Brak snu – 7 groźnych konsekwencji

· Luty 14, 2016
Brak snu powoduje wzrost ilości hormonów odpowiedzialnych za apetyt, a co za tym idzie, zwiększa się nasze łaknienie i przybieramy na wadze.

Niejedna z nas poczuła na własnej skórze skutki, które wywołuje brak snu. Notoryczne niewysypianie się sprawia, że nie możemy się skoncentrować, brakuje nam energii, a nasz wygląd pozostawia wiele do życzenia. Mało tego! Na dłuższą metę brak snu może powodować inne, dużo groźniejsze skutki.

Zgodnie z tym co twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powinno się sypiać od 7 do 8 godzin dziennie. Tylko wtedy zachowamy optymalny stan fizyczny, emocjonalny i mentalny. Wiadomo, że – ze względu na nasze codzienne obowiązki, styl życia i nowe technologie – sypiamy dużo mniej, a jakość naszego snu diametralnie spadła.

Niedawne badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w Teksasie udowodniły, że osoby, które się nie wysypiają (śpią poniżej 7 godzin) prezentują zmiany genetyczne, mogące prowadzić do dolegliwości takich jak otyłość, choroby serca, utrata pamięci, itp.

W dzisiejszym artykule podamy Ci wszystkie szczegóły związane z niewysypianiem się.

Brak snu podnosi ryzyko udaru mózgu

Udar mózgu

Naukowcy przekonują, że osoby niewysypiające się są szczególnie narażone na udar mózgu. Dorośli, którzy śpią poniżej 6 godzin dziennie są czterokrotnie bardziej podatni na tę przypadłość. Koniecznie weź to pod uwagę.

Otyłość

Jeżeli masz problemy z zaśnięciem lub sypiasz poniżej 6 godzin dziennie, to najprawdopodobniej wzrasta Twój apetyt i chęć sięgania po te najbardziej kaloryczne produkty. Dzieje się tak dlatego, że brak snu wywołuje zmiany hormonalne w organizmie.

W związku z powyższym, na dłuższą metę, brak snu może prowadzić do otyłości. Według przeprowadzonych badań podwyższa się poziom leptyny i greliny – hormonów odpowiedzialnych za łaknienie.

Cukrzyca

Trzustka

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób udowodnił, że niska jakość snu jest ściśle związana z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, ponieważ redukuje działanie insuliny.

Utrata pamięci

Powszechnie wiadomo, że brak wypoczynku sprawia, że stajemy się dużo bardziej zapominalscy i nie możemy się odpowiednio skoncentrować. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli sytuacja się przedłuży, może dojść do poważnych problemow kognitywnych.

Wystarczy jedna nieprzespana noc, a nasz mózg możne doznać poważnych uszkodzeń, ze względu na podniesiony poziom krwi. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski potwierdza, że niewysypianie się powoduje degenerację tkanek mózgowych.

Podwyższone ryzyko grypy

Grypa i przeziębienia

Zbyt mała ilość snu osłabia system immunologiczny i stajemy się bardziej podatni na grypy i przeziębienia. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon.

Choroby serca

W przypadku osoby, która nie wysypia się regularnie, jej ciało produkuje większe ilości hormonów i substancji chemicznych, które mogą prowadzić do chorób serca. Jedna z publikacji European Heart Journal przekonuje, że ci, którzy śpią poniżej 6 godzin, są o 48% bardziej narażeni na dolegliwości sercowe.

Ta sama publikacja podkreśla znaczenie snu w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia tętniczego i walce z zatorami na żyłach.

Większe ryzyko zachorowań na raka

Nowotwór

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że brak snu może być związany z ryzykiem zachorowań na raka jelita grubego. Badania przeprowadzone przy udziale 1240 osób wykazały, że w przypadku tych, którzy spali mniej niż 6 godzin, ryzyko pojawienia się polipów na jelitach było podwójne.

Polipy te, na dłuższą metę, mogą zmienić się w nowotwór złośliwy.