Home » Styl życia » Data ważności – nie ignoruj jej w tych 7 przypadkach
Data ważności – nie ignoruj jej w tych 7 przypadkach
Czerwiec 24, 2017
Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze mogą być szkodliwe dla zdrowia jeśli zjesz je po upływie terminu ważności? Dowiedz się w których przypadkach konieczne jest przestrzeganie daty ważności.
Data ważności na wielu produktach nie jest terminem, którego trzeba bezwzględnie przestrzegać. Są jednak pewne produkty, które spożyte po podanym terminie ważności mogą mieć bardzo zły wpływ na organizm, włącznie ze spowodowaniem zatrucia pokarmowego.
Są to te produkty żywnościowe, które szybko się rozkładają pod wpływem działania bakterii. Warto wiedzieć w których przypadkach data ważności jest zaleceniem, którego nie wolno ignorować.
Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych produktów i dowiesz się jaki mają one wpływ na organizm kiedy są spożywane po upływie terminu ważności.
1. Biały ser
Żółte sery mogą być przechowywane przez bardzo długi czas, nawet po upływie ich terminu ważności. W przypadku białego sera jest jednak inaczej ponieważ jego skład różni się od składu żółtych serów i jego zjedzenie po tym, jak upłynęła ich data ważności może być niebezpieczne dla zdrowia.
W zbyt długo przechowywanym białym serze zaczynają się rozwijać szkodliwe dla ludzkiego organizmu bakterie Listeria Monocytogenes.
Prowadzą one do osłabienia układu odpornościowego i zakłócają funkcjonowanie procesów trawiennych.
2. Mięso mielone
Jeśli chodzi o spożycie wszelkich rodzajów mięs, musisz bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i higieny.
Mięso mielone jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii E. coli, dlatego jego data ważności to pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić przed jego spożyciem.
Przeterminowane mięso mielone może prowadzić do zatrucia organizmu takimi bakteriami, jak:
E. Coli,
Salmonella,
Listeria monocytogenes,
Staphylococcus aureus.
Kiedy bakterie te przedostaną się do układu pokarmowego, zaczynają produkować silne toksyny i wywołują wywołują zatrucie pokarmowe.
3. Świeże owoce leśne
Kiedy kupujesz świeże owoce leśne, truskawki lub maliny, warto je zamrozić zanim jeszcze w pełni dojrzeją. Zalecenie to wynika z faktu, że kiedy owoce te zaczynają się psuć, na ich powierzchni rozwijają się bakteria o nazwie Cyclospora.
Jeśli zjesz owoce zawierające tego rodzaju bakterie, możesz doświadczyć nieprzyjemnych objawów ze strony układu trawiennego. Najczęstsze symptomy zatrucia bakterią Cyclospora to mdłości, wymioty, wzdęcia i skurcze żołądka.
4. Wędliny
Świeżość wędlin jest dosyć trudno określić ponieważ zawierają one konserwanty, które poprawiają ich wygląd. Niestety, pysznie wglądająca wędlina może zawierać składniki, które szkodzą organizmowi kiedy przedostaną się do żołądka i jelit.
Kiedy upływa data ważności wędliny, produkt ten zaczyna się rozkładać i rozwijają się w nim niebezpieczne bakterie, takie jak Listeria i E. coli.
Bezwzględnie przestrzegaj daty ważności podanej na opakowaniu wędlin i zjadaj tego typu produkty w ciągu tygodnia od momentu ich otwarcia.
5. Surowe jajka – data ważności jest kluczowa
Zatrucie jajkami to jeden z najczęstszych problemów, jakie odnotowują lekarze, do których zgłaszają się pacjenci z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jajka są bardzo ważnym elementem w naszej diecie, ale przynoszą one korzyści zdrowotne tylko jeśli są spożywane zanim minie ich data ważności.
Najbezpieczniej jest jeść jajka gotowane na twardo i podchodzić ostrożnie do produktów takich, jak sosy i desery robione za bazie jajek.
