Flegma – 8 produktów zwiększających wydzielanie

Nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, bogate w tłuszcze i białka, mogą wywoływać akumulację flegmy w gardle i drogach oddechowych.

Flegma to wydzielina pokrywająca tkanki wewnątrz organizmu. W układzie oddechowym, wydzielina ta jest odpowiedzialna za wyłapywanie cząsteczek kurzu czy bakterii, które dostają się do naszego ciała przez drogi oddechowe. Być może nie wiesz, że niektóre produkty spożywcze mogą zwiększać produkcję flegmy, co może być nieco uciążliwe.

Aby chronić płuca, flegma gromadzi się w drogach oddechowych, na przykład, gdy występuje infekcja czy alergia. Nadmiar flegmy jest jednak bardzo nieprzyjemny, warto więc wiedzieć, jakich pokarmów unikać, aby nie musieć zmagać się z tym problemem.

Jaką funkcję pełni flegma?

Flegma i jej akumulacja w drogach oddechowych to naturalny mechanizm obronny organizmu przeciwko bakteriom i wirusom. Jest to substancja zawierająca odkażające enzymy i immunoglobuliny.

Jeśli jednak produkcja wydzieliny jest nadmierna, z czasem może dotknąć ona również nosa, uszu, gardła oraz klatki piersiowej. Czujemy się wówczas chorzy i osłabieni. Aby tego uniknąć trzeba radzić sobie z tym problemem już u źródła, to znaczy unikać czynników zwiększających produkcję flegmy.

Nabiał

Nabiał

Produkty mleczne są na samym szczycie listy czynników zwiększających produkcję flegmy. Istnieje wiele mitów dotyczących nabiału, warto jednak wiedzieć, że produkty pochodzenia zwierzęcego intensyfikują wydzielanie flegmy, co może wywoływać problemy z oddychaniem czy podrażnienie gardła.

Przede wszystkim unikaj:

  • krowiego mleka
  • jogurtów i serów
  • lodów na bazie mleka
  • śmietany
  • mleka kondensowanego

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Czerwone mięso oraz jajka także mogą przyczynić się do zwiększonej produkcji flegmy w organizmie. Produkty te są bogate w białka i to one są odpowiedzialne za odkładanie się wydzieliny w gardle i drogach oddechowych.

Tłuszcze zwierzęce

Masło

Jadłospisy wielu osób opierają się na dużych ilościach tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło, smalec czy kwasy tłuszczowe omega-6. Jeśli dotyka Cię problem nadmiaru wydzieliny płucnej, konieczne jest unikanie takich produktów i zwrócenie się ku innym rozwiązaniom.

Zastąp na przykład masło oliwą z oliwek, a kwasy tłuszczowe omega-6, kwasami omega-3.

Niektóre warzywa i owoce

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce to niezwykle ważne produkty, które powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Niestety badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Maryland wykazało, że niektóre owoce i warzywa mogą nie być wskazane dla osób, u których problemem jest flegma odkładająca się w drogach oddechowych. Są to między innymi:

  • ziemniaki
  • kukurydza
  • platany
  • kapusta

Pszenica

Białe pieczywo

Wielu dietetyków jest zgodnych co do tego, że pszenica jest czynnikiem zwiększającym produkcję wydzieliny płucnej. Pszenica zawiera wiele związków, które mogą prowadzić do pobudzenia tego procesu.

Wciąż nie istnieją konkretne wyniki badań potwierdzających tę tezę, jeśli jednak flegma utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, lepiej zrezygnuj z produktów pszenicznych.

Napoje odwadniające organizm

W przypadku infekcji dróg oddechowych bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zwiększyć spożycie wody i produktów o jej dużej zawartości. Wiele osób sięga jednak po słodkie gazowane napoje, nie wiedząc o tym, że w rzeczywistości bardzo odwadniają one organizm.

Według badaczy z Uniwersytetu w San Antonio (Teksas) odwodnienie organizmu sprawia, że flegma staje się gęstsza..

Orzechy

Orzechy

Orzechy zwiększają produkcję wydzieliny w układzie oddechowym, zwłaszcza u osób cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe.

Przetwarzana żywność

Wszystkie przetwarzane produkty żywnościowe, takie jak cukier czy mąka, które są ciężkie do strawienia i wywołują zaparcia, mogą znacznie pogorszyć stan osoby zmagającej się z nadmiarem flegmy.

Produktów tego typu powinny unikać przede wszystkim osoby chorujące na nietolerancję glutenu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE