Zdrowa skóra, a zdrowe jelita - Jak o nie zadbać?

Gdy jelita nie funkcjonują prawidłowo, organizm może starać się wydalić toksyny przez skórę. Wpływa to znacznie na jej wygląd i kondycję.
Zdrowa skóra, a zdrowe jelita - Jak o nie zadbać?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zdrowa skóra to nie tylko nasza wizytówka i kluczowy element naszego wyglądu zewnętrznego, ale też odbicie wewnętrznego stanu naszego zdrowia. Wiele osób zmaga się z różnymi dolegliwościami i niedoskonałościami skóry, nie wiedząc, że w rzeczywistości źródło problemu leży o wiele głębiej.

Na rynku pełno jest różnorodnych produktów i kosmetyków do twarzy, jednak nie zawsze są one warte swojej ceny. Zdrowa skóra to bowiem wypadkowa wielu czynników, ze zdrowiem jelit włącznie. 

Zdrowa skóra to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które od okresu dojrzewania zmagają się z takimi problemami jak trądzik czy inne niedoskonałości. W poszukiwaniu jakiegoś rozwiązania często chwytają się one wszelkiej maści kosmetyków – czy to na trądzik, czy na zmarszczki, czy na przebarwienia.

Zapominają jednak o najważniejszym – wszelkie problemy ze skórą należy leczyć w pierwszej kolejności nie na zewnątrz, ale od wewnątrz. Koniecznie czytaj dalej i poznaj związek pomiędzy zdrową skórą, a zdrowymi jelitami.

Zdrowa skóra a inne organy

Zdrowa skóra a jelita

Przede wszystkim nie można zapomnieć, że zdrowa skóra to wypadkowa bardzo wielu czynników – z praca i wydolnością innych organów włącznie. Wiele chorób skóry, takich jak trądzik, trądzik różowaty, egzema, zapalenie skóry czy łuszczyca to tak naprawdę objawy towarzyszące innym zaburzeniom mającym miejsce wewnątrz organizmu.

Jak uleczyć skórę?

Zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na zewnętrznych symptomach, lepiej jest poszukać wewnętrznej przyczyny i to tam rozpocząć leczenie. Jest to najlepsza zarówno jeśli chodzi o problemy skórne, jak i w przypadku trudności z regeneracją komórek czy gojeniem się ran.

Aby wyzdrowieć, najlepiej jest zastosować się do zasad funkcjonalnych, a mianowicie zwrócić się w stronę tej gałęzi medycyny, która bada zależności pomiędzy różnymi organami i układami ludzkiego ciała.

Demakijaż

Dajmy na to, medycyna funkcjonalna jest w stanie wyleczyć trądzik i wiele innych chorób skóry. Zaczyna więc od określenia, że za rozwojem choroby stoi stan zapalny wywołany przez odpowiedź autoimmunologiczną.

Medycyna funkcjonalna to także spersonalizowane podejście do każdego przypadku medycznego – dzięki temu każdy pacjent otrzymuje leczenie i zalecenia dostosowane do własnych potrzeb i indywidualnych cech.

Zdrowie jelit a zdrowa skóra

Aby zadbać o zdrowie jelit, najpierw trzeba zdiagnozować i określić źródło ich problemów. W tym celu należy wykonać podstawowe testy laboratoryjne – między innymi badanie kału i flory bakteryjnej.

Dzięki tym badaniom lekarz będzie mógł określić, co konkretnie Ci dolega oraz na ile zaburzenia flory jelitowej wpływają na funkcjonowanie innych układów i organów organizmu. Może to wymagać nawet kilku dni spędzonych na badaniach diagnostycznych, ale uwierz, że to naprawdę ważne.

Badania krwi

Jeśli chodzi o badania krwi, pozwalają one nie tylko określić stan flory jelitowej, ale także stan odporności organizmu. Zdarza się, że pewne nieprzetrawione cząsteczki pożywienia oraz bakterie zamiast zostać wydalone z organizmu, dostają się do krwiobiegu. To właśnie wywołuje stan zapalny i inne towarzyszące im uciążliwe objawy.

Co jeść, by przywrócić zdrowie jelitom i skórze?

Kobieta i owoce

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia naszej skóry są przetwarzane produkty, w których nie brakuje toksycznych substancji i chemicznych konserwantów. To one uniemożliwiają wydajne trawienie, nie przynoszą Ci też żadnych korzyści.

Z drugiej jednak strony – możesz wybierać takie produkty, które pomogą Ci przywrócić zdrową florę jelitową. Efektem stosowania odpowiedniej diety będą zarówno zdrowe jelita, jak i zdrowa skóra.

Rosół

Rosół to domowe lekarstwo na niemal wszystkie dolegliwości, które z pewnością znasz jeszcze z dzieciństwa. Co więcej, rosół nie tylko łagodzi i koi układ trawienny, ale także zawiera kolagen – substancję niezwykle korzystną dla dobrej kondycji skóry.

