Odwodnienie organizmu i jego 10 najczęstszych konsekwencji

Niewystarczające nawodnienie organizmu może wywoływać zaburzenia metaboliczne oraz inne problemy zdrowotne. Zalecana dawka wody to od 6 do 8 szklanek dziennie.
Odwodnienie organizmu i jego 10 najczęstszych konsekwencji

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Odwodnienie organizmu to poważna sprawa, gdyż jego konsekwencje mogą obejmować od wysuszenia skóry, aż po zaburzenia w funkcjonowaniu kluczowych organów wewnętrznych. Woda jest podstawowym składnikiem takich organów jak mózg, wątroba czy serce. Nic więc dziwnego, że odwodnienie organizmu może być bardzo groźne w skutkach.

1. Odwodnienie organizmu a sucha skóra

Krem nawilżający czy balsam to za mało, by zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Aby utrzymać swoje ciało w dobrej formie, trzeba bowiem zadbać także o jego nawodnienie od środka, a nie tylko na zewnątrz.

Elastyczność i jędrność skóry zależy przede wszystkim od odpowiedniego nawodnienia organizmu – każdego dnia należy wypijać tyle wody, ile wytracamy lub więcej – nigdy mniej, gdyż stąd właśnie bierze się odwodnienie.

Jak sprawdzić czy skóra jest odwodniona i wysuszona? Możesz przeprowadzić prosty test:

  • Uszczypnij skórę i obserwuj, jak długo zajmie jej powrót do normalnego kształtu.
  • Jeśli Twoje ciało jest odwodnione, skóra stosunkowo wolno wróci do siebie. W przeciwnym wypadku powinno się to zadziać natychmiast.

Dodatkowo możesz zbadać temperaturę ciała, dzięki czemu sprawdzisz, czy skóra twarzy jest odwodniona. Zależność ta wynika z tego, że ciało potrzebuje naprawdę dużej ilości wody, by utrzymać idealną i optymalną temperaturę. Jak interpretować wynik? Jeśli temperatura ciała jest podniesiona, może to oznaczać, że przyczyną jest odwodnienie organizmu.

2. Zaparcia

Zaparcia to znaczna uciążliwość w codziennym życiu, a jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości jest właśnie odwodnienie organizmu. Do formowania kału potrzebna jest woda, która pozwala połączyć ze sobą produkty przemiany materii. Gdy wody w organizmie i jelitach jest zbyt mało, znacznie utrudnia to wydalanie i wywołuje takie objawy jak ból brzucha.

Ból brzucha

Przy przewlekłych zaparciach pojawia się także ryzyko innych konsekwencji zdrowotnych. Ciągły napór na żyły odbytu oraz podrażnienia powstałe w wyniki utrudnionego wypróżniania mogą bowiem prowadzić do powstania hemoroidów.

3. Skurcze mięśni

Skurcze mięśni najczęściej wiążemy z aktywnością fizyczną, jednak w rzeczywistości mogą być one także skutkiem odwodnienia organizmu. Najczęściej wiąże się to nie tylko z niedoborem wody, ale także minerałów i elektrolitów w naszym ciele.

Są to składniki niezbędne do funkcjonowania naszego ciała,  a zwłaszcza tkanki mięśniowej. Warto więc stale dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza w trakcie i po treningu. W momentach zwiększonego wytracania wody (np. poprzez pot) i soli mineralnych jest to szczególnie istotne.

4. Przemęczenie

Niedobór wody w organizmie prowadzi do przewlekłego zmęczenia. Komórki ciała bez wody nie są bowiem w stanie realizować wydajnie swoich funkcji, przez co produkują o wiele mniej energii.

Osoby cierpiące na odwodnienie organizmu często są przemęczone i senne. Oczywiście efekty te można odwrócić dbając o odpowiednią dawkę wody w ciągu dnia. Dodatkowo można zwiększyć również dzienne spożycie owoców i warzyw bogatych w wodę oraz witaminy. Najlepszy będzie arbuz lub cytrusy! 

5. Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej czasami postrzegamy za efekt nieprawidłowej higieny lub zaburzeń trawienia. Niezależnie od przyczyny rozwiązaniem zawsze jest odpowiednia dawka wody. Jak objawia się suchość tego obszaru?

  • Uczucie suchości lub lepkości w ustach.
  • Gęsta śliwa.
  • Ból lub pieczenie ust oraz języka.
  • Pękające kąciki ust lub wargi.
  • Suchy i szorstki język.
  • Trudności z przeżuwaniem i połykaniem.

6. Migreny

W przeważającej części przypadków za migrenami kryje się właśnie niedobór wody w organizmie. Odwodnienie sprawia bowiem, że naczynia krwionośne rozszerzają się, wywołując intensywny ból.

Ból głowy
  • Pamiętaj, że odwodnienie organizmu grozi nam nie tylko w czasie upalnych letnich dni.
  • Zawsze pamiętaj o wypiciu odpowiedniej ilości wody, a unikniesz takich uciążliwych dolegliwości jak migrena czy ból głowy.

7. Nadciśnienie

Niedobór wody w organizmie prowadzi także do zredukowania objętości naczyń krwionośnych, które w idealnym stanie powinny być wypełnione. Aby mimo wszystko organy funkcjonowały prawidłowo, organizm wydziela hormon o nazwie histamina.

Jest to substancja zwężająca naczynia krwionośne, przez co w konsekwencji podwyższone zostaje ciśnienie krwi. Regularnie pijąc wodę możesz więc uchronić się przed nadciśnieniem i akumulacją toksyn oraz innych szkodliwych substancji w organizmie.

8. Problemy z nerkami

Pijąc dużo wody pobudzamy nerki do pracy. To bardzo ważne, zwłaszcza że nerki odpowiedzialne są za usuwanie z organizmu toksyn, moczu oraz nadmiaru soli. Kiedy nie są w stanie realizować tych zadań, pojawia się wiele problemów zdrowotnych, na przykład kamienie nerkowe.

Ból w krzyżu

Utrzymanie nerek w zdrowiu i dobrej kondycji przyczyni się do wydajności procesów metabolicznych oraz uchroni Cię przed wieloma przewlekłymi schorzeniami.

9. Przybieranie na wadze

Wiele osób ma problem z odróżnianiem od siebie objawów głodu i pragnienia. Wówczas – mimo tego że w rzeczywistości nie jesteśmy głodni, tylko spragnieni – zamiast po szklankę wody sięgamy po przekąski.

Warto zapamiętać tę prawidłowość, ponieważ tego rodzaju postępowanie może prowadzić do przybierania na wadze. Jeśli dodatkowo doprowadzamy do odwodnienia organizmu, nasz metabolizm znacznie zwalnia, przez co ograniczona zostaje także zdolność spalania tłuszczu i kalorii.

W większości diet odchudzających znajdziemy zastrzeżenie, że mamy pić od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Kryją się za tym właśnie opisane powyżej prawidłowości. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać samą wodę, bez dodatków, barwników czy słodzików.

10. Bóle stawów

Sporadyczne bóle stawów także mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Za ograniczenie tarcia pomiędzy stawami odpowiedzialna jest tkanka chrzęstna, która w 70% składa się z wody. Gdy tego składnika w ciele zaczyna brakować, zwiększa to tarcie i wywołuje bóle stawów.

Warto podkreślić, że ilość wody, którą każdy z nas powinien wypijać w ciągu dnia zależy bardzo od prowadzonego stylu życia, płci, wieku czy stanu zdrowia. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia i pora roku. Obserwuj bacznie swój organizm i pij tyle wody, ile to konieczne, by uniknąć odwodnienia i jego konsekwencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.