Depresja u nastolatków - 10 objawów

Należy nauczyć się identyfikować objawy depresji, żeby móc zareagować na czas i uniknąć poważniejszych konsekwencji. 
Depresja u nastolatków - 10 objawów

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Okres wczesnej młodości to czas, w którym kształtuje się nasza osobowość. Przeżywanie najróżniejszych doświadczeń fizycznych i emocjonalnych może prowadzić do poważnych problemów psychologicznych, takich jak depresja.

Według liczb opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), na całym świecie depresja dotyczy 350 mln osób. Występuje zwłaszcza u młodzieży pomiędzy 10. a 19. rokiem życia. Martwiący jest fakt, że choroba ta jest na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o przyczyny popełniania samobójstw.

Naukowcy, po przeprowadzonych badaniach, sporządzili listę objawów, dzięki którym można zdiagnozować tę przypadłość i zapobiec jej poważnym konsekwencjom.

Depresja u nastolatków – objawy

1. Zaburzenia snu

Jeżeli nastolatek nie wysypia się lub śpi kilkanaście godzin dziennie, codziennie, to znak, że dzieje się coś nie tak. Zaburzenia snu są fizyczną oznaką depresji i prowadzą do trudności w realizowaniu codziennych obowiązków.

Polecamy Ci przeczytać: Brak snu – 7 groźnych konsekwencji

2. Odżywianie się

Brak apetytu

Depresja bardzo często jest związana z nieodpowiednim odżywianiem się. Ciągły brak apetytu lub nieustanne objadanie się mogą oznaczać problemy emocjonalne lub psychologiczne. Często prowadzą też do poważnych chorób, takich jak anoreksja i bulimia.

3. Absolutny brak zainteresowań

Zdarza się, że w pewnym wieku nasze zainteresowania i hobby się zmieniają. Problem pojawia się wtedy, kiedy nastolatek całkowicie przestaje interesować się tym, co wcześniej uwielbiał i zawsze wybiera samotność.

4. Niewyjaśnione rozdrażnienie i ciągły smutek

Smutek

Bywają sytuacje w życiu każdego nastolatka, które mogą wywołać gniew, smutek i płacz. Nie ma w tym nic dziwnego. Ale uwaga! Jeżeli sytuacja tego typu powtarza się niemal codziennie, problemem może być depresja.

5. Niska samoocena

Depresja wpływa szczególnie na samoocenę nastolatka. Młodzież nie jest w stanie tego kontrolować i pojawiają się nieustanne krytyki wobec samych siebie. To naprawdę destrukcyjna postawa.

Należy jak najszybciej z tym walczyć, ponieważ tak niskie poczucie własnej wartości może prowadzić do poważnych zachwiań emocjonalnych.

6. Brak relacji społecznych

Znajomi

To jeden z pierwszych objawów. Nastolatkowie przestają wychodzić z domu, zamykają się w sobie i – w większości przypadków – unikają jakichkolwiek relacji społecznych.

7. Problemy z koncentracją

Jeżeli do problemów ze snem dorzucimy duże ilości stresu, powstaje naprawdę wybuchowa mieszanka: problemy z koncentracją, z podejmowaniem decyzji, pamięcią, itd.

Wszystko to przekłada się na wyniki w nauce.

8. Agresywne zachowania

Wybuchy agresji, “bulluing”, przemoc szkolna, szukanie zaczepki tego typu zachowania mogą wskazywać na próbę zamaskowania problemów z depresją.

Warto wspomnieć również o ryzykownych relacjach płciowych, zażywaniu narkotyków i piciu alkoholu.

9. Myśli samobójcze

Depresja u kobiet

W tym przypadku nie trzeba wiele komentować. Ciągłe mówienie o samobójstwie świadczy o ogromnych dolegliwościach natury psychologicznej i emocjonalnej.

Chęć odejścia z tego świata i brak chęci do życia mogą prowadzić do prób samobójczych lub do wyrządzenia sobie krzywdy fizycznej.

Przeczytaj również: Zachowaj mózg w świetnej formie!

10. Ucieczki z domu

Kiedy nastolatek miewa problemy z najbliższą rodziną, nie czuje się akceptowany i nieustannie dochodzi do konfliktów, bardzo często decyduje się na ucieczkę z domu.

Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ tego typu zachowanie może prowadzić do obrania tej złej, niebezpiecznej drogi. Na świecie jest wielu wrogo nastawionych ludzi i lepiej jest na nich uważać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thapar, A., Collishaw, S., Pine, D. S., & Thapar, A. K. (2012). Depression in adolescence. The Lancet. Lancet Publishing Group. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(11)60871-4
  • Dwivedi, K. N., & Varma, V. P. (2008). Depression in Children and AdolescentsDepression in Children and Adolescents (pp. 1–153). Whurr Publishers Ltd. https://doi.org/10.1002/9780470777954
  • Cicchetti, D., & Toth, S. L. (1998). The Development of Depression in Children and Adolescents. American Psychologist53(2), 221–241. https://doi.org/10.1037/0003-066X.53.2.221
  • Brunstein Klomek, A., Marrocco, F., Kleinman, M., Schonfeld, I. S., & Gould, M. S. (2007). Bullying, depression, and suicidality in adolescents. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry46(1), 40–49. https://doi.org/10.1097/01.chi.0000242237.84925.18
  • Ha, J. H., Kim, S. Y., Bae, S. C., Bae, S., Kim, H., Sim, M., … Cho, S. C. (2007). Depression and internet addiction in adolescents. Psychopathology40(6), 424–430. https://doi.org/10.1159/000107426

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.