Demencja - 5 sposobów, aby jej zapobiec

Wraz z wydłużającą się średnią długością życia, wzrasta również ilość osób cierpiących na demencję. Dowiedz się jak można uniknąć dolegliwości związanych z układem nerwowym.
Demencja - 5 sposobów, aby jej zapobiec
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W nadchodzących dekadach demencja będzie dotykać coraz większej ilości osób. Nie przesadzamy: mówimy o rzeczywistości, której powinniśmy być świadomi. A oto dlaczego:

Średnia długość życia stale wzrasta. Oznacza to, że powiększa się grupa osób starszych objętych ryzykiem zachorowania na dolegliwości związane ze zwyrodnieniem układu nerwowego. Demencja stanie się praktycznie nieunikniona.

Stoimy przed wyzwaniem, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było takie powszechne. To dlatego nadszedł najwyższy czas, by zarówno środowisko medyczne, jak i naukowe, stworzyło nowe formy leczenia, zapobiegania oraz wczesnego wykrywania demencji.

Niezwykle istotne w dzisiejszych czasach jest również szczególne dbanie o nasze zdrowie. Mamy tu na myśli również naturalne sposoby na to, by demencja omijała nas szerokim łukiem.

Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się 5 sposobami na walkę z tą chorobą.

1. Stymulacja umysłu: coś więcej, niż sudoku

Stymulacja mózgu jest niezbędna w zapobieganiu pogarszaniu się zdolności poznawczych.

Mówimy o tych cudownych właściwościach, jakie posiada Twój mózg, zwanych neuroplastycznością, która pozwala na tworzenie nowych połączeń nerwowych. Jednakże nasze przekonanie, że rozwiązywanie krzyżówek i sudoku rozwiążą problem, nieco odbiega od prawdy.

Przyjaciele na wyprawie

Aby demencja nas nie dopadła, potrzebujemy interakcji społecznych, komunikacji oraz wyzwań. Musisz uczyć się nowych rzeczy, poszerzać horyzonty, śmiać się, sprzeczać oraz inspirować się ludźmi, którzy Cię otaczają.

Twój umysł rozjaśnia się, kiedy uczysz się nowych rzeczy (im bardziej skomplikowanych, tym lepiej). Coś takiego, jak nauka gry na instrumencie kiedy dobiegasz siedemdziesiątki, jest zbawieniem dla Twoich zdolności poznawczych.

2. Demencja, a kwasy tłuszczowe Omega 3

Tłuszcz rybi, to obok orzechów włoskich i awokado, najlepsze pożywienie dla Twojego mózgu. Ta naturalna substancja wspomaga jego funkcjonowanie, chroni Twoje serce oraz zapobiega neurodegeneracji związanej z podeszłym wiekiem.

Kapsułki z witaminą E

Warto nieco zmienić swoją dietę i dodać produkty zawierające omega 3 lub stosować suplementy diety.

3. Związek między aspiryną a zdrowiem mózgu

Niektóre badania, między innymi to opublikowane w brytyjskim dzienniku Telegraph, wykazały niejaki związek między długotrwałym spożywaniem aspiryny a zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na Alzheimera.

Aspiryna zażywana w małych ilościach i w pewnym wieku, chroni Twoje komórki mózgowe. Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) zmniejsza zapalenie stawów i mięśni, jak również zapobiega pogorszeniu się zdolności umysłowych oraz zaniku neuronów.

Aspiryna rozrzedza również krew, a przez to zapobiega atakowi serca oraz udarom mózgu.

Mimo to, nie powinieneś sam decydować się na dzienne zażywanie aspiryny. Twój neurolog powinien przeanalizować Twój stan zdrowia oraz czynniki ryzyka zanim przepisze Ci regularne zażywanie tego leku.

4. Ćwiczenia oraz dieta śródziemnomorska

Zdrowa dieta, czyli taka, która zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, powinna być bogata w błonnik, świeże owoce i warzywa, chude mięso i orzechy. Czasami coś tak prostego, jak lampka czerwonego wina dziennie może wspierać funkcjonowanie serca i mózgu.

Sałatka i oliwa

Dieta śródziemnomorska jest znakomitym przykładem idealnego sposobu odżywiania. Włączenie do diety oliwy z oliwek, ryżu oraz innych naturalnych składników, unikając jednocześnie żywności przetworzonej, oznacza dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów, witamin oraz antyoksydantów.

Zapamiętaj: aby zmaksymalizować jakość życia oraz sprawić, by demencja Cię nie dotknęła, aktywność fizyczna jest absolutnie niezbędna. Staraj się być aktywnym każdego dnia, powiedz “tak” bieganiu, pływaniu, tańcu, rowerowi oraz wybierz wieczorny spacer zamiast telewizji.

5. Demencja – chroń się przed nią dbając o serce

W dzisiejszym artykule kładliśmy spory nacisk na dbanie o nasz mózg, jego funkcjonowanie oraz sprawność za pomocą zdrowej diety. Demencja jednak ma nie tylko związek z mózgiem, ale i sprawnością serca.

Jeżeli nie zadbasz o swój mózg poprzez dbanie o swoje serce, straci on siłę, zdrowie oraz odporność.

Dlatego tak ważne jest zwracać uwagę na poniższe czynniki:

  • Kontroluj swój poziom cholesterolu 
  • Obserwuj swój poziom cukru we krwi
  • Dbaj o odpowiednie ciśnienie
  • Unikaj nadwagi

Na koniec, nie powinieneś zapominać o swoim życiu emocjonalnym, które również wpływa na Twój stan zdrowia. Stres i zmartwienia to główni wrogowie tak ważnych organów, jak serce i mózg.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Scout, B. K., & Laguna, N. A. (2005). Aspirina. Pros y contras. Medicina Interna de Mexico.
  • García, R. G., & López-Jaramillo, P. (2008). Uso de aspirina en la prevención de enfermedades cardiovasculares. Revista Colombiana de Cardiología.
  • Crassard, I., Niclot, P., & Bousser, M. G. (2000). Aspirine et accidents ischémiques cérébraux. La Revue de Médecine Interne. https://doi.org/10.1016/S0248-8663(00)88724-X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.