Pajączki i żylaki – 5 domowych sposobów

Kładąc się spać podłóż pod nogi poduszkę lub zrolowany koc.

Pajączki i żylaki to naczynka krwionośne widoczne pod skórą, o lekko fioletowym lub czerwonym zabarwieniu. Są nie tylko irytujące i mało estetyczne, ale potrafią być także bolesne.  Z tego względu wiele osób decyduje się na chirurgiczne rozwiązanie tego problemu.

Na szczęście nie zawsze jest koniecznie, a rozwiązaniem na pajączki mogą być naturalne sposoby, których 5 poznasz już za chwilę.

Jak powstrzymać i zwalczyć pajączki?

Pajączki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek, na łydkach oraz udach. Może być to wywoływane przez trzy grupy czynników: czynniki genetyczne, złe krążenie w nogach lub też niezdrowe nawyki, na przykład zła dieta albo siedzący tryb życia.

Najczęściej pajączki pojawiają się na nogach jeszcze przed wystąpieniem żylaków, czasami jednak kolejność może być odwrócona. Niezależnie jednak od tego, czy Twoim problemem są obecnie te pierwsze czy te drugie, warto sięgnąć po naturalne sposoby, które pozwolą zatrzymać rozwój tej dolegliwości.

1. Zimny prysznic dla Twoich nóg

Prysznic na nogi

Jest to bardzo prosty i skuteczny sposób na pajączki – wystarczy po przebudzeniu zacząć dzień od prysznica i zakończyć go przez 5 minut polewając nogi strumieniem zimnej wody. Możesz także zmoczyć ręcznik w chłodnej wodzie i owinąć nim nogi.

Dzięki temu uporasz się ze stanem zapalnym, pobudzisz krążenie krwi i przyniesiesz ulgę obolałym nogom. Wykonuj ten prosty zabieg codziennie.

2. Porządna dawka przeciwutleniaczy

Sok pomarańczowy

Wiesz już, że powinnaś zacząć dzień od zimnego prysznica, zaraz po nim powinnaś za to sięgnąć po naturalną i pyszną dawkę witamin i przeciwutleniaczy. To wszystko znajdziesz w świeżo wyciśniętym soku, na przykład zawierającym pomarańcze, grejpfruty, cytrynę, truskawki, maliny, pomidory czy kiwi.

Jedząc świeże owoce i warzywa lub pijąc przygotowany z nich sok nie tylko zapewniasz sobie przeciwutleniacze, witaminy i substancje odżywcze, ale także poprawiasz krążenie krwi i jeszcze skuteczniej walczysz z takimi dolegliwościami jak pajączki czy żylaki.

3. Śpij z uniesionymi nogami

Stopy

To tak proste, że aż trudno w to uwierzyć! Wystarczy, że leżąc i czytając książkę, oglądając film albo po prostu kładąc się spać, podłożysz pod stopy poduszkę lub zrolowany koc. Lekkie uniesienie nóg usprawni krążenie krwi i powstrzyma pajączki.

4. Ocet jabłkowy na żylaki i pajączki

Ocet jabłkowy

Zaskoczona? Niepotrzebnie! Ocet jabłkowy to przecież doskonały środek rozluźniający i pobudzający krążenie. Jak wykorzystać jego właściwości? Wystarczy zwilżyć octem bawełniany wacik i zaaplikować bezpośrednio na miejsce, gdzie pojawiają się pajączki.

Wytrzymaj jednorazowo 20 minut, powtarzaj codziennie aż naczynia krwionośne staną się niewidoczne.

5. Awokado i dzika róża

Olejek z dzikiej róży

Połączenie awokado i dzikiej róży to idealny sposób na widoczne naczynia krwionośne na nogach. Tę mieszankę składników możesz aplikować na nogi na przykład bezpośrednio po goleniu, gdyż dodatkowo zapobiegnie ona podrażnieniom skóry, pobudzi krążenie i dotleni komórki.

Na rynku pełno jest komercyjnych produktów o podobnym składzie, jednak są one stosunkowo drogie. Na szczęście jest na to sposób – taki krem możesz przygotować we własnym domu, musisz tylko zdobyć dobrej jakości olejek z dzikiej róży, dostępny w niektórych aptekach czy sklepach z naturalnymi produktami.

W połączeniu z awokado pozwoli on uporać się z pajączkami i żylakami. Poniżej znajdziesz przepis:

Składniki

  • 1/2 awokado
  • 10 kropli olejku z dzikiej róży

Sposób przygotowania

Wydrąż miąższ z awokado. Potrzebna będzie Ci jego najbardziej zielona część, znajdująca się najbliżej pestki, gdyż to ona zawiera najwięcej substancji odżywczych i leczniczych. Umieść miąższ w misce i dodaj 10 kropli olejku różanego. Wymieszaj razem składniki aż uzyskasz gładką pastę.

Gdy krem będzie gotowy, zaaplikuj go bezpośrednio na pajączki i żylaki. Pamiętaj, by wklepywać krem delikatnymi, ale energicznymi kolistymi ruchami. Pozostaw krem na około 15 minut, następnie możesz spłukać nadmiar zimną wodą. Zobaczysz, że produkt ten nie tylko pomoże Ci uporać się z naczynkami, ale także nawilży Twoją skórę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE