Sypialnia – 5 pomysłów, aby była bardziej przyjazna!

Luty 16, 2017
Spędzamy więcej czasu w naszej sypialni, niż jakimkolwiek innym pomieszczeniu naszego domu. Dowiedz się jak uczynić tę ważną przestrzeń bardziej przyjazną dzięki naszym 5 wskazówkom.

Jedna rzecz jest pewna: sypialnia to miejsce w naszym domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Ponadto czas ten jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia. A to dlatego, że sypialnia służy nam do odpoczynku, relaksu oraz spędzania chwil z naszym partnerem.

Powinniśmy przykładać uwagę do takich szczegółów jak oświetlenie, kolory, wilgotność powietrza, wentylacja oraz zapach. Wszystkie to czynniki wpływają na jakość życia w naszej sypialni.

W dzisiejszym artykule podamy Ci pięć pomysłów, które sprawią, że Twoja sypialnia będzie bardziej przyjazna zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu. To z pewnością pomoże Ci lepiej sypiać. Będziesz budzić się w dobrym humorze i pełen pozytywnej energii.

1. Sypialnia a odpowiednie oświetlenie

elegancka sypialnia

Oświetlenie jest fundamentalne dla naszego dobrego samopoczucia. Jeżeli Twoja sypialnia posiada dużo naturalnego światła, to bardzo ułatwia sprawę. Jeżeli nie, powinieneś rozejrzeć się za lampami dającymi ciepłe światło, np. zrobionymi z różowej soli himalajskiej.

Możemy również poustawiać w różnych miejscach duże świece. Zapalaj je na wyjątkowe okazje.

Jeżeli Twoja sypialnia jest bardzo ciemna, staraj się dodać tak dużo światła i białych kolorów, jak to możliwe. Dzięki temu pokój będzie sprawiał wrażenie większego.

Z drugiej strony, sprawy wyglądają inaczej jeśli Twoja sypialnia jest przestronna i bardzo jasna. W tej sytuacji możesz bawić się elementami dekoracyjnymi, miękkim światłem oraz ciemniejszymi kolorami. Inaczej może wydawać się zbyt zimna i sterylna.

2. Najlepsze kolory

łóżko

Jest kilka rzeczy, które powinieneś mieć na uwadze, kiedy chodzi o malowanie ścian. Bądź świadomy tego, że to nie tylko kwestia estetyki. Kolor ścian ma również wpływ na nasze samopoczucie.

W przypadku sypialni, zalecamy zastanowienie się nad celem, jaki chciałbyś osiągnąć. Istnieje niezliczona ilość opcji, które mogą nadać kolor Twojemu pokojowi. Możesz pomalować całą ścianę lub tylko jej część. Możesz również urozmaicić kolor jakimś elementem dekoracyjnym. Mogą to być poduszki, obrazy, narzuty etc.

Zalecamy częściowo posłużyć się poniższymi kolorami:

 • Pomarańczowy: To idealny kolor, jeśli chcemy, żeby nasza sypialnia była ciepła i radosna. Ponadto wzmaga kreatywność.
 • Zielony: Ten kolor oddaje harmonię i sielskość.
 • Niebieski: Walczy ze stresem i relaksuje. Jest również dobry na walkę z bezsennością.
 • Fioletowy: To kolory duchowości.
 • Czerwony: To kolor afrodyzjak, który posiada właściwości stymulujące. Jednak uważaj, żeby nie przesadzić.

3. Uporządkuj, wyczyść i przewietrz

Bez tego nie możesz otrzymać zdrowej, przyjaznej sypialni. Twój pokój powinien być uporządkowany, czysty oraz codziennie wietrzony. Jeżeli Twoja sypialnia jest zabałaganiona, odpowiedni odpoczynek będzie niemożliwy.

Do robienia porządków zalecamy stosowanie naturalnych środków czyszczących. Możemy skorzystać z cytryny i sody oczyszczonej. Są równie skuteczne jak produkty chemiczne, z tym że nie odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu.

Powinieneś wietrzyć swoją sypialnię każdego dnia. Najlepiej to robić również przed spaniem. Jeżeli nie masz dobrego systemu wentylacji, możesz zainstalować na suficie wentylator.

Należy też wziąć pod uwagę wilgotność powietrza. Jeżeli sypialnia jest zbyt zawilgocona, dobrze jest skorzystać z odwilżacza powietrza. Pomoże Ci to w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności oraz uchroni przed problemami zdrowotnymi.

4. Sypialnia minimalistyczna – oto klucz

Sypialnia to jedyny pokój w domu, który powinien mieścić się w granicach minimalizmu. Powinieneś unikać jej zagracania. Dobrym sposobem jest odpowiedni system przechowywania rzeczy, np. pudła pod łóżkiem. W ten sposób wiele przedmiotów stanie się niewidzialnymi dla oka.

Nie powinno się też przynosić pracy do sypialni. Wiele osób umieszcza w niej biurko, gdzie zasiadają z laptopami. Jednakże, najlepiej jest oddzielić sypialnię od tego typu aktywności.

sypialnia

W ramach ciekawostki, zalecamy też ustawienie łóżka w taki sposób, aby Twoja twarz skierowana była na północ. Może Ci to pomóc w lepszym spaniu. Jednocześnie, nie powinieneś ustawiać żadnych luster w taki sposób, żeby odbijało się w nich łóżko.

To kilka z podstawowych zasad Feng Shui, które mogą okazać się dla nas bardzo korzystne.

5. Spersonalizowany zapach

Jak pachnie Twoja sypialnia? Każdy dom posiada swój specyficzny zapach. Zależy to od środków czystości, jakie stosujesz, od mebli oraz innych elementów.

Jednak ważne jest znalezienie zapachu, który lubisz, a zarazem który przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Możesz tego dokonać dzięki świecom aromatycznym i olejkom eterycznym. Niektóre z nich to:

 • Dla relaksu: lawenda, rumianek, jaśmin
 • Dla stymulacji/afrodyzjak: cynamon, wanilia, imbir
 • Dla uczucia świeżości: cytryna, mięta
 • Dla poprawy samopoczucia: pomarańcz, mandarynka, cytryna, grejpfrut
 • Dla romantycznej atmosfery: róża, jaśmin, oczar wirginijski
 • Dla właściwości antyseptycznych: drzewo herbaciane, eukaliptus, cytryna, lawenda.
WIĘCEJ DLA CIEBIE