Spokój przychodzi dopiero po burzy

Spokój możemy zyskać dopiero wtedy, gdy nauczymy się rozróżniać rzeczy ważne od tych, którym nie warto poświęcać naszych myśli i energii.

Spokój to przede wszystkim zdolność obiektywnej oceny sytuacji i zerwanie ze swoimi obsesjami i natarczywymi myślami. Odsunięcie od siebie wszystkiego, co odbiera Ci szczęście, irytuje Cię lub wywołuje dyskomfort, pomoże Ci osiągnąć wewnętrzną harmonię i zgodę pomiędzy tym, co masz w środku, a tym co otacza Cię na zewnątrz.

Dalajlama często powtarzał, że tylko spokój w naszych sercach i umysłach pozwoli na doprowadzenie do pokoju na świecie. Widzisz więc jak wielka odpowiedzialność, ale i wielkie wyzwanie spoczywa na barkach każdego z nas.

Spokój przychodzi po wielu burzach

Spokój

Nie ma wątpliwości, że co najmniej raz w życiu przydarzyła Ci się taka sytuacja: nagle zorientowałaś się, że związek z daną osobą nie ma przyszłości i musiałaś zdobyć się na odwagę, by o swojej decyzji powiedzieć wprost.

Takie momenty to nieodłączna część życia każdego z nas. Problem nie tkwi w nich, ale w naszych rozpaczliwych próbach uniknięcia konfrontacji, przez co kłopoty narastają, zamiast się rozwiązać.

Jeśli czujesz, że nie do końca radzisz sobie z własnymi potrzebami i marzeniami, a Twoje życie wymyka Ci się spod kontroli, musisz znaleźć drogę, by wydostać się z tej pajęczej sieci.

Wiele gwałtownych burz może przetoczyć się przez Twoje życie; nie oznacza to jednak, że spokój został Ci odebrany raz na zawsze. Przyjrzyjmy się bliżej krokom, które powinnaś podjąć, by wrócić na drogę szczęścia i harmonii.

Naucz się kontrolować swoje myśli

Niezależnie od tego, czy sztukę kontrolowania swoich myśli nazwiesz głębszą refleksją, medytacją czy zwykłymi rozmyślaniami, warto poświęcać na takie ćwiczenie co najmniej godzinę każdego dnia. Czas, który spędzisz tylko sam na sam ze swoimi myślami działa jak najskuteczniejsza terapia.

Idealnym rozwiązaniem byłaby godzina medytacji codziennie rano, kiedy możesz poświęcić się tylko i wyłącznie przeanalizowaniu swoich potrzeb, trosk i zmartwień, a także możliwych rozwiązań, które powinnaś wypróbować, by wyjść z danego kryzysu.

W ciągu dnia ciężko może Ci być znaleźć czas tylko dla Ciebie, aby w ciszy pokontemplować nad swoją własną osobą. Wyznacz sobie czas na spotkanie z samą sobą i nie zaniedbuj tego obowiązku. Spraw, by było to dla Ciebie tak oczywiste, jak mycie zębów przed pójściem spać.

Proste życie to szczęśliwe życie

Co tak naprawdę oznacza to zdanie? Ma to związek z punktem omówionym przed chwilą, a mianowicie z medytacją. Regularne spotkania z samą sobą pozwolą Ci ustalić priorytety i odrzucić wszystko to, na co i tak nie masz wpływu.

Proste życie to życie osoby skupionej na tym, co na naprawdę ważne. Są wśród nas ludzie, którzy niosą ze sobą tylko negatywne emocje, zarażając nas swoimi lękami i agresją. Warto nauczyć się odcinać od takich osób, otaczać się za to tymi, od których promieniuje dobra energia.

Jeśli robisz w swoim życiu coś, czego nie lubisz, być może także nadszedł czas, by powiedzieć ,,dość”. Myśl o prostym życiu, jako o życiu szczęśliwym, gdzie to Ty jesteś swoim najważniejszym priorytetem. Zobaczysz, to naprawdę działa.

Kobieta z motylami

Naucz się akceptować życie, takim jakie jest

Kiedy już umiesz określić, jakie konkretne aspekty w Twoim życiu sprawiają Ci ból, możesz wreszcie ruszyć do przodu, bez wyrzutów sumienia i bez oglądania się wstecz. Jeśli czujesz, że najwyższy czas zakończyć związek z partnerem, nie komplikuj sobie tego wyzwania i nie obrastaj w gniew i frustrację.

Negatywne emocje nie pozwolą Ci, by w Twoim życiu zagościł spokój. Nigdy nie osiągniesz harmonii i szczęścia, jeśli będzie przepełniać Cię gniew czy nienawiść. Naucz się akceptować życie, takim jakie jest, bez nadmiernego krytycyzmu.

Bądź wdzięczna za to, co masz

Kobieta ze skrzydłami

Nie zawsze jest łatwo dziękować i być wdzięcznym za to, co daje nam los, zwłaszcza jeśli raz na jakiś czas nie są to tylko dobre i przyjemne rzeczy. Niezależnie od tego warto jednak spojrzeć na swoje życie z dystansu i poczuć wdzięczność za całe dobro, które Cię spotyka.

Ćwicz taką postawę, a spokój wróci do Ciebie nawet po najcięższej burzy. Rozpoznawaj dobro w każdej sytuacji i w ludziach, którzy Cię otaczają. Wokół nas dużo jest piękna i pozytywnych emocji, nie zawsze tylko potrafimy je rozpoznać. Spokojny umysł to umysł człowieka doceniającego to, co ma, zdolnego do ustalenia priorytetów i żyjącego skromnie, prosto, ale szczęśliwie.

Spokój ducha nie polega na ograniczaniu swoich obowiązków, ale na skupieniu się na tym, co naprawdę ważne. Pożegnaj to, co nie pozwala Ci się wyciszyć i zrozumieć samą siebie; nie szukaj rozpaczliwie szczęścia tam, gdzie go nie ma, znajdź je w tym, co już posiadasz.

Moment, w którym staniesz przed lustrem i powiesz ,,Nie trzeba mi niczego więcej” będzie jednym z najpiękniejszych w Twoim życiu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE