Chęć oddania moczu – dlaczego robię to tak często?

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad częstością oddawania moczu, to powinieneś wiedzieć o tym, że istnieją liczne sposoby na opanowanie tego problemu poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Rozpocznij od niewielkiej intensywności ćwiczeń i stopniowo ją zwiększaj.
Chęć oddania moczu – dlaczego robię to tak często?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy częsta chęć oddania moczu wyrobiło już w Tobie nawyk wybierania w kinie miejsca blisko wyjścia? Czy zdajesz sobie doskonale sprawę z tego, że w pewnym momencie seansu będziesz musiał wyjść na chwilę do toalety?

A co w przypadku tych bardzo długich podróży samochodem lub autobusem? Zwłaszcza tych, podczas których zaplanowanych zostało raptem kilka postojów. Czy przygotowując się do takiego wyjazdu krążą Ci po głowie myśli o tym, że prędzej czy później uporczywa chęć oddania moczu może okazać się pewnego rodzaju problemem?

Jeśli nie wiesz, co się dzieje z Twoim pęcherzem moczowym, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu. Będziemy w nim omawiać właśnie ten problem, czyli nadmiernie często występującą chęć oddania moczu.

Chęć oddania moczu może jednak nie być tak częsta, jak Ci się wydaje

Czy często w ciągu dnia odczuwasz przemożną chęć oddania moczu i wychodzenia do toalety? W rzeczywistości jeśli pijesz zalecaną ilość wody (czyli około 2 litrów dziennie) musisz średnio opróżnić pęcherz moczowy około 8 razy dziennie. I jest to najzupełniej normalna częstotliwość.

Jest to spowodowane tym, że woda pomaga usunąć toksyny będące produktem przemiany materii w Twoim organizmie. A mocz jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zrealizowanie tego zadania.

Jeśli pijesz mniejsze ilości wody, to automatycznie chęć oddania moczu występuje u Ciebie znacznie rzadziej. Ale jednocześnie może to doprowadzić do rozwoju infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej i innych dolegliwości układu moczowego.

Twój pęcherz moczowy ma niewielką objętość

To dosyć powszechnie spotykanie stwierdzenie faktycznie ma w sobie trochę prawdy, choć i tak brzmi nieco dziwnie. Podobnie jak niektórzy ludzie mogą być wysokiego wzrostu, a inni z kolei raczej niscy, to także i Twój pęcherz moczowy może mieć swoją własną, unikalną wielkość.

Pęcherze typowej wielkości mają zdolność do pomieszczenia około 2 szklanek (pół litra) moczu.

Chęć oddania moczu

Można sprawdzić pojemność własnego pęcherza za pomocą prostego eksperymentu do wykonania w warunkach domowych. Wszystko, co musisz zrobić, to wziąć pojemnik o objętości nieco ponad pół litra i sprawdzić, ile moczu jednorazowo jesteś w stanie oddać. Jeśli nie chcesz robić tego w domu, badania laboratoryjne mogą być równie pomocne.

Objętość znacząco większa lub mniejsza od pół litra nie jest normalnym zjawiskiem i dla pewności warto się skonsultować z lekarzem. Ale bez obaw, nie musi to jednak od razu oznaczać choroby!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy można wyćwiczyć pęcherz moczowy tak, aby miał on większą pojemność i był w stanie utrzymać więcej płynu? Odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe.

Można go nieco rozciągnąć, gdy jest wypełniony, ale nie jest to zdrowe postępowanie. Zbyt długie trzymanie moczu jest prostą drogą do wywołania infekcji układu moczowego oraz chorób nerek.

Pijesz niewystarczające ilości wody

Jeśli jesteś poirytowany częstością, z jaką występuje u Ciebie chęć oddania moczu i konieczność wizyty w toalecie, to prawdopodobnie masz podświadomą skłonność do ograniczania ilości wody, którą wypijasz w ciągu dnia.

Wielu ludzi tak robi planując na przykład wybranie się na wycieczkę, a nawet podczas pracy. Wszystko dlatego, aby uniknąć irytującej konieczności robienia sobie częstych przerw na opróżnienie pęcherza.

Ale postępując w ten sposób nie tylko dobrowolnie odwadniasz swój organizm, ale także wywierasz szkodliwy wpływ na kondycję swojego pęcherza. Zaczniesz bowiem szybko zauważać, że Twój mocz ma bardziej intensywną woń i znacznie ciemniejszy kolor.

Picie wody

Dzieje się tak dlatego, że kiedy występuje u Ciebie chęć oddania moczu, a Ty zbyt długo zwlekasz z odwiedzeniem toalety, mocz stopniowo staje się bardziej skoncentrowany i może w ten sposób podrażniać ścianki pęcherza.

