Czy ciąża i jej objawy mogą dotknąć mężczyznę?
Okazuje się, że wielkie przeżycie jakim jest ciąża, zmiany, jakie ze sobą niesie i dolegliwości, które nieodłącznie jej towarzyszą, dotykają nie tylko kobiety, które spodziewają się dziecka. Partnerzy przyszłych mam również przechodzą przez szereg zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Zjawisko zwane syndromem Kuwady to występowanie objawów, jakie niesie ze sobą ciąża zarówno u kobiety w błogosławionym stanie, jak i u mężczyzny.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, w poniższym artykule zaprezentujemy powody, dla których mężczyźni podobnie jak ich partnerki zaczynają odczuwać symptomy ciąży.
Ciąża, a mężczyźni
Jeszcze kilka lat temu mężczyźni nie wykazywali tak dużego zaangażowania w okres, w którym kobieta spodziewa się dziecka. Do tej pory było to zadanie tylko i wyłącznie dotykające płeć piękną.
Gdy kobieta zachodziła w ciążę, osobami które jej towarzyszyły, wspierały i pomagały przejść przez ten okres były – matka, teściowa, siostry, kuzynki czy przyjaciółki. To one przez dziewięć miesięcy stały na straży, aż do porodu, jak i w okresie połogu.
Rola męża i ojca ograniczała się do pracy i zdobywania pieniędzy na utrzymanie rodziny.
Ojcostwo nowym stylem życia
Dzisiaj można zaobserwować znaczne zmiany. W XXI wieku ciąża to nie tylko sprawa kobieca. Przyszli rodzice razem uczęszczają na kontrole lekarskie, uczestniczą w zajęciach szkół rodzenia, czytają książki dotyczące ciąży i pierwszych lat życia dziecka, konsultują doświadczenia z innymi rodzicami.
Podsumowując, dziś obserwujemy stuprocentowe zaangażowanie obydwu partnerów w oczekiwanie na przybycie nowego członka rodziny.
Najprawdopodobniej doprowadziło to do zmian na poziomie psychicznym, ale i biologicznym u mężczyzn. Naukowcy odkryli i zgodnie potwierdzają, że większość z nich, przyszłych ojców, doświadcza tych samych objawów, które dotykają ich partnerki w ciąży.
Zmiany te można zaobserwować zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ostatnim miesiącu oraz podczas porodu. Mogą powodować one podniesienie poziomu testosteronu, a nawet stężenia prolaktyny — hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka w gruczołach sutkowych.
Przyszli ojcowe identyfikują się z przyszłymi matkami i zaczynają odczuwać podobnie jak one.
Liczne badania potwierdzają, że syndrom Kuwady (nazwa pochodzi od francuskiego słowa couver oznaczającego wylęganie) pojawia się zwłaszcza u tych mężczyzn, którzy są szczególnie zżyci ze swoją partnerką i silnie pragną zostać ojcem.
Dobrą wiadomością jest to, że w przyszłości, po narodzinach dziecka, rodzice w równym stopniu wykazują odpowiedzialność w opiece nad potomkiem.
Zobacz też: Świeżo upieczony ojciec – zmiany i wyzwania!
Ciąża – jakie są objawy u mężczyzn?
Być może nie jest to odpowiednie określenie – mężczyzna w ciąży. Jednak niektórzy przyszli ojcowie nawet przybierają na wadze podobnie jak ich ciężarne partnerki.
Niektórzy twierdzą, że jest to ciąża rzekoma z chęci solidaryzowania się z ukochaną. Jednak prawdą jest, że w większości przypadków nie jest to decyzja zależna od mężczyzny, a od zmian hormonalnych i psychologicznych, które zachodzą w organizmie i których nie można uniknąć ani kontrolować.
Lęk i niepokój
Nie ma co ukrywać, że po pojawieniu się dziecka na świecie całe dotychczasowe życie ulega zmianie. Dlatego też zarówno przyszłe mamy, jak i ojcowie odczuwają niepokój, są nerwowi i niespokojni.
