Zaparcia u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

Częste spożywanie świeżych owoców i warzyw pomaga w naturalny sposób zwalczyć zatwardzenie u dzieci. Ponadto od najmłodszych lat warto przyzwyczaić swoją pociechę do regularnego uprawiania sportu i picia dużej ilości wody
Zaparcia u dzieci – jak sobie z nimi radzić?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaparcia u dzieci to bardzo częsty problem, z którym na co dzień zmagają się rodzice na wszystkich szerokościach geograficznych. Na szczęście problem ten ma proste i w większości przypadków skuteczne rozwiązanie! Wystarczy przyzwyczaić malucha do pewnych nawyków, a w sytuacjach awaryjnych sięgnąć po sprawdzone domowe remedia.

Zaparcia mogą wystąpić u wszystkich dzieci – od niemowląt po nastolatków. Obecnie dolegliwość ta jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u pediatry. Chociaż w większości przypadków przebiega ona bezboleśnie, może przybrać formę ostrą i – nieleczona – prowadzić do rozmaitych komplikacji.

Dowiedz się, jak objawiają się zaparcia u dzieci oraz w jaki sposób należy je leczyć. Nie zapominaj także o profilaktyce. Jeśli nauczysz malucha zdrowych nawyków, dolegliwości jelitowe będą się trzymały od niego z daleka.

Zaparcia u dzieci – jak je rozpoznać?

Głównym objawem zaparć – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – są odczuwalne zmiany w funkcjonowaniu jelit. Co więcej, wypróżnianie następuje mniej niż trzy razy w tygodniu, a kupka jest twarda i sucha. Dodatkowo podczas defekacji może pojawić się ból i silny obrzęk w dolnej części brzucha.

Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego dziecka, nie sięgaj po tradycyjne środki przeczyszczające! Zanim podasz mu agresywne, chemiczne substancje, wprowadźcie kilka zmian do codziennej rutyny. W większości przypadków ulgę przynosi skorygowanie niektórych nawyków oraz zmiana diety.

Jak w naturalny sposób zwalczyć zaparcia u dzieci?

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na zaburzenie pracy jelit u dzieci. Jednakże głównym sprawcą problemów ze zdrowiem układu pokarmowego jest niezdrowa bądź nieprawidłowo zbilansowana dieta oraz złe nawyki żywieniowe.

Co zatem możemy zrobić, aby zwalczyć zaparcia u dzieci albo skutecznie im zapobiec? Bez wątpienia pierwszym krokiem powinny być konsekwentne zmiany w codziennej diecie. Poniżej znajdziesz listę produktów, które każdego dnia powinny znaleźć się na talerzu Twojej pociechy.

Produkty obfitujące w błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy jest jednym z niezbędnych składników odżywczych, które w całkowicie naturalny sposób wspomagają procesy trawienne organizmu. Kiedy dieta dziecka jest uboga w tę substancję, często pojawiają się u niego bóle brzucha, zaparcia i problemy z wypróżnianiem.

Płatki owsiane i owoce leczą zaparcia u dzieci

Zadbaj o to, by Twoje dziecko regularnie spożywało poniższe produkty:

  • Ziarna z pełnego przemiału
  • Świeże owoce razem ze skórką (wybieraj więc te z hodowli ekologicznej)
  • Świeże warzywa
  • Suszone śliwki
  • Soczewica albo ciecierzyca
  • Zielony groszek
  • Domowej roboty popcorn (nie ten z mikrofalówki!)

Nie podawaj dziecku słodyczy ani rafinowanego cukru

O tym, że nadmierne spożycie cukru ma fatalny wpływ na nasze zdrowie, wiemy wszyscy. Niekorzystnie wpływa on nie tylko na zdrowie zębów czy masę ciała, ale także prowadzi do poważnych zaburzeń trawiennych.

Nie dziwi więc fakt, że większość przypadków zaparć u dzieci ma swoje źródło w codziennym spożywaniu słodyczy, słodkich przekąsek i innych niezdrowych produktów. Chociaż dzieci kochają słodkości, w trosce o ich zdrowie należy im je racjonować i podawać tylko od czasu do czasu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Toksyny zagrażające naszym dzieciom

Naucz swoje dziecko pić wodę

Picie niegazowanej wody mineralnej ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Nie zapominajmy, że nasze ciało w większości składa się właśnie z niej! Im szybciej przyzwyczaisz swojego malucha do przyjmowania niesłodzonych napojów, a najlepiej wody bez żadnych dodatków, tym lepiej.

Szklanka wody w dłoniach

Prawidłowo nawilżony organizm pracuje lepiej: skuteczniej oczyszcza komórki z toksyn, poprawia pracę wszystkich organów oraz bardzo korzystnie wpływa na trawienie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.

