przed snem unikaj picia kawy, czy innych napojów zawierających kofeinę.
  • Zachowaj też ostrożność z ilością spożywanego alkoholu.

Nie ćwicz wieczorem

Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Jednak jeśli mowa o lecie, szczególnie powinnyśmy brać pod uwagę to, o której godzinie wykonujemy ćwiczenia. Jeżeli lubimy biegać, pływać czy jeździć na rowerze, najlepiej wybierać w tym celu wczesne godziny ranne.

Nie możesz ćwiczyć z samego rana? Więc nie czekaj z tym również do samego wieczora. Latem zaleca się nie wykonywać wzmożonej aktywności fizycznej na cztery godziny przed udaniem się na spoczynek.

Niektórzy uważają, że zdrowe zmęczenie pomaga dobrze spać, ale w rzeczywistości przyczynia się do wzmożenia i pobudzenia pracy organizmu. Dlatego w efekcie możemy być zmęczeni, ale nie możemy szybko zasnąć.

Odpowiednia odzież

Przeczytaj również podobny artykuł: Poduszki jak nowe! Wykorzystaj prosty trick

Choć mogłoby się to wydawać uzasadnione, spanie nago wcale nie jest najlepszym pomysłem. We wczesnych godzinach rannych temperatura otoczenia zazwyczaj się obniża i moglibyśmy najzwyczajniej się przeziębić lub brak piżamy przypłacić bólem mięśni.

Kobieta w łóżku - aby dobrze spać

Dlatego bardzo dobrym wyborem na letnie upalne noc jest lekka bawełniana piżama. Zwróć też uwagę na pościel, której używasz. Odpowiedni dobór pościeli ma zasadniczy wpływ na to czy będziesz się nadmiernie pocić. Unikaj satyny. Zawsze dobrze sprawdza się naturalna bawełna.

Niektórzy mają też w zwyczaju zwilżać pościel tuż przed snem, ale to nie jest dobry pomysł. Na dłuższą metę może bowiem powodować występowanie rozmaitych chorób.

Bierz letni prysznic

Oczywiście bez trudu można znaleźć amatorów lodowatych kąpieli, którzy najchętniej spaliby w wannie wypełnionej po brzegi lodem. Jednak prysznic przy użyciu zbyt zimnej wody nie jest dobrym pomysłem w upalne dni. O wiele lepiej działa na temperaturę naszego ciała woda letnia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Prysznic – odkryj kiedy i dlaczego powinnaś go brać

Wyłącz wszystkie źródła światła i diody

Pilot do telewizora

Pozbycie się światła pozwoli Ci uniknąć dodatkowego nagrzewania pomieszczenia, ale również pomoże Ci o wiele lepiej się zrelaksować.

Urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone zupełnie, a nie tylko do stanu czuwania. Ze względu na znaczne nagrzewanie pomieszczenia zacznij też stosować żarówki energooszczędne zamiast zwykłych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bezsenność – 8 produktów, by zwalczyć ją naturalnie

Stosuj wilgotne okłady

Przed udaniem się na spoczynek przygotuj sobie okłady z ręczników zamoczonych w letniej wodzie. Tuż przed snem możesz schładzać szyję, twarz, czy pachy. Stosując takie okłady od razu poczujesz orzeźwienie.

Takie okłady pozwalają przerwać proces zachodzący w naczyniach krwionośnych odpowiedzialny za podwyższanie temperatury ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parga, N. (2010). Dormir Bien. Consejo Editorial de Educación Pública Del Royal College of Psychiatrists. https://doi.org/10.1517/13543784.7.5.803
  • Galve, J. J. G. (2009). Consejos y ayudas para dormir bien. Medicina Naturista.
  • Pascual, M., Estivill, E., & Albares, J. (2007). Trastornos del sueño en la infancia. Anales de Pediatria Continuada. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(07)74152-5
  • Padilla, M. de la L., Rojo, A. P. R., Contreras, J. H., & Muñoz, B. A. M. (2010). Salud mental y bienestar psicológico en los estudiantes universitarios de primer ingreso de la Región Altos Norte de Jalisco. Revistade Educación y Desarrollo.
  • Labrador, D. (2011). La importancia de dormir bien para aprender. Discapnet.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.