Dlaczego złość szkodzi zdrowiu?

Kiedy wpadamy w złość, mięśnie i stawy napinają się, krew wolniej krąży po organizmie, a aktywność mózgu oraz równowaga układu nerwowego, hormonalnego i krwionośnego zostaje zaburzona.
Dlaczego złość szkodzi zdrowiu?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jak głosi stare powiedzenie ,,złość piękności szkodzi”, okazuje się jednak, że może zaszkodzić ona także naszemu zdrowiu. Istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy naszymi emocjami a reakcjami organizmu. W dzisiejszym artykule dowiesz się więc jak złość wpływa na stan Twojego zdrowia i być może dzięki temu nauczysz się poskramiać swoje nerwy.

Złość czy irytacja, a dodatkowo także strach, to najgorsi wrogowie Twojego ciała, serca i umysłu. Uważa się, że to one są źródłem wszelkiego zła, w tym wielu chorób. Wciąż nie jest znany wpływ negatywnych emocji na wszystkie reakcje zachodzące w ludzkim organizmie, przyjrzyjmy się więc tym, które zostały już naukowo potwierdzone.

Mniej złości = dłuższe i lepsze życie

Szczęśliwe życie to najlepszy sposób, by uniknąć bólu, zarazków i chorób. Musisz nabrać dystansu do otaczającej Cię rzeczywistości i nie panować nad swoimi emocjami, aby te negatywne nie mogły oddziaływać na Twoje zdrowie.

Nie chodzi tu tylko dobre maniery czy pozytywne nastawienie do świata, ale przede wszystkim o fakt, że unikanie takich emocji jak złość to najlepsze lekarstwo dla Twojego organizmu.

Obrażony chłopiec

Kiedy wpadasz w złość Twoje mięśnie i stawy usztywniają się i spinają, krążenie zwalnia, a naturalna równowaga w układzie nerwowym, krwionośnym i hormonalnym jest zaburzona.

Dodatkowo podnosi się ciśnienie krwi i poziom testosteronu, akcja serca przyspiesza, zmienia się aktywność mózgu (zwłaszcza w płacie skroniowym i czołowym), zwiększona jest także produkcja żółci, która w efekcie trafia do takich miejsc w ciele, w których nie powinna się znaleźć.

Udowodniono, że złość i irytacja wywołują między innymi takie problemy jak:

Arytmia

Napięcie emocjonalne i fizyczne wywoływane przez złość mogą przyczynić się do problemów z funkcjonowaniem mięśnia sercowego, w tym do zawału.

Uszkodzenie wątroby

Złość sprawia, że pęcherzyk żółciowy produkuje więcej żółci niż jest to konieczne. Substancja ta jest wydalana przez pęcherz, przez co w okresie zwiększonego napięcia emocjonalnego jest on szczególnie obciążony.

Bóle mięśni

Nieważne czy przyczyną stresu i złości jest Twój szef, partner, dzieci czy popołudniowe korki – reakcją na negatywne emocje jest podwyższony poziom adrenaliny, hormonu produkowanego także w sytuacjach silnego lęku. Może to prowadzić do bólu oraz skurczów mięśni oraz bólu głowy.

Największe napięcie występuje w ramionach, szyi i plecach i to właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się ból.

Kłótnia

Biegunka

Złość może wywoływać tzw. zespół jelita drażliwego, który objawia się między innymi biegunką i zapaleniem okrężnicy. Stres, strach, napięcie i wściekłość bardzo łatwo zaburzają pracę jelit.

Nieżyt żołądka

Problemy żołądkowe to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości wywoływanych przez złość i napięcie emocjonalne. Są to między innymi: refluks oraz ból i pieczenie w żołądku.

Jeśli ataki złości czy stresu są częste, kwasy trawienne mogą zacząć podrażniać ściany żołądka. To z kolei może prowadzić do dalszych konsekwencji, na przykład choroby wrzodowej.