Radości z powiększenia rodziny jednocześnie towarzyszy obawa, czy podołają trudnemu zadaniu zajęcia się, opiekowania i wychowania małego człowieka. Wraz ze zbliżaniem się daty rozwiązania, uczucie strachu się potęguje. Innymi częstymi objawami są bezsenność, stany lękowe i stres.
Mężczyzna również jest rozdrażniony i niespokojny w związku z ciążą partnerki. Stara się nie przegapić żadnej wizyty u lekarza ani niczego, co ma związek z jego potomkiem. Może się to wiązać ze wzrostem ciśnienia krwi, szybszym biciem serca, nadmiernym poceniem na samą myśl o przyszłości.
W takich momentach istotne jest zachowanie pewności siebie i spokoju, aby przekazać te uczucia partnerce, a później swojemu potomkowi.
Sprawdź także: Niepokój i lęk – 5 najlepszych naturalnych środków
Poranne mdłości
Ciąża głównie kojarzy się z porannymi wymiotami i nudnościami. Może być to zaskakujące, ale mężczyźni również mogą na nie cierpieć.
Wyjaśnieniem naukowym tych dolegliwości u kobiet jest zwiększony poziom estrogenów w organizmie, natomiast u mężczyzn związane jest to ze stresem i lękiem.
W takich wypadkach należy szczególnie zadbać o dietę i zdrowo się odżywiać, co pomoże zapobiec porannym mdłościom. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych takich jak joga czy medytacja oraz spać odpowiednią ilość godzin.
Przyrost masy ciała
Nie trzeba chyba wyjaśniać, dlaczego obwód brzucha u kobiet w ciąży zmienia się z tygodnia na tydzień. Jaki natomiast ma to związek z przybieraniem na wadze u mężczyzn? Jaki jest powód tycia do tego stopnia, że prześcigają oni swoje partnerki w rozmiarach?
Przyszli ojcowie, podczas gdy ich partnerka jest w błogosławionym stanie, powiększają swoją masę ciała o około 6 kg.
Ponownie jednym z winowajców jest stres i niepokój, który wpływa na zmiany w diecie i ilości spożywanych pokarmów dziennie. Wtedy w dużych dawka jest wydzielany hormon stresu — kortyzol i w dużej mierze to on jest za to odpowiedzialny.
Ważne jest, by dołożyć wszelkich starań i utrzymać go na stałym poziomie, ponieważ reguluje on poziom glukozy we krwi. Stąd, gdy jego stężenie w organizmie jest podwyższone, jest bardzo prawdopodobne, że będą miały miejsce niekontrolowane napady jedzenia o każdej porze dnia i zwłaszcza w nocy.
Ciąża nie zwalnia ze zdrowego odżywiania. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni przestrzegać zrównoważonej, zbilansowanej diety, aby ustrzec się przed niekontrolowanym przyrostem masy ciała, która później może być niebezpieczne dla zdrowia.
Zmiany nastroju, a ciąża
Wszyscy wiemy, że ciąża to jedna wielka huśtawka nastrojów. Amplituda wahań jest bardzo szeroka i zmienia się w ciągu kilku minut od łez do śmiechu, od niepokoju i gniewu do spokoju i łagodności. Rewolucja hormonalna, która ma miejsce w organizmie, odbija piętno na zachowaniu kobiet w ciąży.
W przypadku mężczyzn za sprawą stanów lękowych, niepokojów oraz stresu mogą oni również doświadczać nagłych zmian i wahań nastroju.
Najważniejsze jest by obydwoje z partnerów byli otwarci i gotowi zrozumieć siebie nawzajem. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna znajdują się w nowej, nieznanej sytuacji. Oczywiste jest, że będzie odbijać się to na nastroju i samopoczuciu zarówno jednego, jak i drugiego.
Najważniejsze to dużo cierpliwości i zrozumienia podczas przeżywania tego jakże pięknego momentu w życiu!