Czujesz się zagubiona? Oto pięć sposobów na odnalezienie właściwej drogi

Jeżeli czujesz się zagubiona bardzo ważne jest uświadomienie sobie, które rzeczy na swojej życiowej drodze jesteś gotowa poświęcić, a które są dla Ciebie fundamentalne. Powinnaś też doskonale wiedzieć jaką cenę jesteś gotowa zapłacić za spełnienie Twoich marzeń.
Czujesz się zagubiona? Oto pięć sposobów na odnalezienie właściwej drogi

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Co mogłabyś dziś powiedzieć o swoim samopoczuciu? Skoro właśnie czytasz ten artykuł, prawdopodobnie robisz to, ponieważ czujesz się nieco zagubiona, rozczarowana. Jeśli nie teraz, to być może całkiem niedawno czułaś się jak kobieta zagubiona na swojej życiowej drodze.

Uważasz, że to dziwne? Nie myśl tak. Nie ma w tym nic dziwnego. Każdej z nas zdarza się czasem uczucie, w którym dominuje zagubienie, brak pewności siebie, brak pewności na temat podjętych przez nas decyzji.

Taka sytuacja często pojawia się nawet, gdy prowadzimy szczęśliwe życie rodzinne, mamy dobre relacje z przyjaciółmi, czy właśnie wykonujemy naszą wymarzoną pracę. W czym zatem tkwi problem? Jak do niego podejść?

Jeżeli po raz kolejny zdarza Ci się chwila, w której czujesz się zagubiona, przede wszystkim zastanów się nad tym, co w Twoim życiu przebiega w sposób prawidłowy. To moment na to, by na chwilę zwolnić, zastanowić się dogłębnie.

Zagubiona, ale nie bez wyjścia

Prawdopodobnie zauważysz, że nie poświęcasz wystarczającej uwagi najważniejszej osobie w Twoim życiu – Tobie samej. Żeby skutecznie rozwiązać problem przyjrzyj się uważnie swojemu życiu odpowiadając na kilka pytań, które znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

1. Jak mogę wprowadzić więcej radości i rozrywki w dzisiejszej sytuacji?

Dopiero, co powiedzieliśmy, że możesz się czuć zupełnie zagubiona nawet w chwili, gdy pozornie wszystko idzie po Twojej myśli, dokładnie tak, jak sobie założyłaś. Dlaczego więc czujesz się zagubiona – zapytasz.

Rower z balonami

Otóż całkiem możliwe, że zbyt mocno starasz się spełnić oczekiwania innych wobec Twojej osoby.

Oczywiście nie ma w tym nic złego. Ale tylko wtedy, gdy nie robisz tego kosztem własnych potrzeb. Kiedy bliżej się przyjrzysz swojej sytuacji, możliwe, że stwierdzisz, iż spełnianie cudzych oczekiwań zepchnęło na dalszy plan Twój czas na rozrywkę, na wypoczynek, na osiąganie pełni radości.

Zanim więc postawisz kolejny krok na drodze do spełnienia wszystkich możliwych obowiązków, po prostu zadbaj o siebie. Zrób najpierw coś, co pomoże Ci odzyskać radość. Pozwól sobie poprawić humor.

Podaruj sobie nieco czasu. Włóż trochę wysiłku w uszczęśliwienie samej siebie.

Możliwości są nieskończone, ale ta właściwa zależy wyłącznie od Ciebie, od Twoich upodobań i od tego, jak dobrze znasz samą siebie. Zastanów się zatem nad tym, czego Ci potrzeba i przy odrobinie poświęconego sobie czasu spraw sobie tę radość.

2. Jaką cenę jestem gotowa zapłacić, aby nie podążać za niespełnionymi marzeniami?

Jeżeli natomiast czujesz się zagubiona z powodu pracy nad projektem, który wydaje się być coraz bardziej nieosiągalny, być może bierzesz pod uwagę zaprzestanie dalszych wkładania w niego dalszych wysiłków.

Zanim tak zrobisz, zachęcamy Cię do tego, byś pomyślała przez chwilę nad tym jakie konsekwencje przyniesie podjęcie takiej decyzji.

Kobieta trzyma się za głowę, czując, że jest  zagubiona

Nie chcemy przez to powiedzieć, że w niektórych przypadkach zarzucenie źle ocenionych inwestycji nie jest rozsądne. Bynajmniej. Mamy raczej na myśli, żebyś zastanowiła się nad tym, co podjęcie takiej decyzji oznaczałoby w rzeczywistości dla Ciebie samej.

Zastanów się więc nad tym jaką cenę tak naprawdę zapłacisz za porzucenie gonitwy za takim niespełniającym się marzeniem. U niektórych takie działanie może wywołać dominujące uczucie napięcia, a u innych może bezpośrednio wpłynąć na relacje z innymi i sposób wykonywania pracy.

