Depresja - jak okazać miłość komuś, kto na nią cierpi
Depresja to wykańczające oraz niebezpieczne zaburzenie, które może wyraźnie zaniżyć jakość życia tych, którzy na nią cierpią.
Grozi fizycznymi oraz emocjonalnymi następstwami, które mogą być bardzo poważne w skutkach.
Najbardziej alarmującą rzeczą jest to, że osoba, którą ogarnęła depresja czuje, że nikt nie może jej zrozumieć i zwykle izoluje się, by nie być osądzaną.
Depresja a miłość
I chociaż zostało udowodnione, że to choroba, która wymaga leczenia, nadal istnieją ludzie twierdzący, że depresja to cecha charakteru objawiająca się w pewnych sytuacjach. To, co jest pewne, to fakt, że nie jest łatwo przez nią przejść oraz wymaga wsparcia bliskich osób, aby wyleczyć ją całkowicie.
Dostarczymy Wam kilku porad jak okazać miłość i wsparcie tym, którzy cierpią na tą bolesną chorobę.
Oni nie są sami
Kiedy ktoś cierpi na depresję, ma wrażenie, że znajduje się w ciemnym tunelu wypełnionym przeszkodami.
Jako osoby bliskie, jest istotne, abyśmy dali im do zrozumienia, że nie są sami, i że mogą liczyć na naszą pomoc, by wyrwać się z tej trudnej sytuacji.
Na początku może się to wydawać bezużyteczne i zniechęcające, ponieważ pomimo naszych starań nie widzimy u nich poprawy. Jednakże stały wysiłek zapewni ich przynajmniej, że nie są osamotnieni w swojej walce.
Zobacz także: Samotność może być przyjemna, gdy jej potrzebujesz
Depresja? Rzuć wyzwanie destrukcyjnym myślom
Smutek z jakim kojarzona jest depresja zwykle przychodzi z olbrzymią ilością bolesnych i zdradliwych myśli. Powodują one niechęć do życia, obwinianie siebie oraz przywołują wszystkie wady, o których tylko dana osoba może pomyśleć.
Sposób na stawienie im czoła to wskazanie wszystkich zalet oraz osiągnięć osoby, która cierpi na depresję.
Pomoc w codziennych obowiązkach
Depresja sprawia, że domowe obowiązki zwykle pozostają niewykonane. Wraz z upływem czasu na meblach zbiera się kurz, sterta brudnych naczyń rośnie, a lodówka wydziela dziwne zapachy.
Te zjawiska połączone ze smutkiem i uczuciem bezradności sprawiają, że chory zaczyna czuć się jakby dotknął dna.
Zatem jedną z metod jest opanowanie chaosu oraz pomaganie w utrzymaniu czystego oraz harmonijnego domu.
Przygotuj zdrowy posiłek
Przechodząc przez chorobę tego typu, mogą nastąpić dwie rzeczy związane z odżywianiem: jadanie niewystarczająco lub zbyt dużo. W obu przypadkach to niebezpieczne, jako że wraz z upływem czasu w końcu odbije się to na zdrowiu fizycznym, co tylko pogorszy problem.
Depresja sprawia, że dana osoba znajduje wyjście w fast-foodzie lub po prostu omijaniu posiłków.
Jednakże przyczynia się to do niedoborów składników odżywczych oraz negatywnych konsekwencji zarówno dla ciała, jak i umysłu. Upewnij się, że udzielasz wsparcia poprzez ugotowanie zdrowego posiłku, najlepiej z produktów, które stymulują produkcję serotoniny.
Przeczytaj również: Jedzenie dodające energii – 8 najlepszych produktów
Przytulaj
Korzyści płynące z przytulania są udowodnione naukowo oraz zalecane przez wielu jako terapia na zwiększenie energii, poprawienie stanu umysłu i zdrowia psychicznego.
Mimo, iż wiele osób cierpiących na depresję nie lubi być dotykanych, szczery uścisk może je pocieszyć. A także dać do zrozumienia, że mogą liczyć na nasze wsparcie.
Nie pytaj o wyjaśnienia
Jednym z błędów, jaki popełniają ludzie chcący pomóc osobom, których dopadła depresja, to pytanie ich o wyjaśnienia lub naciskanie, by opowiadali o swoich problemach.
To, z czego nie zdają sobie sprawy to to, że zwykle chorzy nie chcą o tym rozmawiać. Zamiast tego wolą się zdystansować niż spróbować to zrobić.
Bezwarunkowe wsparcie oraz otucha mogą być zaoferowane bez potrzeby pytania o szczegóły. Jeżeli chora osoba sama nie zacznie mówić o swoich problemach, lepiej uszanować jej milczenie.
Depresja może wymagać poszukania razem profesjonalnej pomocy
Tak jak zaznaczyliśmy na początku, depresja to poważna choroba i w pewnym momencie może wymagać profesjonalnej interwencji. Mimo, że wsparcie i miłość bliskich osób mogą pomóc w pewnych przypadkach, to nie zawsze wystarcza, by przezwyciężyć chorobę całkowicie.
Specjaliści tacy jak psychiatrzy czy psychologowie posiadają środki, by dotrzeć do głębi sytuacji cierpiącej osoby, bez krzywdzenia chorego. A więc jednym ze sposobów na zarówno wspieranie oraz okazywanie miłości jest towarzyszenie choremu przy każdej wizycie u specjalisty.
Podsumowując, dobrze jest pamiętać, że pomaganie komuś w depresji nie jest łatwe oraz wymaga wewnętrznej siły. Humory oraz stany umysłu mogą być zaraźliwe oraz trudne w utrzymaniu w ryzach.
Ważne jest zgromadzenie całej siły, jaką dysponujesz, zanim zaoferujesz komuś pomoc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Turney, K. (2011). Labored love: Examining the link between maternal depression and parenting behaviors. Social Science Research. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2010.09.009
- Vittengl, J. R., Clark, L. A., & Jarrett, R. B. (2003). Interpersonal problems, personality pathology, and social adjustment after cognitive therapy for depression. Psychological Assessment. https://doi.org/10.1037/1040-3590.15.1.29
- Bodovski, K., & Youn, M. J. (2010). Love, discipline and elementary school achievement: The role of family emotional climate. Social Science Research. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2010.03.008
- Pincus, J. H. (2008). The Brain That Changes Itself: Stories of Personal Triumph From the Frontiers of Brain Science. The Journal of Nervous and Mental Disease. https://doi.org/10.1097/NMD.0b013e31817d2a8d
-
Grewen, K. M., Anderson, B. J., Girdler, S. S., & Light, K. C. (2003). Warm partner contact is related to lower cardiovascular reactivity. Behavioral medicine, 29(3), 123-130.