Spraw, by dziecko spało całą noc! Wskazówki

Spraw, by dziecko spało całą noc! Wskazówki

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalnym zjawiskiem jest, że dziecko w pierwszych miesiącach życia ma bardzo płytki sen. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje dziecko lepiej spało. Dowiedz się, co to za sposoby.

Przespanie całej nocy to tylko powiedzenie, ponieważ w rzeczywistości tak nie jest. Fakt, że dziecko budzi się kilka razy w nocy, jest absolutnie naturalnym zjawiskiem. Wielu rodziców chciałoby, aby dziecko spało całą noc, ale okazuje się, że nawet żaden dorosły nie śpi w ten sposób.

Cykl snu u normalnej osoby dorosłej obejmuje kilka przebudzeń w ciągu jednej nocy, po których ponownie zasypia. Dziecko może spać 17 godzin na dobę, z przebudzeniami włącznie. Nie ma więc zbyt wiele, czego możemy nauczyć ich o dobrym spaniu, wręcz przeciwnie, wiedzą doskonale jak to zrobić!

Co powinniśmy wiedzieć o dziecięcym śnie?

Sen jest naturalnym procesem u każdego człowieka. W mózgu noworodka cykle snu trwają od 2 do 3 godzin. Jednak po przebudzeniu nie znajduje sposobu, by znowu zasnąć i dlatego zaczyna płakać.

W ciągu 9 miesięcy w łonie matki dziecko przez większość czasu na przemian spało i pobierało pokarm z pępowiny. Kiedy się budziło, słyszało bicie serca i głos swojej matki. Potem wracało do snu. Gdy się rodzi, można powiedzieć, że dosłownie się budzi.

matka przy łóżeczku

Noworodek budzi się, płacze i po jedzeniu wraca do snu. Tak wyglądają dni większości noworodków. Jeśli dziecko jest karmione piersią, po około 20 minutach już strawi mleko. Jeśli je mleko sztuczne, przetrawienie zajmie kilka godzin. Później budzi się i ponownie szuka matki, aby ponownie rozpocząć cykl.

Wcześniej moje dziecko spało, a teraz…

W pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka sen wydaje się być spokojny, ale w trzecim lub czwartym miesiącu staje się dużo płytszy. To wtedy dziecko zaczyna się częściej budzić. Wielu matkom zarzuca się, że ich dziecko nie nauczyło się prawidłowych nawyków snu, kiedy ten schemat jest naprawdę normalny u każdego dziecka, które dopiero przyzwyczaja się do cykli. 

Po 8 miesiącach sen dziecka osiąga wszystkie fazy snu (4 fazy wolnego snu i jedna szybka faza snu). Jednak nie trwa na tyle długo ani nie ma takiej częstotliwości, jak u osób dorosłych. W wieku 3 lat sen dziecka przypomina sen dorosłego, ale dopiero w 5 lub 6 roku życia dziecko przezwycięża wszystkie trudności związane ze snem.

Co zrobić, aby dziecko spało całą noc?

To normalne, że rodzice zastanawiają się, czy dobrze sobie radzą czy z ich dzieckiem nie dzieje się nic niedobrego, ponieważ nie zasypia i ciągle płacze. Jednak atmosfera pełna obaw, niepokoju i napięcia jest bardzo zła dla dziecka.

Istnieją metody, takie jak Estivill i Ferber, które zalecają pozostawienie dziecka płaczącego, dopóki się nie uspokoi. Rzeczywiście, po płaczu i długim oczekiwaniu w pewnym momencie dziecko zaśnie z powodu zmęczenia czekaniem, aż ktoś się nim zajmie. Oceń, czy jest to opcja dla Ciebie i Twojego dziecka.

niemowlak z misiem

Dla doktor Rosy Jove, autorki znanej książki “Sen bez łez“, pozostawianie płaczącego dziecka samego wywołuje emocjonalny szok. Hormony regulujące emocje osiągają wysoki poziom i dziecko uczy się, że nie ma sensu narzekać, ponieważ jego matka i tak nie odpowie na wezwanie.

Pediatra Carlos González, znany z książek takich jak “Całuj mnie mocno. Jak wychowywać dzieci z miłością” wyjaśnia, że ​​gdy dziecko budzi się i płacze, ma nadzieję, że matka usłyszy jego wezwanie. Jeśli mama się pojawia dziecko uczy się otrzymywać odpowiedź na na swoje wołanie.

Jednak często prosi się rodziców o ograniczenie kontaktu ze swoimi dziećmi i niezbyt często pocieszanie, ponieważ to “psuje” dzieci. Kiedy jest zupełnie normalnym, że dziecko budzi się w nocy i chce zostać pocieszone, aby znowu zasnąć. 

Jak pomóc Twojemu dziecku?

Po wielu nocach z wieloma pobudkami jesteś zmęczony i chcesz czegoś, co pomoże Tobie i Twojemu dziecku przespać całą noc. Wiemy, że nie jest łatwo utrzymać spokój. Ale jeśli chcesz wychowywać dziecko w szacunku, wiesz, że nie możesz zostawić go płaczącego.

Podstawową radą jest: bądź cierpliwy, dopóki Twoje dziecko nie dojrzeje i nie ureguluje swoich cykli. Nawet jeśli ktoś powie Ci, że pewien sposób zadziałał dla innego dziecka, to niekoniecznie zadziała z Twoim. Dzięki codziennej, wspólnej rutynie odkryjesz, co działa dla Ciebie.

Jednak istnieją pewne zachowania, które pomagają Twojemu dziecko odnaleźć spokój przed snem:

  • Wykąp je w ciepłej wodzie przed pójściem spać.
  • Unikaj zabawek lub świecących telefonów w łóżeczku lub w pobliżu, ponieważ przyciągają one uwagę dziecka.
  • Jeśli ma ponad 2 lata i już ogląda telewizję lub gra na tablecie niech nie używa go dłużej niż godzinę dziennie.
  • Kiedy dziecko jest bardzo zmęczone, trudniej mu zasnąć. Dlatego drzemka jest dobrym rozwiązaniem.
  • Jeśli dziecko boi się ciemności lub po prostu jej nie lubi, zostaw słabe światło.
  • Nie łącz pójścia spać z czymś negatywnym, na przykład nie wysyłaj dziecka do łóżka w ramach kary. Powiązanie snu z karą to bardzo zły pomysł.
  • Stwórz rytuał do spania. Może to być śpiewanie tej samej kołysanki, czytanie bajki lub krótka rozmowa.

Podsumowanie

Styl i metody rodzicielstwa, które każda matka wybiera dla swojego dziecka są jej decyzją. Jednak nalegamy, że ważne jest, aby szanować cykle i cechy szczególne każdego dziecka. Należy też zrozumieć, że sposób, która działa na jedno dziecko, niekoniecznie zadziała na drugie.

matka i dziecko spało

Twoje dziecko na zawsze nie będzie dzieckiem. Nieprzespane noce, które daje swoim rodzicom, są częścią procesu dorastania. Bądź cierpliwy, bardzo szybko przestanie być niemowlęciem i co dzisiaj wydaje się problemem, jutro odejdzie w zapomnienie. Będzie więcej czasu na sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.