Napary ziołowe

Niektóre gatunki ziół są świetnym środkiem leczniczym, który pomoże Ci zawalczyć o takie efekty jak zdrowa skóra i dobre samopoczucie. Szczególnie polecane na dolegliwości jelitowe są wykorzystywane na przykład do produkcji nalewek tak zwane zioła szwedzkie (Swedish Bitters).

Nie tylko są skuteczne w walce z różnymi dolegliwościami, ale także doskonale unormują pH żołądka.

Zielone kiszone warzywa

Z pewnością słyszałaś już o korzystnym działaniu zdrowotnym zielonych kiszonych warzyw – to naturalne probiotyki, odbudowujące Twoją zdrową florę jelitową. W ten sposób wpływają też na Twój wygląd zewnętrzny – efektem ich stosowania jest zdrowa skóra, wolna od zanieczyszczeń. Szczególnie polecane są takie dania jak:

  • kiszona kapusta
  • kimchi

Wątróbka

Wątróbka to produkt o niezwykle wysokiej zawartości substancji odżywczych. Jedz ją z umiarem, a efektem będą nie tylko zdrowe jelita, ale i zdrowa skóra.

Olej kokosowy

Niektóre rodzaje tłuszczów są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania relacji jelita-skóra. Olej kokosowy jest jednym z nich – zapewnia odpowiednią dawkę substancji odżywczych zwalczających mikroorganizmy chorobotwórcze, a dodatkowo poprawia kondycję skóry i zapewnia jej zdrowy i młody wygląd.

Fermentowane napoje

Napoje podlegające procesowi fermentacji, takie jak kefir, to bardzo korzystne dla zdrowia naturalne probiotyki. Dzięki nim nie tylko poczujesz się, ale i będziesz wyglądać lepiej. Z kolei takie produkty jak fermentowany olej z wątroby dorsza to środek leczniczy bogaty w witaminy A, D oraz K2. To za ich sprawą zregenerują się komórki skóry.

Jak zdrowie jelit wpływa na skórę?

Jednym z najbardziej konkretnych i przekonujących dowodów na relację pomiędzy skórą a odkładaniem się toksyn w organizmie jest prawdopodobnie łuszczyca. Jest ona wynikiem tego, że toksyny, które nie mogą zostać w naturalny sposób wydalone z organizmu, wydostają się na zewnątrz przez ścianki jelit.

Tego rodzaju schorzenie określa się nawet specjalną nazwą – zespół nieszczelnego jelita.

Wyniki wielu badań wskazują także na silny związek pomiędzy takimi schorzeniami jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a kondycją i zdrowiem skóry.

Zdrowa skóra wolna od niedoskonałości to także marzenie wielu osób zmagających się z celiakią – wysoka nietolerancja na gluten to bowiem jeszcze jedna z przyczyn problemów skórnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nestle, F. O., Di Meglio, P., Qin, J. Z., & Nickoloff, B. J. (2009). Skin immune sentinels in health and disease. Nature Reviews Immunology. https://doi.org/10.1038/nri2622
  • Pappas, A. (2015). Lipids and skin health. Lipids and Skin Health. https://doi.org/10.1007/978-3-319-09943-9
  • Byrd, A. L., Belkaid, Y., & Segre, J. A. (2018). The human skin microbiome. Nature Reviews Microbiology. https://doi.org/10.1038/nrmicro.2017.157
  • Martín de Carpi, J., Chávez, K., Vicente, M. A., González, M. A., Vilar, P., Vila V. et al. (2009). Manifestaciones cutáneas de la enfermedad inflamatoria intestinal. Anales de Pediatría, 70(6), 570-577. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2009.03.007
  • Bowe, W., Patel, N. & Logan, A. C. (2013). Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis: From anecdote to translational medicine. Beneficial Microbes, 5(2), 185-199. https://doi.org/10.3920/BM2012.0060
  • Chen, Y., & Lyga, J. (2014). Brain-skin connection: stress, inflammation and skin aging. Inflammation & Allergy Drug Targets13(3), 177–190. https://doi.org/10.2174/1871528113666140522104422
  • Parodi, A., Paolino, S., Greco, A., Drago, F., Mansi, C., Rebora, A. et al. (2008). Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Rosacea: Clinical Effectiveness of Its Eradication. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 6(7), 759-764. https://doi.org/10.1016/j.cgh.2008.02.054
  • Barona, M. I., Orozco, B., Motta, A., Meléndez, E., Rojas, R. F., Pabón, J. G. y Balcázar, L. F. (2015). Rosácea: actualización. Piel, 30(8), 485-502. https://doi.org/10.1016/j.piel.2015.02.010
  • Lee, Y. & Chang, H. C. (2008). Isolation and characterization of Kimchi lactic acid bacteria showing anti-Helicobacter pylori activity. Korean Journal of Microbiology and Biotechnology, 36(2), 106-114.
  • Sadeghian, M., Saneei, P., Siassi, F. & Esmaillzadeh, A. (2016). Vitamin D status in relation to Crohn’s disease: Meta-analysis of observational studies. Nutrition, 32(5), 505-514. https://doi.org/10.1016/j.nut.2015.11.008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.