Chleb bananowy - przepis fit na zdrowy i smaczny chleb
Nasz dzisiejszy przepis na chleb bananowy jest zgodny ze wszystkimi zasadami dobrego odżywiania. Co więcej, można go kosztować bez względu na prowadzoną właśnie dietę, nawet tę odchudzającą. Dostarcza niezbędnych właściwości odżywczych a przy tym jest po prostu pyszną przekąską.
Mimo, że jest częścią kuchni amerykańskiej, która nie kojarzy nam się ze zdrowiem – to w tej fit interpretacji jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnego pieczywa.
Ponadto stanowi świetny ekwiwalent zwyczajowego biszkoptu, który zazwyczaj składa się z przetworzonej mąki, cukrów i szkodliwych węglowodanów. Jeśli nie chcesz w swojej diecie kalorycznych produktów, powinieneś omijać wszelkie ciasta oparte na białym biszkopcie.
Natomiast warto sięgnąć po chleb bananowy, który może mieć wiele interpretacji. Poznaj z nami jedną z nich.
Przejdź teraz do swojej kuchni, załóż fartuch i wykreuj coś pysznego i zdrowego dla siebie i całej rodziny! Rzadko zdarza się, żeby coś tak pysznego było tak proste w przygotowaniu. Trudno nie zauważyć pozytywnych wartości chlebka, który oparty jest na bananie.
Banany dostarczają organizmowi cennych witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy C. Są bogatym źródłem potasu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi. Banan jest owocem o wysokiej wartości odżywczej i w przeciwieństwie do wielu innych owoców jest źródłem roślinnego białka.
Co potrzebujemy aby przygotować smaczny chleb bananowy w wersji fit?
Wartości odżywcze zawarte w chlebie bananowym
Mamy dla Ciebie tylko dobre wiadomości. To co czyni ten chleb bananowy tak wyjątkowym – to fakt, że zawarty w nim cukier ma naturalne pochodzenie.
Oczywiście można dodać na własną rękę szczyptę słodyczy, np. używając ksylitolu. Sami decydujemy, czy chcemy go dodatkowo osłodzić. Istotne jest, że nie ma takiej potrzeby.
Niestety na śniadanie najczęściej serwujemy sobie pszenny chleb z dodatkiem masła. To oznacza, że choć często dane składniki uchodzą za nieszkodliwe, są asymilowane przez organizm jako węglowodany i cukry. Czy istnieje alternatywne rozwiązanie? Oczywiście, że tak!
Fit chleb bananowy oparty jest głównie o bogate w składniki odżywcze produkty. Przyjrzyjmy się choćby płatkom owsianym, które stanowią główny składnik tego przysmaku.
Płatki owsiane są doskonałym źródłem białka i witamin z grupy B. Zawarta w płatkach witamina B6 poprawia pracę komórek mózgowych i nerwowych.
Tylko pomyśl – im częściej zastąpisz puste węglowodany błonnikiem, tym lepsze uzyskasz efekty dla swojego zdrowia. Wystarczy zmienić kilka nawyków, na których opiera się nasza codzienna dieta. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zboża wykazują tak wspaniałe właściwości.
Idąc tym tropem wybierz raczej owies, a nie pszenicę. Zamiast jęczmienia włącz do diety ryż.
Natomiast jeśli nie jesteś zwolennikiem sztucznych słodzików, możesz użyć miodu. Tylko spójrz co zyskasz dzięki jego spożywaniu: witaminy z grupy B, witaminy A i K, żelazo, mangan, magnez, cynk, miedź, potas i wapń.
Jak przygotować chleb bananowy?
Przechodzimy do najważniejszego: procesu przygotowania Twojego amerykańskiego fit chlebka.
Składniki
- 1 szklanka mąki owsianej (120 g)
- ½ szklanki płatków owsianych (30 g)
- 2 łyżki drożdży piwowarskich (30 g)
- 1 całe jajko
- 2 białka jaj
- 3 dojrzałe banany
- 1 łyżka zmielonego cynamonu (15 g)
- 2 łyżki orzechów ziemnych (40 g)
- ½ szklanki mleka sojowego (100 ml)
- 1 szczypta esencji waniliowej
- 2 łyżki naturalnego słodzika (30 ml) (opcjonalnie)
Przygotowanie
- Zacznijmy od obrania wszystkich dojrzałych bananów.
- Następnie wkładając w to całe swoje serce przystąp do ich zmiażdżenia (np. widelcem, choć lepszy będzie robot kuchenny).
- Aby uzyskać niezbędną dla ciasta konsystencję, trzeba wszystko dobrze wymieszać. Stąd konsystencja bananów musi byc pozbawiona wszelkich grudek.
- Kolejny krok to dodanie płatków owsianych i mąki owsianej do powstałej bananowej papki. Delikatnymi ruchami połącz wszystkie składniki.
- Dodaj posiekane orzechy, całe jajko, drożdże, esencję waniliową i cynamon. To też moment, aby użyć ewentualnego słodzika (np. miodu).
- Przechodzimy do ważnej czynności: mieszania. Powinno nabierać w siłę wraz z upływającym czasem.
- Ważne jest aby powoli dodawać do mieszanki mleko sojowe i cały czas kontynuować mieszanie. Kontynuuj aż uzyskasz gęstą masę.
- To już prawie koniec! Wystarczy teraz dodać dwa białka i jeszcze trochę wymieszać.
- Na sam koniec wyłóż masę do foremki, którą poprzednio wysmarowałeś oliwą z oliwek. Foremka powinna być podłużna.
- Rozgrzej piekarnik do 180 ° C. Włóż formę z ciastem do piekarnika na 40 minut. Gotowe!
- Teraz wystarczy zajadać się smaczną fit przekąską.
Istnieją też fantastyczne interpretacje tego przepisu, które uwzględniają wiórki kokoswe. Znajdź swoją ulubioną wariację i eksperymentuj!
Banan jest owocem o wysokiej wartości energetycznej – w 100 g dostarcza około 89 kcal. Te owoce są też wskazane po wysiłku fizycznym. Pamiętasz dietę Adama Małysza?
To była bułka z bananem. Dlaczego by nie wykorzystać tej wiedzy w postaci chleba bananowego na śniadanie? Życzymy smacznego i zdrowego gotowania!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, et al. Bananas as an energy source during exercise: a metabolomics approach. PLoS One. ;7(5):e37479. doi:10.1371/journal.pone.0037479
- Singh, B., Singh, J. P., Kaur, A., & Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.03.033
- Israeli, Y., & Lahav, E. (2016). Banana. In Encyclopedia of Applied Plant Sciences. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-394807-6.00072-1