Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – objawy
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci i młodzieży jest dość częstą przypadłością. Jest to także jedna z głównych przyczyn wizyt młodych ludzi na izbie przyjęć. Najlepiej jest udać się jak najszybciej do lekarza, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze objawy.

W większości przypadków nie można ustalić przyczyn zapalenia, choć istnieje kilka teorii na ten temat. Najczęściej mówi się o infekcji wirusowej lub zatkaniu światła “ślepej kiszki”, co prowadzi do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak na czas można zaobserwować zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci i jakie są wskazania do operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci – częsta infekcja

Ból i uczucie ściskania po prawej stronie brzucha mogą być spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego. Wyrostek to mała rurkowata struktura, która stanowi końcówkę jelita grubego. Zapalenie może wystąpić u osób w każdym wieku, choć rzadziej dotyka dzieci w wieku poniżej dwóch lat.

Najczęstsze objawy zapalenia wyrostka różnią się w zależności od wieku pacjenta. Jednakże każdy lekarz będzie w stanie prawidłowo i szybko je zdiagnozować oraz podjąć decyzję, czy wykonać zabieg chirurgiczny.

Co powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci?

Wyrostek może ulec infekcji z kilku powodów:

  • Obecność stwardniałej, suchej masy kałowej
  • Zapalenie węzłów chłonnych w okolicy jelit;
  • Obecność pasożytów, bakterii czy wirusów.

Gdy wyrostek robaczkowy jest zatkany, pojawia się stan zapalny i  można odczuć pierwszy objaw: silny ból. W tej sytuacji, bakterie zaczynają się bardzo szybko namnażać. Wyrostek zostaje zainfekowany i może dość niespodziewanie pęknąć, jeśli nie zostanie szybko usunięty. Pęknięcie wyrostka poważnie zagraża zdrowiu – a nawet życiu – dziecka.

Główne objawy jakie charakteryzują zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci

Wielkość i lokalizacja wyrostka mogą być różne u różnych ludzi, w zależności od budowy i ułożenia organów wewnętrznych. W związku z tym  objawy charakteryzujące zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci mogą być inne u każdego małego pacjenta.

Część objawów jest jednak dość powszechna i często przypominają inne dolegliwości, od prostej niestrawności do czegoś bardziej złożonego.

Wyrostek robaczkowy

Nie wszystkie z opisanych poniżej symptomów muszą wystąpić na raz. Z tego powodu skontaktuj się koniecznie z lekarzem, gdy tylko zauważysz choć kilka z nich u swojego dziecka.  Doświadczenie lekarza pozwoli na prawidłowe zdiagnozowanie choroby.

Wyrostek może ulec perforacji w ciągu 24 do 72 godzin po wystąpieniu objawów, dlatego zapalenie wyrostka robaczkowego należy traktować bardzo poważnie.

Najczęstsze objawy

1. Ból brzucha

Jest to najczęstszy objaw. Ból przy zapaleniu wyrostka zlokalizowany jest wokół pępka, a następnie migruje do prawej dolnej części brzucha.

Ból brzucha u dziecka.

Ból pogarsza się pod lekkim naciskiem, przy nabieraniu głębokiego oddechu lub podczas ruchu. Może również występować sztywność mięśni brzucha lub ból podczas oddawania moczu lub innych ruchów jelit.

2. Wymioty i utrata apetytu

Zawroty głowy, nudności, wymioty i utrata apetytu występują zwykle razem, gdy dziecko cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy te są również częste w przypadku innych chorób. Dlatego też, jeśli obecny jest również ból w prawej części brzucha, może to być związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

3. Leukocytoza

Kiedy następuje już poważne zapalenie lub infekcja, organizm będzie się bronił, produkując dużo białych krwinek. Podczas testów laboratoryjnych wyraźnie widać wzrost liczby leukocytów we krwi. Jest to jeden ze znaków poważnego zapalenia lub choroby.

Mniej powszechne objawy zapalenia wyrostka:

4.Gorączka

W pierwszych godzinach choroby może występować silna gorączka, zwłaszcza u małych dzieci, chociaż nie jest to główny objaw. Wysoka gorączka może pojawić się również wtedy, gdy stan zapalny się rozwinie, a wyrostek robaczkowy pęknie.

W takim przypadku wszelkie odpady lub bakterie z wewnątrz wyrostka są wydzielane do ​​jamy brzusznej. Jest to bardzo groźny stan, który może przejść w stan sepsy.

Gorączka u dziecka

5. Biegunka lub zaparcia

Objawy te nie występują często, ale mogą się pojawić. Biegunka nie będzie jednak ani nadmierna ani bardzo płynna. Wystąpi w małych ilościach w obecności śluzu.

W niektórych przypadkach mogą również wystąpić zaparcia.

6. Obrzęk brzucha

Obrzęk lub napięcie i wzdęcie brzucha może wystąpić czasami u dzieci lub młodzieży. Brzuch będzie także bolesny przy próbie dotknięcia lub ucisku z zewnątrz.

Jak objawy zapalenia wyrostka różnią się w zależności od wieku?

U dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz nastolatków objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być podobne do symptomów u dorosłych: ból brzucha, wymioty i utrata apetytu.

Zapalenie wyrostka u dzieci w wieku poniżej jednego roku jest bardzo rzadkie.

Głównym objawem w tym przypadku jest obrzęk brzucha. Częste są także wymioty i utrata apetytu. Trudno jest jednak określić, czy niemowlak cierpi na silny ból, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Dziecko na badaniu lekarskim zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci

Ponieważ wyrostek robaczkowy u niemowląt jest tak mały, rzadziej występuje w nim niedrożność i zapalenie.

Podobnie zapalenie wyrostka robaczkowego występuje rzadko u dzieci w wieku od jednego do pięciu lat. Kiedy to nastąpi, główne objawy to ból, gorączka i wymioty. Należy również podkreślić, że jeśli brzuszek malucha zostanie lekko naciśnięty, dziecko może skarżyć się na silny ból.

W przypadku dzieci w wieku od 5 do 12 lat typowa migracja bólu ze środka brzucha do prawego dolnego może nie wystąpić. U niektórych z tych pacjentów występuje gorączka, a u niewielu występuje biegunka.

Rozwiązanie: gdy podejrzewasz zapalenie wyrostka u dziecka – idź do lekarza

Zapalenie wyrostka robaczkowego można leczyć wyłącznie poprzez chirurgiczne usunięcie (appendektomia). Jest to procedura przebiegająca zazwyczaj bez komplikacji. Nie wolno starać się zaleczyć zapalenia w domu lub naturalnymi środkami – może się to skończyć nawet zgonem.

Jeśli zainfekowany wyrostek robaczkowy nie zostanie usunięty na czas, może się rozerwać i rozprzestrzenić bakterie w całym ciele. Infekcja spowodowana pękniętym wyrostkiem jest bardzo poważna: może się utworzyć ropień (infekcja wywołana ropą) lub rozejść się w całym brzuchu (tzw. zapalenie otrzewnej).

Lekarze są zwykle w stanie dokładnie i szybko zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci, chyba że wystąpi nienormalny ból lub gdy małe dziecko nie może opisać swoich dobrze swoich objawów. Wycięcie wyrostka robaczkowego jest powszechną procedurą, a pacjent wraca do domu po 2-3 dniach w szpitalu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.