Depresja - 6 szkodliwych nawyków, które ją wywołują
Depresja to poważna choroba psychiczna wywoływana przez zaburzenie poziomu substancji chemicznych w mózgu – może to wynikać z negatywnego wpływu pewnych życiowych sytuacji, zaburzeń hormonalnych czy czynników środowiskowych.
Choroba ta objawia się przewlekłym uczuciem smutku, drażliwością czy wręcz utratą chęci życia. Depresja to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami ściągamy na siebie takie ryzyko. Czytaj dalej i poznaj 6 szkodliwych nawyków, które mogą w konsekwencji wywoływać depresję.
Depresja to problem zdrowotny, o którym wiemy coraz więcej; niestety jest on także coraz bardziej powszechny, zarówno u dorosłych, jak i nawet u nastolatków.
W większości przypadków epizody depresyjne są stosunkowo łagodne i sporadyczne, jeśli jednak w porę nie zostaną wyleczone, mogą przerodzić się w przewlekłą i groźną chorobę.
Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy z tego, że niezdrowy styl życia może być jedną z przyczyn rozwoju zaburzeń emocjonalnych i psychologicznych. Poniżej znajdziesz aż 6 przykładów.
1. Niezdrowe nawyki żywieniowe
Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że to, co jesz, wpływa nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. Wszystkie spożywane na co dzień produkty bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie naszych organów, a także połączeń nerwowych.
Niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze i rafinowane cukry, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które w konsekwencji prowadzą do podwyższenia poziomu stresu czy nawet takich problemów jak depresja.
Za stres odpowiada konkretny hormon, mianowicie kortyzol. Jest to chemiczna substancja, która negatywnie odbija się na stanie naszego zdrowia i na naszym samopoczuciu. Może to także wywoływać zaburzenia emocjonalne.
Jak to naprawić?
- Ogranicz swoje dzienne spożycie niezdrowej żywności.
- Zwiększ spożycie produktów bogatych w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i białka.
2. Siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia to wróg Twojego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Brak aktywności fizycznej może wywoływać wiele przewlekłych problemów zdrowotnych, między innymi takich jak depresja czy stany lękowe.
Regularnie ćwicząc zapewniasz sobie lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, jako że wysiłek prowadzi do wydzielania się w organizmie hormonów szczęścia.
Jak to naprawić?
- Wybierz swój ulubiony rodzaj czy zestaw ćwiczeń i staraj się wykonywać je codziennie.
- Poświęć co najmniej 30 minut każdego dnia na jakiś rodzaj aktywności fizycznej.
Zobacz także: Zdrowy tryb życia – 6 ważnych nawyków
3. Brak snu a depresja
Odpowiednia ilość i jakość snu odgrywają niezwykle ważną rolę dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy niedosypiamy lub cierpimy na przewlekłą bezsenność, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzi to naszemu organizmowi.
Nawet kilka dni niewyspania znacznie podnosi poziom kortyzolu, co zwiększa z kolei poziom lęku i niepewności. W efekcie stajemy się bardziej podatni na epizody depresyjne i gorzej radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami.
Jak to naprawić?
- Śpij co najmniej 8 godzin dziennie, bez przerwy.
- Jeśli masz problemy z zasypianiem, wykorzystaj naturalne sposoby, które najlepiej sprostają Twoim wymaganiom.
- Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać, unikaj też objadania się na noc.
4. Samotność Ci szkodzi
Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu chwili tylko dla siebie, jeśli jednak spędzasz samotnie zbyt dużo czasu, może być to groźne dla Twojego samopoczucia emocjonalnego. Człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje więc towarzystwa innych ludzi, by funkcjonować dobrze i czuć się bezpiecznie.
Związki z innymi ludźmi poprawiają naszą samoocenę i sprawiają, że czujemy się potrzebni. W przeciwnym wypadku stajemy się bardziej podatni na takie problemy zdrowotne jak stany lękowe czy depresja.
Jak to naprawić?
