Ciemne plamy na twarzy? 5 maści na ich zredukowanie!
Ciemne plamy na twarzy mogą stanowić poważny problem natury estetycznej, którego obawia się praktycznie każda kobieta. I niestety są ku temu całkiem poważne podstawy. Wraz z upływem lat na skórze twarzy i innych miejsc ciała pojawiają się ciemne plamy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Istnieje kilka zasadniczych czynników, które mogą powodować ich powstawanie. Należą do nich przede wszystkim nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zmiany hormonalne i toksyny obecne w naszym otoczeniu.
Nawet pomimo tego, że staramy się zachować maksymalną ostrożność, to jednak nie jesteśmy w stanie wyeliminować, ani uniknąć wszystkich przyczyn, dla których na naszej skórze powstają ciemne plamy.
Przestrzeganie zdrowych nawyków i trybu życia pomaga oczywiście zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego niepożądanego zjawiska. Ale czasami jest to po prostu niewykonalne. Na przykład promieniowanie słoneczne znane jest z wywoływania trwałych przebarwień na skórze w miarę upływu lat.
I choć zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, to trudno jednak oczekiwać smarowania się nimi przed każdym wyjściem z domu.
Czasami potrzebna jest w takim przypadku dodatkowa pomoc. Szczególnie godne uwagi są te metody, które korzystnie wpływają na proces regeneracji skóry i usuwają jej przebarwienia.
Jednak należy mieć na uwadze, że produkty syntetyczne oferowane w dużych ilościach przez branżę kosmetyczną mają także dość istotne skutki uboczne, nie wspominając nawet o wysokich cenach takich rozwiązań.
Na szczęście znamy także kilka w pełni naturalnych alternatywnych opcji. Są one naprawdę tanie i pomagają skutecznie poprawić wygląd skóry, redukując ciemne plamy i zmniejszając widoczność innych wad lub przebarwień.
W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci aż pięć maści, które możesz bez problemu przygotować w domowym zaciszu. Wykorzystują one kombinacje w pełni naturalnych składników, które skutecznie pozwalają pozbyć się martwych komórek i redukują ciemne plamy na skórze.
Na co więc jeszcze czekasz? Zapoznaj się z naszymi propozycjami i wypróbuj je jeszcze dziś!
1. Maść na bazie marchewki i jogurtu naturalnego na ciemne plamy skórne
Marchewki są jednym z tych produktów spożywczych, których naturalne pigmenty skutecznie redukują ciemne plamy na skórze. Ich korzenie cechują się wysoką zawartością przeciwutleniaczy.
Mają także działanie lecznicze. Połączone działanie wszystkich substancji chemicznych występujących naturalnie w marchewce pozwala usunąć ze skóry twarzy większość niedoskonałości, w tym i ciemne plamy.
Te składniki tworzą również skuteczną barierę ochronną, która chroni Twoją skórę przed zgubnym działaniem promieni słonecznych.
Naturalny jogurt zawiera w swoim składzie kwas mlekowy. Jest to substancja, która wybiela skórę i reguluje jej naturalny poziom pH.
Niezbędne składniki
- 3 łyżki stołowe purée z marchwi
- 4 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka do herbaty miodu
Procedura przygotowania opisywanej maści
- Dodaj purée z marchwi do naczynia. Wymieszaj z naturalnym jogurtem i dodaj miód.
- Mieszaj tak długo, aż uzyskasz gładką, jednorodną konsystencję przypominającą gęstą śmietanę.
- Tak przygotowaną maść nałóż na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy. Następnie delikatnie wmasuj ją w swoją twarz.
- Pozostaw maść na skórze na około 20 minut. Następnie spłucz twarz letnią wodą i nałóż na skórę krem nawilżający.
- Zastosuj ten zabieg maksymalnie trzy razy w tygodniu.
2. Maść na bazie skórki z pomarańczy i oleju kokosowego
Skórka pomarańczy cechuje się wysoką zawartością naturalnych olejków eterycznych. Gdy zostaną one wchłonięte przez skórę Twojej twarzy zredukują one widoczność ciałek pigmentowych, które powodują ciemne plamy i inne przebarwienia.
Tym razem połączymy je z dobrze nam już znanym olejem kokosowym. Cechuje się on wysoką zawartością przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują negatywne skutki, jakie powoduje działanie wolnych rodników.
Niezbędne składniki
- 1 łyżeczka do herbaty tartej skórki pomarańczowej
- 2 łyżki stołowe naturalnego oleju kokosowego
- 3 krople gliceryny
Procedura przygotowania opisywanej maści
- Dodaj wszystkie składniki do szklanego naczynia. Wymieszaj je aż do uzyskania gładkiej pasty o jednorodnej konsystencji.