Spożywanie przeterminowanych jajek to najprostsza droga do zakażenia salmonellą.
6. Krewetki
Krewetki należy jeść tylko i wyłącznie kiedy są świeże. Przyrządzaj je maksymalnie w jeden dzień po zakupie lub zamroź je natychmiast po przyniesieniu do domu.
Krewetki psują się bardzo szybko, a kiedy zaczynają się rozkładać, rozwijają się w nich liczne bakterie. Pamiętaj również o tym, aby przyrządzając krewetki chronić inne produkty, które mogłyby znajdować się w ich pobliżu.
Należy również dokładnie umyć powierzchnię, na której były przyrządzane.
7. Kurczak
Kurczak jest chudym mięsem, którego spożycie jest zalecane głównie ze względu na wysoką zawartość białka i aminokwasów. Należy jednak pamiętać o tym, aby przyrządzając kurczaka zawsze dokładnie oczyścić powierzchnię, na której się znajdował on np. podczas krojenia.
Nie używaj również tego samego noża do krojenia surowego kurczaka i innych produktów, szczególnie jeśli nie będą potem poddawane obróbce termicznej.
Pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk po tym, jak dotykałeś kurczaka, aby nie przenosić bakterii na inne produkty spożywcze lub do jamy ustnej.
Mięso z kurczaka, które jest nieodpowiednio rozmrożone lub spożywane po upływie terminu ważności to potencjalne zagrożenie przedostania się bakterii E. coli lub salmonelli do układu pokarmowego.
Aby uniknąć problemów wywoływanych przez bakterie rozwijające się w przeterminowanych produktach, staraj się kupować na bieżąco tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz.
W ten sposób nie będziesz mieć w lodówce produktów, które niepotrzebnie zalegają i mogą się popsuć.
Zawsze sprawdzaj datę ważności na opakowaniu i w przypadku wymienionych powyżej produktów wyrzuć je, nawet jeśli ze względów ekologicznych normalnie tego nie robisz.
Z czasem rzeczy takie jak ręczniki nabierają żółtawego koloru, którego zwykle nie można usunąć podczas zwykłego prania. Ponadto ich tkanina często traci swoją puszystość i zdolność absorpcji. Ale czy wiesz, że czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną daje rewelacyjne efekty? Chociaż prawdą…
Przytulny dom, w którym wszyscy czują się dobrze i spokojnie, to pragnienie każdego z nas. Na aranżację naszych wnętrz w rzeczywistości składa się wiele rozmaitych czynników: meble, wystrój, kolor, oświetlenie, atmosfera domowa… Jednakże największą siłę, która potrafi zmienić każde pomieszczenie,…
Organizacja łazienki to dla niejednego z nas wielkie wyzwanie. Nierzadko na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić naprawdę sporo rzeczy, przede wszystkim mnóstwo drobiazgów. W tym ostatnim przypadku bardzo oryginalnym i eleganckim rozwiązaniem mogą okazać się szklane słoiki i flakony. Do dyspozycji…
Własnoręcznie przygotowany ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków może bardzo ci się przydać podczas prac domowych. Ten składnik organiczny może zastąpić wiele konwencjonalnych chemikaliów, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Chociaż niektórzy o tym nie wiedzą, środek czyszczący ze…
Wilgoć może nawiedzić dom, pojawiając się w każdym jego rogu i kącie. Aby w porę rozpoznać problem, należy pamiętać o kilku znakach ostrzegawczych. Jeśli sygnały wydają Ci się znajome, natychmiast zareaguj, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, jakie może spowodować wilgoć w…
Nie wiesz, jak uporządkować Twoje ubrania? Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są organizery na ubrania. Oto kilka pomysłów, które możesz wykonać sam używając materiałów, które prawdopodobnie masz w domu. Wiele razy nasze szafki przypominają pudła krawieckie, gdzie wszystko jest pomieszane i…