Cynamon – 8 niezwykłych właściwości leczniczych

Cynamon – 8 niezwykłych właściwości leczniczych

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2016

Cynamon na pewno jest ci dobrze znany. To przyprawa, której od dawna używa się do ciast i deserów. Jednak poza zastosowaniem kulinarnym, cynamon może pochwalić się także doskonałymi właściwościami zdrowotnymi.

W tym artykule znajdziesz udowodnione korzyści wynikające ze spożywania tej przyprawy, które zachęcą cię do natychmiastowego włączenia ją w swoją dietę.

Cynamon – wielki skarb

Już od tysięcy lat cynamon jest powszechnie wykorzystywany w wielu domach. Współcześni naukowcy, przeprowadzając wiele badań i analiz, dodatkowo potwierdzili jego wiele korzystnych właściwości.

Przyprawę tę pozyskuje się z wewnętrznej kory drzewa zwanego Cinnamomumktóre można spotkać na przykład w Egipcie. To właśnie tam zauważono pierwsze ślady jego wykorzystywania.

W przeszłości był on bardzo cennym, rzadko spotykanym i drogim dodatkiem do potraw, wręcz luksusowym darem, na który mogli pozwolić sobie tylko królowie.

Cynamon otrzymuje się poprzez przecięcie łodygi drzewa i wysuszenie. W wyniku tego procesu tworzą się paski, które następnie przybierają postać pałeczek. Można je także pokruszyć, aby uzyskać cynamon w postaci proszku.

Laski cynamonu

Dzisiaj, na szczęście, cynamon jest o wiele łatwiej dostępny na rynku, w sklepach detalicznych i kawiarniach. Jego charakterystyczny zapach zawdzięczamy części tłuszczowej, a dokładniej aldehydowi cynamonowemu, który odpowiada za większość właściwości przyprawy i znaczne korzyści metaboliczne oraz zdrowotne.

Wyróżnia się dwie odmiany cynamonu:

  • Cejloński, oryginalny
  • Wonny, czyli obecnie najbardziej popularny

Zalety cynamonu

Oprócz niepowtarzalnego zapachu i zastosowań kulinarnych, cynamon znany jest także z innych, potwierdzonych przez naukę, zalet. Oto one:

Bogate źródło antyoksydantów

Substancje te chronią organizm przed szkodliwymi zmianami oksydacyjnymi, nazywanymi “wolnymi rodnikami“. Jak wykazują badania, cynamon zawiera w sobie wysokiej jakości polifenole.

Porównano także działanie antyoksydacyjne 26 innych przypraw i okazało się, że cynamon nie ma sobie równych. Wygrał, na przykład z oregano i czosnkiem.

Działanie przeciwzapalne

Cynamon zmniejsza obrzęk w różnych częściach ciała, a także zwalcza zakażenia, odbudowuje uszkodzone tkanki i poprawia stan zdrowia pacjentów z zapaleniem stawów oraz dną moczanową.

Cynamon W laskach

Mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca

Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi), nie wahaj się spożywać więcej cynamonu.

Przyprawa ta potrafi zmniejszyć ryzyko zachorowania na te choroby, które mogą prowadzić nawet do śmierci. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu II, gram cynamonu dziennie może natomiast bardzo dobrze wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Cynamon pomaga również w redukcji “złego” cholesterolu i trójglicerydów. Niektóre badania wykazują także, że podnosi on poziom “dobrego cholesterolu oraz zwalcza nadciśnienie. Wszystko to sprawia, że serce staje się zdrowsze.

Zmniejsza odporność na insulinę

Oto kolejna korzyść dla diabetyków. Cynamon może pozytywnie wpłynąć na wrażliwość na hormon insuliny, czyli jednego z głównych regulatorów przemiany materii i poziomu energii w organizmie.

Co więcej, insulina także transportuje poziom cukru we krwi, szczególnie w strumieniu krwi i w kierunku komórek. Pacjenci odporni na insulinę mogą cierpieć nie tylko na cukrzycę, lecz również wiele innych poważnych schorzeń. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że cynamon jest w stanie zmniejszyć ich problem.

Cynamon

Moc przeciwcukrzycowa

Nawiązując do tego, o czym mówiliśmy wcześniej, cynamon obniża poziom cukru we krwi, i dlatego zalecamy, aby osoby chore na cukrzyce częściej włączały go w swoją dietę.

Okazuje się także, że redukuje on poziom glukozy, która trafia do układu krwionośnego po spożyciu posiłku przez człowieka, potrafi zakłócić aktywność enzymów trawiennych, zmniejszyć degradację węglowodanów w przewodzie pokarmowych i oddziaływać na komórki transportujące insulinę.

Po obiedzie lub kolacji zalecamy desery i kawy bez cukru. Badania przeprowadzone na grupie pacjentów wykazały, że cynamon może zmniejszyć poziom cukru nawet o 30%. Jego rekomendowana dzienna dawka wynosi 6 gramów.

Redukcja chorób zwyrodnieniowych

Problemy neurodegeneracyjne charakteryzują się postępującą utratą funkcji bądź struktury komórek mózgowych. Chorobami najczęściej dotykającymi na tej płaszczyźnie ludzi są Alzheimer i Parkinson.

Dwa składniki cynamonu hamują akumulację białek w mózgu, która wywołuje chorobę Alzheimera, a także chronią neurony, poprawiają funkcje motoryczne i regulują poziom neuroprzekaźników u pacjentów chorych na Parkinsona.

Ochrona przed rakiem

Rak spowodowany jest niekontrolowanym wzrostem złośliwych komórek nowotworowych. Od wielu lat prowadzone są badania na temat związku spożywania cynamonu z poprawą stanu zdrowia pacjentów chorych na raka i całkowitym wyleczeniem choroby.

Niektóre z nich stwierdzają, że cynamon może być domowym lekarstwem na walkę z rakiem.

Cynamon ogranicza tworzenie się naczyń krwionośnych nowotworów, które przyczyniają się do śmierci zdrowych komórek. Ponadto, wydalanie wodnych rodników zapobiega rakowi jelita grubego, który obecnie jest niestety dość często spotykany.

Walka z grzybicą i infekcjami bakteryjnymi

Cynamon

Podstawowy aktywny składnik cynamonu (aldehyd cynamonowy) zwalcza niektóre rodzaje zakażeń, jak na przykład grzybicze infekcje dróg oddechowych, hamuje rozwój bakterii (na przykład Salmonelli), zapobiega próchnicy zębów i odświeża oddech.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.