Czerwone pieprzyki: Czy to powód do obaw?

Czerwone znamiona same w sobie nie są powodem do niepokoju, chyba, że towarzyszy im dyskomfort, ból, pieczenie czy krwawienie. Wówczas trzeba niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.
Czerwone pieprzyki: Czy to powód do obaw?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pieprzyki pojawiają się w ciągu naszego życia w różnych miejscach naszego ciała. Występują one w różnych kształtach i kolorach i zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na pieprzykach i znamionach w kolorze czerwonym.

Czerwone pieprzyki to najczęściej nabyte naczyniaki, których pojawienie się jest uwarunkowane genetycznie i jest zazwyczaj związane ze starzeniem się skóry. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czerwone pieprzyki: 5 podstawowych faktów

Czerwone pieprzyki pojawiają się na skórze najczęściej pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą występować także u nastolatków, czy nawet dzieci. Często zwracamy uwagę na ich pojawienie się, gdyż rzucają się w oczy swoją czerwoną barwą. Niektóre osoby sięgają po różne naturalne sposoby usuwania tego rodzaju znamion.

Mimo że najczęściej czerwone pieprzyki nie mają podłoża nowotworowego i nie są wywoływane przez szkodliwe działanie promieni słonecznych, wciąż warto dokładnie im się przyglądać i jeśli coś nas zaniepokoi, niezwłocznie udać się do lekarza. Kilka innych faktów znajdziesz poniżej.

Pieprzyki na szyi

Skąd biorą się czerwone znamiona?

Czerwone pieprzyki są skutkiem rozszerzenia się naczyń włosowatych, wywołanego przez mikro urazy naczyń krwionośnych. Najczęściej występują one na ramionach i klatce piersiowej.

  • Eksperci porównują je często do żylaków. Podstawowa różnica jest jednak taka, że układają się one raczej poziomo, a nie pionowo.
  • Warto wspomnieć także o tym, że znamiona mogą być łagodnymi guzami zawierającymi melaninę, które raczej nie rozwijają się w guzy złośliwe.

Pieprzyki i znamiona na skórze

Na Twojej skórze mogą jednocześnie pojawiać się zarówno pieprzyki, jak i znamiona o czerwonym zabarwieniu.

  • Rozszerzające się naczynia włosowate to cecha tzw. cery naczyniowej. Wówczas czerwone znamiona przypominają wyglądem niewielkie pajączki. Mogą pojawiać się jako reakcja na zmianę temperatury lub w trakcie ciąży.
  • Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju zmiany skórne pojawiają się i znikają samoistnie, z biegiem czasu.
  • Spośród znamion możemy wyróżnić także takie, z którymi się rodzimy. Mogą mieć one zróżnicowaną barwę – od czerwonej, po lekko fioletową.
  • Krwiaki i naczyniaki, z którymi rodzi się dziecko, mogą zniknąć z czasem. W niektórych przypadkach pozostają jednak na całe życie.

Czy powinnam się martwić?

Jeszcze raz podkreślmy, że czerwone pieprzyki nie są objawem choroby nowotworowej. Mogą być łagodnymi guzami, warto więc dokładnie je obserwować, ale nie wpadać niepotrzebnie w panikę.

  • Tego typu zmiany często występują w większej ilości w jednym miejscu.
  • Nie powinny wywoływać bólu ani dyskomfortu. Jeśli jest inaczej, wówczas należy udać się do lekarza.
  • Czerwone znamiona nie powinny krwawić. Jeśli po dotknięciu występuje krwawienie, koniecznie umów się na wizytę u specjalisty.
  • Zwracaj uwagę na kolor i kształt pieprzyka. Jeśli są ciemniejsze lub zaobserwowałaś nieregularność w kształcie, także udaj się do swojego lekarza.

Jak pozbyć się pieprzyków?

Koniecznie dowiedz się jak należy się obchodzić z pieprzykami zanim cokolwiek zrobisz.

Wizyta u dermatologa
  • Nigdy nie wolno podejmować prób usuwania znamion i pieprzyków samodzielnie w domu. To bardzo niebezpieczne.
  • Czerwone pieprzyki i znamiona mają najczęściej do 6-7 mm. Skuteczną i bezpieczną metodę ich usunięcia wybierze Twój lekarz dermatolog.
  • Najczęściej pieprzyk można usunąć metodą chirurgiczną lub laserową. Zabiegi te uniemożliwiają ponowne pojawienie się pieprzyka w tym miejscu i są całkowicie bezpieczne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luba, M. C., Bangs, S. A., Mohler, A. M., & Stulberg, D. L. (2003, February 15). Common benign skin tumors. American Family Physician.
  • Arnáiz-García, M. E., Arnáiz-García, A. M., Alonso-Peña, D., García-Martín, A., González-Santos, J. M., & Arnáiz, J. (2016). Puntos de Campbell de Morgan, hemangioma capilar o angioma senil. Medicina General y de Familia5(3), 107–109. https://doi.org/10.1016/j.mgyf.2016.01.005
  • Kim JH, Park HY, Ahn SK. Cherry Angiomas on the Scalp. Case Rep Dermatol. 2009;1(1):82–86. Published 2009 Nov 11. doi:10.1159/000251395

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.