U dzieci, które nie piją wystarczającej ilości wody dziennie, metabolizm jest powolny. A to z kolei sprzyja występowaniu zaparć i bólu brzucha. Im więcej wody w diecie malucha, tym łatwiejsze będzie jego wypróżnianie.

Pamiętajmy, że woda sprawia, iż błonnik pęcznieje w jelitach, co z kolei przekłada się na odpowiednią konsystencję kału.

Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej

Codzienny ruch i regularne uprawianie sportów, włącznie z aktywnymi dziecięcymi zabawami, fantastycznie wpływają na zdrowie jelit naszych pociech. W połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą sprawią, ze Twój maluch będzie rósł zdrowo, bez niepotrzebnych problemów i dolegliwości.

Pamiętaj, że najlepszą metodą motywowania dziecka do aktywności fizycznej jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Kiedy maluch widzi, że Ty się nie ruszasz, też nie będzie się mu chciało. Planujcie więc aktywne weekendy, róbcie wycieczki, grajcie w piłkę, razem chodźcie na spacery z psem itp.

Naucz malucha, że wizyty w toalecie to nic strasznego

Przyzwyczajanie dziecka do korzystania z toalety należy rozpocząć jak najwcześniej. Generalnie maluchy mają obawy przed samodzielnym siadaniem na kibelku.

Na tym etapie powinieneś wykazać się dużą dozą cierpliwości i konsekwentnie towarzyszyć swojej pociesze podczas wizyt w łazience. Czasem proces oswajania dziecka z ubikacją może być naprawdę długi. Jednak kiedy już się do tej czynności przyzwyczai, nie będzie chciało wrócić do poprzednich nawyków.

Dziecko w toalecie

“Kibelkowe szkolenie” najlepiej przeprowadzać stopniowo, nie wywierając na dziecku presji. Ponadto należy wpoić maluchowi, że powinien pójść do łazienki zawsze, gdy poczuje chęć wypróżnienia. Niektóre dzieci powstrzymują się od tego, a to z kolei prowadzi do pojawiania się zaparć.

Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci

Farmakologiczne środki przeczyszczające powinny być stosowane u dzieci tylko i wyłącznie w przypadku chronicznych zaparć. Ich podawanie zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza pediatry, zwłaszcza u bardzo małych dzieci.

Kiedy zaparcia występują tylko od czasu do czasu, najlepsze okazują się naturalne metody. Są one skuteczne i – co najważniejsze – w pełni bezpieczne dla zdrowia Twojego malucha.
Po jakie produkty należy sięgać, gdy nasze dziecko męczą zaparcia?

Sok ze śliwek

Śliwka to jeden z owoców o najsilniejszych naturalnych właściwościach przeczyszczających. Znakomicie stymuluje ona funkcje jelit, usprawnia perystaltykę oraz ułatwia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

W celu uśmierzenia zaparć u dziecka zaleca się picie soku ze śliwek. Przygotuj roztwór identycznych ilości soku i wody. Bez rozcieńczenia środek ten mógłby okazać się zbyt silny dla dróg pokarmowych małych dzieci.

Winogrona na czczo

Wielką zaletą winogron jest to, że są one pyszne i większość maluchów chętnie po nie sięga. Co więcej, pomagają zlikwidować zaparcia u dzieci w bardzo krótkim czasie.

Kiedy maluch zmaga się z zaparciami, daj mu do zjedzenia 6-8 kulek winogron na pusty żołądek o poranku. Na lecznicze efekty tych owoców nie trzeba długo czekać.

Miód

Do usuwania zaparć u starszych dzieci można stosować roztwór wody z miodem. Mikstura ta znakomicie przyspiesza metabolizm oraz stymuluje perystaltykę jelit, optymalizuje procesy rozkładu pożywienia, a przez to usprawnia wypróżnianie.

Miód płynny

Sok jabłkowy

Sok jabłkowy można stosować na zaparcia nawet u najmłodszych dzieci. Każdy maluch z chęcią wypije słodki, pyszny sok. Oczywiście mamy tu na myśli naturalnie wyciśnięty sok a nie napój z supermarketu.

Dzięki sporej zawartości pektyn i wody sok jabłkowy znakomicie zwalcza zaparcia u dzieci. Podawaj maluchowi małe dawki (ok 50 ml) 2-3 razy dziennie.

Podsumowując

Bez wątpienia najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem zwalczania zaparć u dzieci są trwałe zmiany nawyków żywieniowych. Staraj się nie podawać swoim pociechom przetworzonej żywności ani produktów obfitujących w cukier.

Włącz do diety dziecka świeże owoce, warzywa, pełne ziarna, niegazowaną wodę i naturalne soki owocowe. Nie zapomnijcie także o regularnej aktywności fizycznej i częstych zabawach na świeżym powietrzu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.