Wylecz chrapanie odpowiednią dietą

· Wrzesień 25, 2017
Chrapiesz? Spróbuj włączyć do swojej diety produkty, o których mówimy w tym artykule.

Chrapanie to nieprzyjemny odgłos, który powstaje kiedy wydychane powietrze napotyka na przeszkodę powstałą w drogach oddechowych. Jest jednym z najbardziej denerwujących zaburzeń towarzyszących odpoczywającym w nocy ludziom i przeszkadza zarówno osobie chrapiącej, jak i tym, którzy słyszą te często bardzo głośne dźwięki.

Choć w większości przypadków chrapanie nie jest problemem, który należy leczyć, u niektórych osób występuje choroba zwana obturacyjnym bezdechem sennym, z którą należy zgłosić się do lekarza.

Zaburzenie to polega na dużej trudności w oddychaniu, która prowadzi do tymczasowych przerw w dostarczaniu organizmowi tlenu,  które mogą trwać nawet do 10 sekund.

U osób, które chrapią, spada zazwyczaj poziom dotlenienia organizmu ze względu na przeszkody istniejące w układzie oddechowym, które to nie pozwalają na swobodne oddychanie podczas snu.

W bardziej zaawansowanych przypadkach potrzebna jest pomoc lekarza, ale jeśli problem chrapania nie jest bardzo rozwinięty, można spróbować mu zaradzić stosując domowe sposoby.

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia chrapania jest wprowadzenie do swojej diety produktów, które wpływają rozluźniająco na drogi oddechowe, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo nocnego chrapania.

Dowiedz się z naszego artykułu po jakie produkty powinny sięgnąć osoby, które często chrapią.

1. Tofu

Tofu jest produktem, który jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej, a w ostatnich latach również na innych kontynentach. Robi się je z mleka sojowego w podobny sposób, jak z mleka krowiego robi się biały ser.

Tofu ma charakterystyczną, miękką strukturę i kremowo-biały kolor. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, a jednocześnie dostarcza niewielu kalorii.

Tofu jest dobre na chrapanie

Choć tofu jest kojarzone raczej z dietami wegetariańskimi i odchudzającymi, może ono również pomóc osobom, którym przeszkadza ich własne chrapanie. Produkt ten pomaga rozluźnić krtań, co przyczynia się do bardziej swobodnego oddychania podczas snu.

2. Miód

Ceniony za wysoką zawartość składników odżywczych i zdrowych cukrów, miód jest doskonałym rozwiązaniem na różnorodne problemy związane ze snem, w tym na chrapanie.

Jako że miód łagodnie zmiękcza ścianki gardła i dróg oddechowych, skutecznie redukuje chrapanie u przeziębionych osób. Dodatkowo, stymuluje on produkcję melatoniny, czyli hormonu snu.

3. Tłuste ryby

Wszystkie rodzaje tłustych ryb są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega 3, które bardzo korzystnie wpływają na organizm.

Tłuste ryby na chrapanie

Jeśli dokucza ci chrapanie, włącz tłuste ryby do swojej diety przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Dzięki swoim właściwościom, produkty te pomagają oczyścić żyły i tętnice, obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają rozwojowi chorób układu krwionośnego. Co więcej, zawarte w tego rodzaju rybach tłuszcze działają rozluźniająco na mięśnie gardła i ułatwiają oddychanie.

4. Czosnek

Czosnek zawiera substancje siarczkowe, które pomagają oczyścić drogi oddechowe z blokujących je złogów i chronią przez infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Jeśli chrapiesz, spróbuj zjadać regularnie nieco surowego czosnku, aby zwalczyć potencjalne infekcje gardła, a tym samym ułatwić przepływ powietrza podczas oddychania.

5. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest uważana za jeden z najzdrowszych tłuszczy, jakie możemy włączyć do naszej diety. Ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, a przy tym może pomóc zwalczyć dokuczliwe chrapanie.

Oliwa z oliwek sposobem na chrapanie

Jako że oliwa z oliwek zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych, jest ona świetnym sposobem na poprawę jakości snu. Pomaga ona bowiem oczyścić i rozluźnić drogi oddechowe.

6. Migdały pomogą zwalczyć chrapanie

Migdały i robione z nich mleko to kolejny naturalny sposób na walkę z nocnym chrapaniem. Dostarczają one mnóstwa witamin, minerałów i zdrowych tłuszczy.

Spożywając migdały wzmacniasz tkanki krtani, dzięki czemu są one bardziej odporne na drgania pojawiające się kiedy oddychasz i mówisz.

7. Rozmaryn

Rozmaryn to bardzo zdrowe i aromatyczne zioło, które nie tylko dodaje charakteru przyrządzanym potrawom, ale również pomaga chronić organizm. Rozmaryn ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i oczyszczające, dzięki czemu łagodzi objawy związane z chrapaniem i bezdechem nocnym.

Dzięki właściwościom oczyszczającym rozmarynu, organizm szybciej pozbywa się toksyn, co wpływa korzystnie na poziom dotlenienia komórek i ułatwia oddychanie.

Rozmaryn sposobem na chrapanie

Pamiętaj, że aby zwalczyć chrapanie, nie wystarczy zjeść któryś z powyższych produktów tylko kilka razy. Postaraj się włączyć je na stałe do swojej diety, a z pewnością zauważysz poprawę jakości twojego snu.