Flegma - 8 produktów zwiększających wydzielanie

Nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, bogate w tłuszcze i białka, mogą wywoływać akumulację flegmy w gardle i drogach oddechowych.
Flegma - 8 produktów zwiększających wydzielanie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Flegma to wydzielina pokrywająca tkanki wewnątrz organizmu. W układzie oddechowym, wydzielina ta jest odpowiedzialna za wyłapywanie cząsteczek kurzu czy bakterii, które dostają się do naszego ciała przez drogi oddechowe. Być może nie wiesz, że niektóre produkty spożywcze mogą zwiększać produkcję flegmy, co może być nieco uciążliwe.

Aby chronić płuca, flegma gromadzi się w drogach oddechowych, na przykład, gdy występuje infekcja czy alergia. Nadmiar flegmy jest jednak bardzo nieprzyjemny. Warto więc wiedzieć, jakich pokarmów unikać, aby nie musieć zmagać się z tym problemem.

Jaką funkcję pełni flegma?

Flegma i jej akumulacja w drogach oddechowych to naturalny mechanizm obronny organizmu przeciwko bakteriom i wirusom. Jest to substancja zawierająca odkażające enzymy i immunoglobuliny.

Jeśli jednak produkcja wydzieliny jest nadmierna, z czasem może dotknąć ona również nosa, uszu, gardła oraz klatki piersiowej. Czujemy się wówczas chorzy i osłabieni. Aby tego uniknąć trzeba radzić sobie z tym problemem już u źródła, to znaczy unikać czynników zwiększających produkcję flegmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zapchany nos? Wypróbuj te 9 sposobów na szybką ulgę

Nabiał

Produkty mleczne są na samym szczycie listy czynników zwiększających produkcję flegmy. Istnieje wiele mitów dotyczących nabiału, warto jednak wiedzieć, że produkty pochodzenia zwierzęcego intensyfikują wydzielanie flegmy, co może wywoływać problemy z oddychaniem czy podrażnienie gardła.

Nabiał

Przede wszystkim unikaj:

 • krowiego mleka
 • jogurtów i serów
 • lodów na bazie mleka
 • śmietany
 • mleka skondensowanego

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Czerwone mięso oraz jajka także mogą przyczynić się do zwiększonej produkcji flegmy w organizmie. Produkty te są bogate w białka i to one są odpowiedzialne za odkładanie się wydzieliny w gardle i drogach oddechowych.

Tłuszcze zwierzęce

Jadłospisy wielu osób opierają się na dużych ilościach tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło, smalec czy kwasy tłuszczowe omega-6. Jeśli dotyka Cię problem nadmiaru wydzieliny płucnej, konieczne jest unikanie takich produktów i zwrócenie się ku innym rozwiązaniom.

Masło

Zastąp na przykład masło oliwą z oliwek, a kwasy tłuszczowe omega-6, kwasami omega-3.

Niektóre warzywa i owoce

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce to niezwykle ważne produkty, które powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Niestety badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Maryland wykazało, że niektóre owoce i warzywa mogą nie być wskazane dla osób, u których problemem jest flegma odkładająca się w drogach oddechowych. Są to między innymi:

 • ziemniaki
 • kukurydza
 • platany
 • kapusta

Pszenica

Wielu dietetyków jest zgodnych co do tego, że pszenica jest czynnikiem zwiększającym produkcję wydzieliny płucnej . Pszenica zawiera wiele związków, które mogą prowadzić do pobudzenia tego procesu.

Białe pieczywo

Wciąż nie istnieją konkretne wyniki badań potwierdzających tę tezę, jeśli jednak flegma utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, lepiej zrezygnuj z produktów pszenicznych.

Napoje odwadniające organizm

W przypadku infekcji dróg oddechowych bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zwiększyć spożycie wody i produktów o jej dużej zawartości. Wiele osób sięga jednak po słodkie gazowane napoje, nie wiedząc o tym, że w rzeczywistości bardzo odwadniają one organizm.

Według badaczy z Uniwersytetu w San Antonio (Teksas) odwodnienie organizmu sprawia, że flegma staje się gęstsza.

Koniecznie przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Odwodnienie organizmu i jego 10 najczęstszych konsekwencji

Orzechy

Orzechy zwiększają produkcję wydzieliny w układzie oddechowym, zwłaszcza u osób cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe.

Orzechy

Przetwarzana żywność

Wszystkie przetwarzane produkty żywnościowe, takie jak cukier czy mąka, które są ciężkie do strawienia i wywołują zaparcia, mogą znacznie pogorszyć stan osoby zmagającej się z nadmiarem flegmy.

Produktów tego typu powinny unikać przede wszystkim osoby chorujące na nietolerancję glutenu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Lung Association. Bronchitis symptoms, diagnosis and treatment. Marzo 2020.
 • Bachert C, Calus L, Gevaert P. Rhinosinusitis and nasal polyps. In: Adkinson NF, Bochner BS, Burks AW, et al, eds. Middleton’s Allergy: Principles and Practice. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 43.
 • Balfour-Lynn, I. M. (2019). Milk, mucus and myths. Archives of Disease in Childhood104(1), 91–93. https://doi.org/10.1136/archdischild-2018-314896.
 • Bleich SN, Vercammen KA. The negative impact of sugar-sweetened beverages on children’s health: an update of the literature. BMC Obes. 2018;5:6. Published 2018 Feb 20. doi:10.1186/s40608-017-0178-9
 • Butler, L. M., Koh, W.-P., Lee, H.-P., Yu, M. C., & London, S. J. (2004). Dietary Fiber and Reduced Cough with Phlegm. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. https://doi.org/10.1164/rccm.200306-789OC.
 • Harvard T. H. Chan. Nutrition and Immunity. Harvard School of Public Health.
 • Przywojski P. Fight off flu with immune-boosting nutrients. Mayo Clinic Health System.
 • Sisson J. H. Alcohol and airways function in health and disease. Alcohol. Agosto 2007. 41 (5): 293-307.
 • Shewry PR, Hey SJ. Do we need to worry about eating wheat?. Nutr Bull. 2016;41(1):6–13. doi:10.1111/nbu.12186
 • Weinberger T, Sicherer S. Current perspectives on tree nut allergy: a review. J Asthma Allergy. 2018;11:41–51. Published 2018 Mar 26. doi:10.2147/JAA.S141636

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.