Jednak z drugiej strony, picie zbyt dużych ilości wody także nie jest dobrym pomysłem. Lepiej więc unikać zachowań mocno wykraczających pod tym względem poza normalność, w jedną lub w drugą stronę.

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz pić odpowiedniej ilości płynów, Twój organizm nie będzie w stanie oczyścić się w pełni z toksyn, a Twoje nerki będą nimi wręcz nasycone.

Masz infekcję nerek lub kamicę nerkową

Gdy cierpisz na zakażenie dróg moczowych lub w Twoich nerkach występują niewielkie twory krystaliczne (znane potocznie jako kamienie nerkowe), może to wywoływać podrażnienie pęcherza moczowego. Spowoduje to częściej pojawiającą się chęć oddania moczu. Będą także towarzyszyć mu inne objawy.

Generalnie rzecz biorąc kamienie nerkowe powodują intensywny ból po bokach ciała lub z tyłu. W przypadku zakażenia dróg moczowych klasycznymi objawami tego schorzenia są silniejsza chęć oddania moczu, czemu często może towarzyszyć ból.

Jeśli nie zwracałeś do tej pory uwagi na te dolegliwości i zlekceważyłeś skonsultowanie się z lekarzem w celu potencjalnego podjęcia leczenia problemu, może skończyć się to koniecznością poddania się operacji chirurgicznej, której celem jest usunięcie tych małych kamieni z Twoich nerek.

Nadeszła najwyższa pora, aby wybrać się na siłownię

Większość kobiet nie ma pojęcia o tym, jak ścisnąć lub rozluźnić mięśnie w dolnej części swojej miednicy. Może to powodować konieczność natychmiastowego udania się do toalety w tym samym momencie, w którym poczują one chęć oddania moczu.

Wszystko co musisz zrobić, aby położyć kres tej nieco krępującej przypadłości, to wytrenować mięśnie pozwalające na trzymanie moczu w pęcherzu.

Wcześniej pisaliśmy o tym, że nie należy zwlekać niepotrzebnie z potrzebą oddania moczu i to w dalszym ciągu jest prawda. W tym przypadku jednak mamy na myśli odczekanie jedynie kilku minut, aby móc swobodnie i bez pośpiechu udać się do toalety. To wzmocni pęcherz tylko trochę.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia mięśni Kegla stanowią nieocenioną pomoc w tym przypadku. Można je wykonywać poprzez naprzemienne ściskanie i zwalnianie mięśni wykorzystywanych do wstrzymania przepływu moczu, bez poruszania innymi częściami ciała.

Ta rada jest przydatna szczególnie dla kobiet w ciąży i będących w fazie połogu. Nawet Twoje życie seksualne może ulec znaczącej poprawie poprzez regularne ćwiczenia mięśni dolnej części miednicy.

Zażywasz leki, które wywołują u Ciebie chęć oddania moczu

Potrawy i produkty, które spożywasz, mogą również powodować nadmierną chęć oddania moczu. Jest to bardzo częste zjawisko występujące wtedy, gdy zażywasz leki moczopędne.

Są one często stosowane na przykład podczas leczenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Ale takie właściwości mogą mieć także naturalne produkty żywnościowe o działaniu moczopędne, takie jak papaja.

Ich regularne spożywanie przekłada się na wytwarzanie ilości moczu, które będą wymuszać u Ciebie częstsze wizyty w toalecie.

Leki antycholinergiczne to inny rodzaj medykamentów, które także powodują wzmożoną chęć oddania moczu. Są one stosowane w leczeniu lęków, depresji i innych podobnych problemów o podłożu psychicznym.

Jeśli dopiero co rozpocząłeś terapię leczniczą i jednocześnie zauważyłeś u siebie znacznie większą chęć oddawania moczu, niż normalnie, to powinieneś dla pewności skonsultować się z lekarzem.

Będzie on w stanie przedstawić Ci różne przyczyny będące źródłem tego dość typowego problemu, a Ty bez wątpienia będziesz w stanie zmienić te z nich, które występują w Twoim przypadku.

Możesz chorować na cukrzycę

Jak prezentuje się Twoja codzienna dieta? Czy Twoja waga jest idealna? Czy uprawiasz regularne ćwiczenia fizyczne?

Chęć oddania moczu jest klasycznym objawem cukrzycy, a jeśli jest to choroba, z którą się zmagasz (szczególnie jeśli o tym jeszcze nie wiesz), to należy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki zaradcze. Rozpocznij jednak od wizyty u lekarza.

Cukrzyca

Kiedy pojawia się w Twojej krwi zbyt dużo cukru, w pewnym momencie organizm nie będzie już w stanie przetwarzać go w cokolwiek innego. W takim momencie cukier zostaje przekazany do nerek i zgromadzony w moczu, który następnie trzeba będzie wydalić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.