Dlaczego warto moczyć orzechy i nasiona? Które są najcenniejsze dla zdrowia?
Orzechy i nasiona to produkty żywnościowe, których nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Stanowią one cenne źródło niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu substancji odżywczych.
Ponadto orzechy i nasiona to najzdrowsze przekąski, po które bez obaw możesz sięgać w każdym momencie dnia. Dzięki nim unikniesz podjadania słodyczy i niezdrowych słonych krakersów i chipsów. Orzechy i rozmaite nasiona są gwarancją na to, że dłużej będziesz czuć sytość i bez problemu dotrwasz do następnego posiłku.
Odkryj cudowne właściwości orzechów i nasion oraz dowiedz się, dlaczego przed spożyciem warto je namaczać w wodzie. Zapraszamy do lektury!
Orzechy i nasiona to skarb dla naszego organizmu
Bakalie, suszone owoce, orzechy i nasiona od tysiącleci były obecne w piramidzie żywieniowej człowieka. Te naturalne produkty są źródłem energii i cennych składników odżywczych. Należy spożywać je regularnie, lecz w niewielkich ilościach.
Garść tych zdrowych przekąsek na dzień w zupełności wystarczy. Dzięki temu zdrowemu nawykowi unikniemy niedoboru witamin i składników mineralnych w organizmie.
- Stanowią bogate źródło białka roślinnego, które znakomicie eliminuje niekorzystne dla organizmu konsekwencje spożywania białka zwierzęcego. Z tego też powodu orzechy i nasiona są szczególnie zalecane dzieciom i sportowcom. Nie oznacza to jednak, że pozostali nie powinni się nimi zajadać. Wręcz przeciwnie.
- Dostarczają organizmowi dziennej dawki zdrowych tłuszczów – niezbędnych do zachowania prawidłowej masy ciała.
- Zawierają ogromne ilości błonnika pokarmowego, który znakomicie poprawia funkcje jelit oraz w naturalny sposób pomagają zapobiegać wzdęciom, zaparciom i innym zaburzeniom trawiennym.
- Zawierają mnóstwo wartościowych dla organizmu witamin i składników mineralnych.
Które z orzechów i nasion są najzdrowsze?
Obecnie do wyboru mamy ogromny wachlarz orzechów i nasion. Sięgaj po te, które najbardziej lubisz jak najczęściej.
Każde z nich wykazuje inne właściwości oraz stanowi źródło innych substancji odżywczych.
Orzechy
- Orzeszki pinii. Wyróżniają się wysoką zawartością witaminy B1.
- Orzechy włoskie. Fantastycznie poprawiają funkcje mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację.
- Orzechy laskowe. W naturalny sposób regulują poziom cukru we krwi oraz ułatwiają ponadto wydalanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
- Migdały. Stanowią znakomite wsparcie dla karmiących kobiet oraz dostarczają organizmowi witaminę E i wapń.
- Orzechy macadamia. Charakteryzują się wysoką zawartością zdrowych kwasów tłuszczowych.
- Orzechy brazylijskie. Stanowią naturalne źródło selenu.
- Orzeszki pistacjowe. Są cennym źródłem żelaza, w związku z czym znakomicie zapobiegają anemii oraz stanowią ponadto silne wsparcie w leczeniu tej choroby.
- Orzechy nerkowca: Są bogate w magnez – minerał wzmacniający układ mięśniowy i nerwowy organizmu.
Nasiona
- Nasiona słonecznika. Są cennym źródłem witaminy B1, witaminy E, magnezu, żelaza, fosforu i wapnia.
- Nasiona dyni. Są jednym z najlepszych naturalnych remediów przeciw pasożytom. Są niezastąpione głównie dla mężczyzn, ponieważ znakomicie dbają o zdrowie prostaty.
- Ziarna sezamu. Są najlepszym roślinnym źródłem wapnia. Idealne dla wegan jako zamiennik produktów mlecznych.
- Siemię lniane. Stanowi wartościowe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dbają o zdrowie i piękno skóry, włosów i paznokci.
- Nasiona chia. Wspomagają funkcje jelit, pomagają ponadto usuwać zbędne produkty przemiany materii oraz znakomicie obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Przeczytaj koniecznie: Pistacje – Dlaczego warto jeść je jak najczęściej?
Nie zapomnij o namoczeniu orzechów i nasion w wodzie!
Surowe orzechy i nasiona funkcjonują podobnie do roślin strączkowych. Oznacza to, że są pokryte substancjami znanymi pod nazwą inhibitorów enzymów. Ich zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu kiełkowaniu oraz zachowywanie ponadto cennych substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu rośliny.
Spożywając je na surowo, uniemożliwiamy naszemu organizmowi przyswajanie niektórych składników mineralnych i białek. Tym samym spowalniamy i utrudniamy procesy trawienne. Jeśli zanurzymy je na kilka godzin w wodzie, ułatwimy naszemu organizmowi trawienie i dodatkowo aktywujemy proces kiełkowania nasiona.
Poniżej wyszczególniamy odpowiedni dla każdego nasiona czas namaczania:
- Migdały: 12 godzin
- Nasiona chia i siemię lniane: 2 godziny
- Orzechy włoskie i orzechy laskowe: 8 godzin
- Nasiona dyni i sezamu: 6 godzin
- Nasiona słonecznika: 4 godziny
- Orzeszki pinii, pistacje, nerkowe, orzechy brazylijskie i macadamia: nie wymagają namaczania
Po aktywacji kiełkowania możemy uprażyć wymoczone orzechy i nasiona. Dzięki temu wzmocnimy ich smak i ponadto staną się one przyjemnie chrupiące.
Warto zaznaczyć, że siemię lniane i nasiona chia po namoczeniu zaczynają wydzielać galaretowaty śluz, który bardzo korzystnie wpływa na procesy trawienne. Najzdrowszą formą spożycia jest ich zmiksowanie razem z wydzielonym śluzem.
Przeczytaj koniecznie: Siemię lniane – czemu warto je jeść regularnie?
Spożywanie orzechów i nasion – jak i kiedy?
Chociaż orzechy i nasiona można spożywać w każdym momencie dnia, chcielibyśmy poradzić Ci, do których posiłków pasują one najbardziej. Zadbaj o to, by żadnego dnia nie zabrakło ich w Twoim menu!
- Stanowią one doskonały dodatek do płatków śniadaniowych lub owsianki.
- Przygotuj z ich dodatkiem domowej roboty kakaowy, osłodzony miodem krem.
- Wzbogacają smak i wartości odżywcze naturalnych soków, ponadto koktajli i owsianki.
- Uprażone i zmielone orzechy i nasiona fantastycznie wzbogacają walory smakowe sałatkowych sosów i dressingów.
- Zmielone na mąkę dodają wartości odżywczej ciastom, biszkoptom i ciasteczkom.
- Stanowią ponadto fantastyczny dodatek do domowych napojów roślinnych.
- Są znakomitym dodatkiem do deserów. Skuś się na pieczone jabłka z orzechami lub pomarańczę z miodem i płatkami migdałów.
- Możemy również wyhodować kiełki różnych nasion i dodawać je do rozmaitych dań i przystawek.
- Ponadto uprażone ziarna sezamu z dodatkiem zmielonej soli morskiej to naturalny produkt zanany pod nazwą gomasio. Przyprawa ta znakomicie wzbogaca smak i aromat potraw z ryżu i makaronów.