Ćwiczenia fizyczne a 7 korzyści psychologicznych
Ćwiczenia fizyczne to nie tylko sposób, by uzyskać wymarzoną sylwetkę i poprawić swój wygląd zewnętrzny. W rzeczywistości bowiem wysiłek to także doskonała metoda poprawienia swojego samopoczucia psychicznego.
Dzieje się tak dlatego, iż aktywność pobudza krążenie i poprawia dotlenienie organizmu. W rezultacie poprawia się wydajność naszego mózgu, a procesy starzenia się zostają spowolnione.
Nie ma żadnych wątpliwości, że ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów walki z negatywnymi emocjami czy nawet z depresją. Nie zwlekaj więc i koniecznie zacznij ćwiczyć już dzisiaj!
Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na umysł?
Nawet nie wyobrażasz sobie jak wiele korzyści psychologicznych może przynieść Ci regularna aktywność fizycznych. Kilka przykładów? Proszę bardzo: wysiłek fizyczny poprawia pamięć, uwalnia od stresu, zmniejsza poziom lęku, a także zwiększa zdolność przyswajania nowych informacji.
Oczywiście nie są to wszystkie zalety aktywności, dlatego poniżej znajdziesz listę 7 powodów, które warto mieć na uwadze. Zacznij ćwiczyć i dodaj nowe punkty do tego zestawienia korzyści. Na pewno się nie rozczarujesz.
1. Ćwiczenia zapewnią Ci dużą dawkę pozytywnej energii
Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielane są endorfiny, odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia i ekscytacji. Właśnie dlatego regularne treningi to doskonały sposób walki z depresją czy stanami lękowymi!
Co więcej, jeśli cierpisz z powodu nadmiaru stresu czy niepewności, ćwiczenia pomogą Ci się zrelaksować i przyniosą ulgę zarówno ciału, jak i umysłowi. Poprawi się jakość Twojego snu, a w ciągu dnia będziesz mieć dużo energii.
2. Aktywność wpływa pozytywnie na samoocenę
Gdy ćwiczysz regularnie, zaczynasz patrzeć na samą siebie w zupełnie inny sposób. Zauważasz nie tylko pierwsze zmiany w swoim wyglądzie czy kondycji, ale także w samopoczuciu.
To z kolei doskonale wpływa na Twoje poczucie własnej wartości – zaczynasz bardziej szanować i doceniać samą siebie. Jeśli masz problemy z samoakceptacją, koniecznie zacznij ćwiczyć.
Spojrzysz wtedy na siebie łaskawszym okiem i szybko poczujesz się lepiej. Kiedy zaakceptujesz siebie, będzie Ci łatwiej nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, ale o tym już za chwilę…
3. Sport a relacje międzyludzkie
Jeśli sama polubisz siebie, innym ludziom także będzie łatwiej nawiązać z Tobą bliższe relacje. Radosne, pełne energii i pewne siebie osoby przyciągają bowiem inne pozytywne duchy.
Inni ludzie mogą być także świetną motywacją do ćwiczeń – właśnie dlatego warto wybierać sporty zespołowe czy zajęcia w grupie, które pełnią doskonałą funkcję socjalizacyjną. Na pewno nie pożałujesz!
4. Ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób degeneracyjnych mózgu
Regularna aktywność fizyczny to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by ustrzec się przed chorobami degeneracyjnymi mózgu, takimi jak Alzheimer czy demencja.
Właśnie dlatego między 25 a 45 rokiem życia należy ćwiczyć jak najczęściej, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą pamięcią i wydajnością mózgu.
5. Ludzie aktywni łatwiej rzucają nałogi
Jeśli jesteś osobą uzależnioną od alkoholu, nikotyny, leków czy jakiejkolwiek innej używki, sport może okazać się dla Ciebie najskuteczniejszym rodzajem terapii. W wielu przypadkach aktywność fizyczna pozwala całkowicie uwolnić się od nałogu, naprawdę warto więc spróbować.
Dlaczego tak się dzieje?
Rzecz w tym, że uzależnienie to efekt działania hormonu o nazwie dopamina. Ten sam hormon jest jednak wydzielany w organizmie podczas ćwiczeń fizycznych. Właśnie dlatego może okazać się zdrowym substytutem używek, których już lada chwila możesz w ogóle nie potrzebować do szczęścia.
6. Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć
Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję komórek w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i przyswajania nowych informacji.
Dzięki temu, Twoja pamięć znacznie się poprawi, a nauka nie będzie sprawiać Ci żadnego problemu. Jak widzisz, siedzący tryb życia to wróg Twojego mózgu, koniecznie weź to pod uwagę!
7. Aktywność fizyczna a Twoja produktywność
Być może obawiasz się, że wysiłek fizyczny znacznie osłabi Twój organizm i po treningu nie będziesz już mieć siły na pracę i wykonywanie swoich obowiązków.
Bez obaw, będzie wręcz przeciwnie! W rzeczywistości bowiem aktywność fizyczna dostarcza potężną dawkę energii, dzięki której bez problemu poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami dnia codziennego.
Regularna aktywność pozwala uniknąć nagłych spadków energii i deficytu koncentracji, który często przydarza nam się podczas długich godzin spędzanych za biurkiem. Spróbuj, a przekonasz się, że nie mogłaś podjąć lepszej decyzji.
Jeśli dotychczas prowadziłaś siedzący tryb życia i unikałaś ćwiczeń fizycznych, czas zmienić swoje nawyki i dać szansę swojemu ciału oraz umysłowi.
Regularne ćwiczenia fizyczne to klucz do rozwiązania wielu Twoich problemów, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Nie wahaj się dłużej.