Chrapanie i bezdech - Naturalny sposób

Chrapanie jest bez wątpienia bardzo irytujące. Wypróbuj nasz naturalny sposób na udrożnienie dróg oddechowych, aby uporać się z tym problemem.
Chrapanie i bezdech - Naturalny sposób

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chrapanie to głośny i irytujący dźwięk pojawiający się przy oddychaniu podczas snu. Jest to bez wątpienia jedno z najbardziej uciążliwych zaburzeń, ponieważ znacznie pogarsza jakość snu nie tylko osoby chorej, lecz także jej bliskich.

W wielu przypadkach chrapanie występuje sporadyczne i nie jest powodem do niepokoju. Czasami jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, który sprawdzi, co jest przyczyną tej dolegliwości i czy nie chodzi o bezdech senny.

Czym jest bezdech?

Bezdech senny to rodzaj zaburzeń oddychania wywoływany przez zablokowanie górnych dróg oddechowych powodujące chwilową przerwę w oddychaniu, trwającą nawet 10 sekund i znacznie redukującą dawkę tlenu dostarczaną do organizmu.

Gdy oddech wraca do normy, można usłyszeć głośny dźwięk związany z falą powietrza przechodzącą przez dość wąską szczelinę. Tak w skrócie wygląda mechanizm wywołujący chrapanie.

Nie tylko bezdech wywołuje chrapanie, lecz także inne czynniki, na przykład otyłość, nieżyt nosa oraz nieprawidłowa postura ciała. Na szczęście istnieje wiele sposobów uporania się z tym problemem, bez konieczności stosowania specjalistycznych leków.

Poniżej przedstawimy Ci naturalny sposób na udrożnienie dróg oddechowych.

Naturalny sposób na chrapanie

sok marchewkowy na chrapanie

Nasz naturalny sposób na chrapanie łączy w sobie właściwości, takich produktów jak cytryna, imbir, marchew oraz jabłka, których wartość odżywcza usprawni regenerację organizmu, a w szczególności układu oddechowego po niemal każdej infekcji czy dolegliwości.

Koktajl ten zawiera ogromną dawkę witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza mikroorganizmy wywołujące przeziębienia, grypę oraz zator nosa.

Regularne stosowanie tej naturalnej mikstury pomoże Ci nie tylko oczyścić płuca z wydzieliny, lecz także wydalić z organizmu toksyny i patogeny.

Może Cię również zainteresować: Chrapanie – Kilka interesujących faktów

Składniki

 • 1/2 cytryny
 • 1 kawałek imbiru
 • 2 jabłka
 • 2 marchewki
 • 1/2 szklanki wody

Sposób przygotowania

 • Najpierw umyj imbir i pokrój go na małe kawałki.
 • Następnie obierz marchewki i pokrój w plasterki.
 • Teraz umyj jabłka. Usuń gniazdo nasienne i pokrój jabłko w kawałki.
 • Dodaj wszystkie składniki do blendera. Wlej także wodę i sok z cytryny.
 • Blenduj wszystko, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Jak i kiedy stosować?

 • Pamiętaj, aby pić napój od razu po przygotowaniu, najlepiej około 1-2 godziny przed snem.
 • Powtarzaj codziennie dla lepszego efektu.

Dodatkowe porady

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci uporać się z problemem chrapania i zapewnić sobie i swoim najbliższym spokojny wypoczynek w nocy.

Unikaj alkoholu

unikanie alkoholu pomaga na chrapanie

Napoje alkoholowe oraz wszelkie środki uspokajające zaburzają funkcjonowanie układu nerwowego i wywołują chrapanie. Kiedy mięśnie, tkanki gardła oraz krtani rozluźniają się, powietrze wydobywające się wraz z wydechem może wywoływać nieprzyjemny dźwięk.

Rzuć palenie

Zarówno aktywni, jak i bierni palacze są znacznie bardziej narażeni na chrapanie. Dzieje się tak za sprawą substancji obecnych w dymie papierosowym, które wpływają na tkanki dróg oddechowych. Gdy drogi oddechowe są zaciśnięte, wydostające się z nich powietrze produkuje intensywny dźwięk.

Nie objadaj się na noc

kobieta i sałatka

Objadanie się tuż przed pójściem spać może powodować problemy ze snem oraz oddychaniem. Kolację należy jeść nie później niż trzy godziny przed położeniem się do łóżka.

Pamiętaj, aby unikać produktów ciężkostrawnych, głównie nabiału i czerwonego mięsa, ponieważ zwiększają wydzielanie flegmy, która może utrudniać oddychanie w nocy.

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna nie tylko utrzyma Twoje ciało w dobrej kondycji, lecz także pozytywnie wpłynie na pracę serca. Jeśli chodzi o chrapanie, to wysiłek fizyczny pomaga udrożnić płuca, usuwa z organizmu toksyny i ułatwia oddychanie.

Wybieraj twarde poduszki

twarde poduszki utrudniają chrapanie

Twarda i sztywna poduszka lepiej utrzymuje głowę podczas snu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chrapania. Koniecznie wypróbuj nasze dzisiejsze porady i uporaj się z chrapaniem raz na zawsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.