Nikt nie może podjąć tej decyzji za Ciebie. Tylko Ty w spokoju i poświęcając czas na przemyślenie sytuacji możesz podjąć tę najwłaściwszą decyzję. Dlatego z wyprzedzeniem zastanów się nad konsekwencjami.

3. Ile jestem gotowa poświęcić, by kontynuować walkę o spełnienie danego marzenia?

To pytanie stanowi doskonałe uzupełnienie dla poprzedniego. Należy do jednego z pierwszych pytań, które powinnaś sobie zadać, gdy czujesz się zagubiona. Dlaczego?

Przeczytaj również podobny artykuł: Decyzje, czyli zbłądzić by znów się odnaleźć

Ponieważ czasem kontynuowanie walki o spełnienie jakiegoś marzenia może wyłącznie zwiększyć poziom odczuwanego stresu, może stać się jeszcze bardziej męczące, jak dotąd i może wymagać podjęcia decyzji, których tak naprawdę wolelibyśmy nie podejmować.

Żeby uczciwie odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przeanalizować w zestawieniu wszystkie za i przeciw. Na tej zasadzie będziesz mogła właściwie ocenić, czy ze spokojem serca możesz zrezygnować z dalszej walki o spełnienie trudno osiągalnych marzeń.

Aby jednak nie popełnić błędu musisz zadbać o to, by odpowiedzi na stawiane sobie pytania były jak najbardziej obiektywne, szczere. Pomyśl również o tym, jak podjęta przez Ciebie decyzja wpłynie na Twoich bliskich i przyjaciół.

Ostatecznie, wszystkie decyzje powinny być wyłącznie Twoje. Każdą z nich podejmuj jednak w pełni świadomie, myśl o konsekwencjach. Zapewnij sobie w tym celu odpowiednie warunki do rozmyślania i przeprowadzenia niezbędnych analiz.

4. Co mogę zrobić, by stać się lepszą osobą?

Z jakich jeszcze powodów mogłabyś czuć się zagubiona? Być może odczuwasz, że to, co robisz nie jest w pełni zgodne z wyznawanymi przez Ciebie zasadami. Może nawet podejmując pewne decyzje nie byłaś do końca szczera sama ze sobą.

Być może tak bardzo skupiałaś się na sobie, że zupełnie nie zwracałaś uwagi na to, jak to, co robisz odbije się na Twoim otoczeniu.

W takiej sytuacji zastanów się przez chwilę nad tym, co w rzeczywistości możesz zrobić, by stać się lepszą osobą. Pamiętaj o tym, że jakikolwiek wysiłek w tym kierunku będzie opłacalny i przyniesie pozytywne zmiany. Staniesz się lepsza dla innych, ale również staniesz się lepsza wewnętrznie, dla samej siebie.

Kiedy dobrze się nad tym zastanowisz, bez wątpienia znajdziesz wiele sposobów na to, by stać się lepszym człowiekiem, rozpoczynając choćby od najdrobniejszych zmian.

5. Jak czuję się sama ze sobą?

Czyż nie jest to jedno z najważniejszych pytań? Kiedy poczujesz się zagubiona, stracisz cel z oczu, nie wahaj się odszukać na nie odpowiedzi. choć może się okazać bardzo złożona i niełatwa do zrozumienia, to stanowi podstawę do tego, byś mogła pomóc samej sobie.

Kobieta przygląda się sobie w lustrze

W tym celu zapomnij przez chwilę o tym kim jesteś, co powinnaś zrobić, a także o opiniach i o tym jak oceniają Cię inni. Pozostań przez chwilę sama z sobą. Czy jesteś dumna z tego, co robisz w życiu? Czy uważasz, że to co robisz, wnosi coś w życiu pozostałych ludzi?

Jeżeli w swoim wnętrzu poczujesz, że nie robisz w swoim życiu tego, co powinnaś, z pewnością będziesz się czuła nieswojo. To dlatego, że nie możesz się wewnętrznie oszukiwać w celu usprawiedliwiania pewnych niepożądanych zachowań.

Podsumowując…

Stawiając sobie pięć wyżej wymienionych pytań możesz nabrać pewności co do tego w jakim punkcie się znajdujesz i jaki kierunek powinnaś w życiu obrać. Z łatwością odnajdziesz właściwą drogę.

W całym tym procesie zachowaj jednak nieco cierpliwości. Bo choć pytania te wydaja się na pozór łatwe, znalezienie udzielenie sobie na nie szczerych odpowiedzi już takie nie jest. Wymaga przeprowadzenia dogłębnej analizy swojego wnętrza. Bądź więc ze sobą zupełnie szczera, a odnajdziesz tę właściwą drogę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.