- Nałóż na skórę taką ilość, jaką uważasz za stosowne. Wetrzyj dokładnie maść we wszystkie ciemne plamy na Twojej twarzy.
- Pozostaw ją na skórze przez około 30 minut, a następnie spłucz twarz wodą.
- Używaj tej maści w opisany powyżej sposób co najmniej trzy razy w tygodniu.
3. Maść na bazie miodu i kurkumy
Przeciwutleniające i nawilżające właściwości miodu i kurkumy można w łatwy sposób połączyć, co też właśnie czynimy w opisywanej w tym punkcie maści. Pozwoli Ci ona skutecznie zwalczyć ciemne plamy, a jednocześnie wygładzi nieco zmarszczki i poprawi wygląd Twojej cery.
Aktywne środki zawarte w obu tych składnikach przyczyniają się do rozjaśniania powierzchni skóry redukując zawarty w tkankach ciemniejszy pigment. Jednocześnie ich właściwości pomagają Ci skuteczniej chronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.
Niezbędne składniki
- 1 łyżka stołowa sproszkowanej kurkumy
- 2 łyżki stołowe miodu
- 1 łyżka stołowa mleka
Procedura przygotowania opisywanej maści
- Dodaj wszystkie składniki do szklanego naczynia. Wymieszaj je aż do uzyskania gładkiej pasty o jednorodnej konsystencji.
- Nałóż na skórę taką ilość, jaką uważasz za stosowne. Wetrzyj dokładnie maść we wszystkie ciemne plamy na Twojej twarzy.
- Pozostaw ją na skórze przez około 30 minut, a następnie spłucz twarz wodą.
- Używaj tej maści w opisany powyżej sposób co najmniej trzy razy w tygodniu.
4. Maść na bazie melona i oliwy z oliwek
Połączenie melona z oliwą z oliwek daje nam przyjemną w użyciu i cechującą się dobrymi właściwościami maść nawilżającą i ściągającą. Ona także jest w stanie zredukować ciemne plamy. Oprócz tego potrafi również zwalczać trądzik i nadmierną suchość skóry.
Niezbędne składniki
- 3 łyżki stołowe rozdrobnionego melona
- 1 łyżka stołowa oleju kokosowego
Procedura przygotowania opisywanej maści
- Wymieszaj melon z oliwą z oliwek. Następnie wcieraj tak uzyskaną maść w te miejsca na Twojej twarzy, w których znajdują się ciemne plamy.
- Pozostaw maść na skórze przez około 30 minut, a następnie spłucz twarz wodą.
- Powtarzaj ten zabieg dwa lub trzy razy w tygodniu.
5. Maść na bazie olejku różanego i jogurtu naturalnego
Kwas mlekowy znajdujący się w jogurcie jest skutecznym, w pełni naturalnym środkiem oczyszczającym i rozjaśniającym. Stosując go regularnie możesz zauważalnie zredukować widoczność ciemnych plamek i innych przebarwień skóry.
Wraz z cennymi właściwościami oferowanymi przez olejek różany pomaga on naturalnie nawilżyć skórę. Usprawnia to proces jej uzdrawiania i zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek.
Niezbędne składniki
- 3 łyżki stołowe olejku różanego
- 5 łyżek stołowych jogurtu naturalnego
Procedura przygotowania opisywanej maści
- Wymieszaj olejek różany z naturalnym jogurtem, aż otrzymasz gładką konsystencję.
- Oczyść dokładnie te miejsca na swojej twarzy, które chcesz wyleczyć. Zastosuj dużą ilość maści.
- Pozostaw maść na skórze przez około 30 minut, a następnie spłucz twarz wodą.
- Używaj tej maści w opisany powyżej sposób co najmniej trzy razy w tygodniu.
Czy jesteś już gotowa aby wypróbować opisywane powyżej maści oparte wyłącznie o naturalne składniki? Wybierz dla siebie tę, która najbardziej przypadła Ci do gustu.
Następnie postępuj zgodnie z zaprezentowanymi przez nas krokami, aby własnoręcznie przygotować tę maść w swoim domu, a następnie zastosuj ją w swojej codziennej procedurze dbania o urodę.
Gwarantujemy, że błyskawicznie odkryjesz, iż każda z tych propozycji to świetny sposób pozwalający zamaskować ciemne plamy na skórze twarzy bez konieczności wydawania fortuny na drogie produkty przemysłu kosmetycznego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Llagostera Pagès, M. (2006). Cuidados de la piel. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1157/13094777
- Muñoz, M. J. (2003). Higiene Y Cuidados De La Piel. Dermofarmacia. https://doi.org/10.1088/0067-0049/207/1/10