- Postaraj się spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną, nie unikaj spotkań, imprez czy wyjazdów.
- Nie wahaj się rozmawiać o swoich problemach i prosić o pomoc. Na pewno są wokół Ciebie godne zaufania osoby, które wyciągną do Ciebie dłoń.
Przeczytaj również: Samotność może być przyjemna, gdy jej potrzebujesz
5. Negatywne myśli
Negatywne uporczywe myśli to jedna z głównych przyczyn depresji. Być może nie zdajesz sobie sprawy z ich wpływu na Twoje samopoczucie, ale na dłuższą metę wywołują one smutek i rozgoryczenie.
Gdy w każdej sytuacji widzisz tylko negatywne jej skutki, masz wrażenie, że cały świat sprzysiągł się przeciw Tobie. Boisz się wyjść ze swojej strefy komfortu, a strach paraliżuje Cię i odbija się negatywnie na Twoim zdrowiu psychicznym.
Jak z tym walczyć?
- Naucz się w każdej sytuacji dostrzegać pozytywy i szansy. Myśl pozytywnie.
- Odetnij się od toksycznych ludzi i nie poświęcaj im czasu i energii.
- Nie bój się stawiać czoła wyzwaniom – masz prawo do błędów, ale masz też szansę na sukces.
- Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać pozytywne myśli. Na papierze łatwiej będzie Ci dostrzec dobre strony każdej sytuacji.
- Poświęć chwilę, by nauczyć się technik walki ze stresem i wyciszania się.
6. Stresująca praca a depresja
Niezwykle duży procent osób chorujących na depresję to ludzie pracujący w bardzo stresującym środowisku. Nadmiar obowiązków, mobbing czy problemy w pracy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie emocjonalne.
W pewnym momencie stres i frustracja osiągają taki poziom, na którym ciężko jest odnaleźć jakąkolwiek motywację.
Jak z tym walczyć?
- Naucz się odpoczywać i poświęcaj swojej pracy tyle czasu, energii i myśli.
- Unikaj kontaktu z ludźmi, którzy mają na Ciebie negatywny wpływ.
- Zadbaj o atmosferę w pracy, także poprzez odpowiednią muzykę, porządek, zapach czy inne tego rodzaju triki.
Czy widzisz u siebie pewne nawyki, które na dłuższą metę mogą prowadzić do rozwoju u Ciebie takich schorzeń jak depresja? Nie pozwól tej chorobie wygrać i weź sprawy w swoje ręce już dziś. Przede wszystkim jednak nie wahaj się prosić o pomoc – także specjalistów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marina Marcus, M. Taghi Yasamy, Mark van Ommeren, and Dan Chisholm, S. S. (2012). Depression: A Global Crisis. DEPRESSION: A Global Public Health Concern. https://doi.org/10.1021/jf102875b
- Kiecolt-Glaser, J. K., Derry, H. M., & Fagundes, C. P. (2015). Inflammation: Depression fans the flames and feasts on the heat. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2015.15020152
- Jacka, F. N., Pasco, J. A., Mykletun, A., Williams, L. J., Hodge, A. M., O’Reilly, S. L., … Berk, M. (2010). Association of western and traditional diets with depression and anxiety in women. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2009.09060881
- Tremblay, M. S., Colley, R. C., Saunders, T. J., Healy, G. N., & Owen, N. (2010). Physiological and health implications of a sedentary lifestyle. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism. https://doi.org/10.1139/H10-079
- Sarris, J., O’Neil, A., Coulson, C. E., Schweitzer, I., & Berk, M. (2014). Lifestyle medicine for depression. BMC Psychiatry. https://doi.org/10.1186/1471-244X-14-107
- Tsuno, N., Besset, A., & Ritchie, K. (2005). Sleep and depression. Journal of Clinical Psychiatry. https://doi.org/10.4088/JCP.v66n1008
- Benca, R. M., & Peterson, M. J. (2008). Insomnia and depression. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(08)70010-8