Problemy skórne

Swędzenie, pieczenie czy wysypka również mogą być związane z wpływem negatywnych emocji na Twój organizm. Problemy skórne mogą być wywołane przez stres, napięcie emocjonalne, lęk, złość czy strach. Emocje te sprawiają także, że rany goją się wolniej i łatwiej o ich zakażenie.

Irytacja

Złość i irytacja a Twoje zdrowie

Oczywiście każdy z nas jest inny i o ile są wśród nas osoby, które nie mają problemu z zachowaniem spokoju, inne łatwiej wpadają w złość. Należy jednak pamiętać, że nasze negatywne emocje nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale także wpływają na nasze otoczenie.

Nerwy puszczają nam z wielu różnych powodów, a bardzo wiele zależy tu od indywidualnych cech psychicznych każdej osoby. Wiadomo jednak, że gdy problemy się nawarstwiają, a my dusimy emocje w sobie, łatwiej o spektakularny wybuch złości.

Wściekła osoba może podnosić głos czy nawet krzyczeć, co jest właściwie zdrową reakcją, gdyż tłumienie złości może przynieść wiele dalszych psychicznych i fizycznych konsekwencji.

Jak unikać negatywnych emocji?

Kluczem do sukcesu jest kontrolowanie swoich emocji i reakcji. W dzisiejszych czasach żyje się bardzo szybko, nic więc dziwnego, że czasami z równowagi wyprowadzają nas naprawdę drobne rzeczy. Bardzo często zapominamy, że warto odczekać chwilę i przemyśleć swoje zachowanie, by nie dawać zbytnio ponieść się emocjom.

W pewnym momencie dopada nas wrażenie, że cały świat jest przeciwko nam – godzinami stoimy w korkach, nie potrafimy wyrobić się z nawałem pracy, dopadają nas problemy finansowe, nie układa nam się w relacjach z innymi ludźmi… Mimo wszystko jednak nie powinniśmy dać złości zapanować nad naszym życiem.

Możesz pomyśleć teraz, że ,,łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić”, ale uwierz, że stopniowa zmiana nawyków może przynieść niezwykły efekt. Poświęć co najmniej 10 minut dziennie na zresetowanie swojego umysłu.

Jak? Wypróbuj techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, medytację czy jogę, albo po prostu usiądź w spokojnym miejscu z dobrą książką i kubkiem herbaty.

Relaks

Idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu jest czysty i uporządkowany pokój, w którym unosi się przyjemna woń kadzidełek czy olejków eterycznych. Uwierz też w siłę relaksującej muzyki – odgłosy natury, muzyka klasyczna czy muzyka do medytacji to naprawdę świetny wybór jeśli chcesz oczyścić swój umysł.

Zamknij oczy, oddychaj głęboko przez nos i poczuj jak spływa na Ciebie pozytywna energia.

Kiedy czujesz narastającą złość i zbliżający się wybuch, spróbuj przywołać w myślach uczucie towarzyszące Ci podczas tych codziennych chwil relaksu. Oddychaj powoli i licz w myślach od 10 do 1. Ze wszystkich sił postaraj się nie dać się ponieść agresji, a dzięki temu irytacja i złość powoli Cię opuszczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, J., & Edo, S. (1994). Emociones y salud. Anuario de Psicología. https://doi.org/10.1136/bmj.38668.616806.3A

  • Piqueras Rodriguez, J. A., Ramos Linares, V., Martínez Gonzalez, A. E., & Oblitas Guadalupe, L. A. (2009). Emociones negativas y su impacto en la salud mental y física. Suma Psicológica. https://doi.org/10.14349/SUMAPSI2009.136

  • Colegio Oficial de Psicólogos., M. . M., Pérez Pareja, J., Medinas Amorós, M. M., Palmer Pol, A., & Sesé Abad, A. (2008). Aspectos psicológicos relevantes en el estudio y el tratamiento del dolor crónico. Clínica y Salud. https://doi.org/ISSN: 1135-0806


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.